Philipp Melanchthon

Melanchthon kiállítás nyílt a békéscsabai evangélikus nagytemplomban

Békéscsaba – Melanchthon kiállítás nyílt az evangélikus nagytemplomban, a reformáció emléknapján, csütörtökön. A Békéscsabai Evangélikus Egyházközség, és a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium közös szervezésében, egy a nagytemplomban megtartott ünnepi istentisztelet keretében, aznap délután öt órakor nyitották meg a tárlatot, melynek témája „A határok legyőzése”.

„...a királyok előtt szólok a te bizonyságaidról…”

A héten, október 31-én ünnepeljük a reformáció emléknapját. Azóta, hogy immár a katolikus, majd a református egyház is aláírta a megigazulásról szóló közös nyilatkozatot, megszűnt egymás kölcsönös kiátkozása, és minden hívő jó szívvel tud hálát adni az egymáshoz való közeledésért, és fáradozhat a látható egység megvalósulása érdekében. Azóta, hogy két éve, október 31-én Lundban Ferenc pápa közös hálaadó istentiszteleten vett részt a Lutheránus Világszövetség vezetőivel, immár az ökumené reformációjáról beszélhetünk.

A berlini ostyagyalázási per és következményei

Az alábbi cikk a reformáció kezdetének 500. évfordulójához kapcsolódik, és egy néhány évvel korábbi évfordulót idéz fel. 2010-ben emlékeztek meg Németországban a berlini ostyagyalázási per 500. évfordulójáról. A megemlékezések közül a Jüdische Gemeinde zu Berlin nevű zsidó közösség gondozásában megjelent írást választottuk ki, amelynek szerzője Stephen Tree. Az ő neve fémjelzi az évforduló alkalmával rendezett kiállítást is. Olvasóink bizonyára figyelemreméltónak találják a berlini zsidóság egy rangos képviselőjének tudósítását arról, hogy milyen sorsfordulót jelentett a reformáció a zsidóság számára Wittenberg szomszédságában, a brandenburgi választófejedelemségben.

Melanchthon, a reformáció titkára

Philipp Melanchthon a wittenbergi reformáció második legfontosabb alakja. Lutheren kívül nincs más, aki nagyobb szerepet játszott volna az evangélikus hagyomány alakításában, mint ő. Három hitvallási irat szerzője, köztük az evangélikus identitást évszázadokra meghatározó Ágostai hitvallásé is. Ő írta az első lutheránus dogmatikát, és ő dolgozta ki a wittenbergi egyetem úttörő tanulmányi rendjét. Ezzel döntő mértékben járult hozzá a lelkészképzés szakmai-tudományos színvonalának megalapozásához. Korának szinte valamennyi fontos vallási megbeszélésén részt vett, és rendszerint ő szövegezte meg a wittenbergi teológusoktól kért szakvéleményeket. Ezért is nevezték a reformáció titkárának.

Mint a kabát és a gombja – Luther vagy Melanchthon? – Monok István adott elő a BESZ alkalmán

Budapest – A Budavári Evangélikus Szabadegyetem következő alkalmára 2016. március 7-én került sor a Bécsi kapu téri evangélikus templom kápolnájában. Dr. Fabiny Tamás püspök áhítatát követően dr. Monok István Széchenyi-díjas irodalom- és művelődéstörténész, egyetemi tanár, az MTA könyvtárának főigazgatója tartott előadást Luther vagy Melanchthon? A magyarországi reformáció hagyományai címmel.
Feliratkozás RSS - Philipp Melanchthon csatornájára