Evangélikus Országos Gyűjtemény

Már látványtervei is vannak az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárnak

Budapest – Új közösségi tér jön létre a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) Üllői úti székházában. Itt kap majd méltó elhelyezést a közeljövőben az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár anyaga is.

Úrvacsora az első három században – Dr. Blázy Árpád előadása

Budapest – 2021-ben is folytatódik a Magyarországi Luther Szövetség (MLSZ), az Evangélikus Országos Gyűjtemény (EOGY) és a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága által szervezett előadássorozat, ám a koronavírus-járvány miatt egyelőre online formában adjuk közre az előadások videóit.

Fókuszban az úrvacsora üzenete – Beszélgetés Zászkaliczky Zsuzsannával

„A művészet ambíciója tulajdonképpen nem más, mint a tényektől eljutni a valóságig” – fogalmazott Pilinszky János. Különösen is aktuális ez a kijelentés, ha a keresztény művészetre gondolunk. Milyen teológiai üzenetet közvetítenek számunkra a régi korok és a kortárs alkotások? Miként fogalmazzák meg a mai alkotók az úrvacsora üzenetét? Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténésszel, az Evangélikus Országos Gyűjtemény közművelődési igazgatóhelyettesével, az Evangélikus Országos Múzeumban megrendezett Kenyér és bor színében kiállítás egyik kurátorával Galambos Ádám beszélgetett.

Elsőrangú forrás és kulturális örökségünk ritka kincse

Izgalmas kötet megjelentetésével járult hozzá az elmúlt esztendő végén az úrvacsora évének méltó megünnepléséhez az Evangélikus Országos Gyűjtemény. Zvonarics Mihály Az Úr Vacsorája üdvösséges tudományának útába való rövid bemutatás című traktátusát eredetileg 1643- ban, a szerző – sárvári esperes, majd a Dunántúli Evangélikus Egyházkerület püspöke – halála után tizennyolc évvel nyomtatták Csepregen. Egyetlen fennmaradt példányát az Országos Széchényi Könyvtár őrzi. A friss kötet ennek hasonmás kiadása, ugyanakkor a szövegnek a mai helyesírás szerinti átirata is helyet kapott benne. H. Hubert Gabriella irodalom- és könyvtártörténészt, az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatóját és a bevezető tanulmányt jegyző Csepregi Zoltán evangélikus lelkészt, egyháztörténész-professzort, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektorát kérdeztük a könyvről.

A 17. század első felének evangélikus lelkiségi hagyományai két lelkész munkásságán keresztül

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség (MLSZ), az Evangélikus Országos Gyűjtemény (EOGY) és a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága szervezésében jubileumi előadássorozatra kerül sor minden hónap utolsó csütörtökén, a Deák téri Evangélikus Országos Múzeum előadótermében. A koronavírus-járvány miatt a sorozat 2020. november 26-ra szervezett előadását ezúttal online formában adjuk közre. A videót 18 órától tekinthetik meg.

Esterházy könyvei

Akárha egy installáció közepén találnánk magunkat; különbözőképpen csoportosított kartondobozok emelkednek körülöttünk, némelyik még zárva, a többségük már nyitva, bennük a cédulázott, ellenőrzött kötetek. – Esterházy Péter könyvtára az Evangélikus Országos Gyűjtemény gondozásába került. A gyűjtemény feldolgozása tart. Valuska Gáborral jártunk ott.

Egyedül az érdem adott nemességet – Kis János (1770–1846) emlékkonferencia – FRISSÍTVE VIDEÓKKAL!

Budapest – Egyház – művészet – tudomány címmel rendezett tudományos emlékkonferenciát Kis János születésének – napra pontosan – 250. évfordulóján a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete, az „Irodalmi nyilvánosság a polgárosuló Magyarországon” Lendület Kutatócsoport és az Evangélikus Országos Gyűjtemény.

Értékmentés – Tessék olvasni!

„Azt nem mondom, hogy szeretek olvasni. Mert az túl kevés volna. Az olvasás az életem. Valahogy úgy alakult, hogy könyvek közt telik az életem. Nem sajnálom, hogy így van, de nagyon így van. Ezért aztán nem is veszem a bátorságot, hogy azt mondjam innét: tessék olvasni!” – üzeni immár a léten túlról Esterházy Péter. Ezzel az idézettel nyitja az Evangélikus Országos Könyvtár honlapja (eok.lutheran.hu) az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár fület.

LENGYEL PÉTER 70 – Művésztanár az Ipoly mentéről – Kiállítás nyílik az EOM-ban

Budapest – 2020. szeptember 15-én 17.30 órakor a Deák téri evangélikus templomban kerül sor a Lengyel Péter 70 – Művésztanár az Ipoly mentéről című kiállítás megnyitójára. Közreműködik: H. Szilasi Ágota művészettörténész és a Kántorképző Intézet Mandák kórusa (művészeti vezető: Bence Gábor). A kiállítás október 15-ig látogatható.

Ordináció 1848-ban – Az Evangélikus Országos Gyűjtemény újabb értékes irattal gazdagodott

Szekszárd – Budapest – A szekszárdi gyülekezet tiszteletbeli presbitere, a 92 esztendős Korossy József levéltárunknak adományozta dédapja, Czipott Rudolf (1825-1901) lelkészi oklevelét. A dédunoka maga is teológiát végzett 1953-ban, de mégsem lett lelkész, világi pályát választott. Evangélikus egyházunkat mindig hűséggel szolgálta, amiért 2019-ben megkapta a Déli Evangélikus Egyházkerület hűségérmét.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Evangélikus Országos Gyűjtemény csatornájára