holokauszt

Egy név – egy élet: a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

Egy név – egy élet. Idén ez a holokauszt emléknap mottója. 2021-ben Magyarországon páratlan válaszra talált a kezdeményezés, hogy úgy emlékezzenek a Soá emléknapján zsidóságuk miatt meggyilkolt honfitársakra, hogy több város összekapcsolásával, minden helyen a település egykori áldozatainak nevét olvassák fel, egész napos online esemény keretében.

Emberek maradtak embertelen időkben

„Az utolsó fél évszázadban az embernek becsületesnek maradnia a saját és családja állandó kárára, mondhatni vesztére, nem volt éppen könnyű feladat. Benkő ennek a feladatnak játékossága mellett páratlan könnyedséggel és természetességgel felelt meg” – írta egykori recski rabtársáról, az evangélikus családba született Benkő Zoltánról Faludy György költő. Benkő egyike annak a hatvan múlt századi nemzettársunknak, akiknek az élettörténetét olvashatjuk a Magyar hősök – Elfeledett életutak a 20. századból címmel a közelmúltban megjelent, több mint négyszázötven oldalas kötetben.

A holokauszt és a vallás kapcsolatáról beszélgetett Fabiny Tamás evangélikus püspök és Köves Slomó rabbi

Budapest – A holokauszt lelki, spirituális, vallási kapcsolódásait vizsgált meg beszélgetésében Fabiny Tamás evangélikus püspök és Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija a készülőben lévő Sorsok Házában. Olyan kérdéseket feszegettek, amelyek tabutémák: miért gyarló az ember? Miért féltékeny állandóan a másikra? Mi az egyén felelőssége a másik emberrel szemben? Mivel akadályozható meg a rossz, gonosz cselekedet? Mi az egyház felelőssége, mulasztása a holokauszt kérdésében?

A budapesti gettó felszabadulásának évfordulójára emlékezünk

Budapest – 76 éve, 1945. január 18-án szabadult fel az úgynevezett pesti „nagy” gettó. Erre emlékezve tartottak Az emlékezés virtuális sétája címmel online megemlékezést a Csányi5 – Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár szervezésében, 2021. január 17-én.

Szomorú nyilatkozat

A gyűlöletkeltés, a relativizálás nem járható út. (Ezt a XX. században volt lehetőségünk bőven megtanulni.) – Galambos Ádám, evangélikus teológus, a Petőfi Irodalmi Múzeumban futó Asztali beszélgetések sorozat ötletgazdája, szervezője és beszélgetőpartnere nyilatkozata a PIM főigazgatója írására és az arra adott reakciókra.

A holland protestáns egyház bűnösnek érzi magát, mert nem küzdött az antiszemitizmus ellen a világháború alatt

Amszterdam – Brüsszel – A holland protestáns egyház (PKN) bűntudatának adott hangot amiatt, hogy nem küzdött az antiszemitizmus ellen a második világháború alatt, és elismerte, hogy hallgatásával hozzájárult a zsidók üldözéséhez – írta 2020. október 22-én a helyi sajtó.

Halljuk meg a kirekesztő szavakat!

Budapest – A budapest-terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-templomban tartottak ökumenikus imádságot augusztus 3-án a Sant’Egidio közösség szervezésében a roma holokauszt (pharrajimos) és a kislétai gyilkosság évfordulóján. Az imaórát Székely János püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Caritas in Veritate Bizottságának elnöke vezette.

Zsidó emlékek nyomában – Díjat nyert egy Sztehlo Gáborról szóló film

Budapest – „Zsidó emlékek nyomában” címmel a Centropa Alapítvány és a Történelemtanárok Egylete méltó módon szeretné feldolgozni a holokausztot, ezért évről-évre videó-pályázatot írnak ki. A nemzetközi versenyben a magyar diákok a visegrádi országok diákjaival vehetnek részt, a közép- és az általános iskolás korosztályok külön indulnak. Olyan diákok által készített kisfilmeket és videókat várnak, melyek a magyar/lengyel/szlovák/cseh zsidóság történetét, illetve annak egyes részeit, érdekességeit dolgozzák fel. A versenyen idén a Lauder iskola Kék osztályának diákjai első díjat nyertek egy Sztehlo Gáborról és a Gaudiopolisról szóló videójukkal.

A holokausztra emlékezett az Egyházak Világtanácsa

Genf – „Az antiszemitizmus gyakran és sok helyütt a kisebbségi közösségeket sújtó, növekvő intolerancia és erőszak első megjelenési formája, amit vissza kell utasítania és el kell ítélnie minden jóakaratú embernek, bármelyik közösséghez tartozzék is." Az Egyházak Világtanácsa (EVT) nyilatkozatban csatlakozott az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulóján tartott megemlékezéshez.

Virágültetéssel emlékeztek a holokausztban meggyilkolt másfél millió gyerekre Budapesten

Budapest – Október végén 12 ország százezer diákja ültet virágot a holokausztban meggyilkolt másfél millió gyerek emlékére. A magyar program a Virággal az erőszak ellen elnevezésű virágültetéssel indult. Verő Tamás főrabbi, Beer Miklós volt váci megyés püspök és Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke a VII. kerületi Herzl téren, a Dohány utcai zsinagóga előtt diákokkal közösen ültettek virágokat, 2019. október 24-én.

Oldalak

Feliratkozás RSS - holokauszt csatornájára