pénzügy

„…de ehhez meg kell térnie a pénztárcámnak is”

A fenti mondatot néhány hónapja hallottam valakitől. Nem tudom már felidézni, hogy kivel és miről beszélgettünk. Ez a félmondat azonban belém égett. Szinte nincs olyan nap, hogy eszembe ne jutna, és ne kezdenék el gondolkodni rajta. Fontos azonban már az elején látnunk, hogy maga a mondat („…de ehhez meg kellett térnie a pénztárcámnak is”) teológiailag helytelen, hiszen a tárgyak nem tudnak megtérni, csak az emberek. Sokkal inkább a pénztárca megszemélyesítéséről van szó, mely egy fontos felismeréshez vezethet el bennünket.

Az etikus közgazdaságtan ára és tétje

Amikor az interjúkészítés szándékával megkerestük, épp külföldön tartózkodott; amikor időt szakított beszélgetésünkre, épp külföldre készült… Dr. Kocziszky György közgazdászprofesszor március 15-e alkalmából a Magyar Érdemrend lovagkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést vehette át. Az evangélikus szakembert pályájáról, hitéről, erkölcs és közgazdaság viszonyáról kérdeztük.

Pénz7 – Pénzügyi és vállalkozói témahét volt a líceumban

Sopron – A Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégiumban 2019. február 25. és március 1. között zajlott a Pénz7 – Pénzügyi és vállalkozói témahét, melynek során a diákok tanáraik vezetésével sajátították el azokat az alapvető fontosságú ismereteket, amelyek a pénz világában való eligazodáshoz szükségesek.

A pénz és az egyház – hogyan beszéljünk róla?

Budapest – A hívek tartsák el az egyházukat? Az államnak nem csak a szavazatok miatt érdemes az egyházakat támogatni, hanem azért is, mert segítenek neki a társadalom építésében. Ugyan az egyházak nem termelnek tényleges bevételt, de köztudomású, hogy a rendszeres vallásgyakorlók testi-lelki állapota jobb az átlagosnál, ami óriási megtakarítást jelent, már csak ezért is jó befektetés a vallás finanszírozása. Ilyen és ehhez hasonló kérdések és kijelentések hangoztak el az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetem Egyesület, a Magyar Pax Romana és az Egyház és Társadalom című online folyóirat Lehet-e? fórumának legújabb alkalmán 2018. szeptember 17-én, ahol az egyház-finanszírozás volt a fő téma.

Egyházi intézmények is tesztelhetik szabályos működésüket

Budapest – Folytatja az Állami Számvevőszék öntesztrendszerének aktualizálását. Most az egyházak számára készült önteszt kérdései frissültek. Augusztus végén a központi alrendszer intézményei, majd a helyi, települési nemzetiségi önkormányzatok számára váltak elérhetővé a megújított önellenőrző kérdések. A 2014-ben indított önkéntes öntesztrendszer célja, hogy a kitöltéssel a címzettek pontos képet kapjanak saját működésük szabályozottságáról, belső kontrollrendszerük állapotáról, ez alapján pedig saját hatáskörben kijavíthassák az esetleges hibákat, hiányosságokat.

Pénzt vagy időt adjunk az egyháznak?

A vasárnapi perselypénz és az egyházfenntartói járulék összegének csökkenése vagy épp növekedése biztos fokmérője egy gyülekezet iránti elkötelezettségnek. Legalábbis volt eddig. Ugyanis bár a legtöbb közösségben a rendszeres adományok összege csökken, ma már ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy többen fordítanának hátat a templomnak, hanem inkább az adományozási szokások átalakulását jelzi.

Reformáció 500: Kovács Levente: a bankrendszer sokat tanult a gazdasági válságból

Budapest – A magyar bankrendszer sokat tanult a 2008-as gazdasági válságból, a devizahitelezéssel hibát követett el, aminek megvolt az ára, elveszett a szektor tőkéjének egyharmada – mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára csütörtökön, a Klebelsberg Kultúrkúria rendezvényén.

Az LVSZ bevételei 780 millió euróra növekedtek

Windhoek – Bár világméretű pénzügyi kihívások korában élünk, mégis a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) financiális tartalékai az elmúlt hét évben folyamatosan növekedtek – így foglalta össze Christina Jackson-Skelton, az LVSZ pénzügyi bizottságának elöljárója jelentésében a szövetség jelenlegi anyagi helyzetét, a namíbiai Windhoekben tartott 12. nagygyűlés delegáltjai előtt.

Pénztárosok találkozója zajlott Pilisen

Pilis – A Dél-Pest Megyei Egyházmegye életében minden évben fontos helyet kap a gyülekezetek közötti gazdasági, pénzügyi egyeztetés és a „közös nevezők” kialakításához szükséges tájékoztatás. Erre került sor 2016. február 13-án, szombat délelőtt a Pilisi Evangélikus Egyházközség gyülekezeti termében, amelyre mintegy húsz pénztáros és pénzügyekért felelős személy gyűlt össze.

Forgalombiztosított pénz? – Beszélgetés Laborczi Pállal

Budapest – Laborczi Pál gépészmérnök, informatikus, korábban a budavári, most a pesterzsébeti evangélikus gyülekezet tagja Silvio Gesell (1862–1930) gazdaságpolitikája alapján egy újfajta, kamat- és inflációmentes gazdasági szemléletben látja azt a lehetőséget, hogy a kizsákmányolás helyett a javak igazságos elosztása történjen meg. Az informatikust a pénz értelmezéséről, az árucseréről és a forgalombiztosított pénzről kérdeztük. Szöveg és fotó: Galambos Ádám

Oldalak

Feliratkozás RSS - pénzügy csatornájára