A vizsolyi reformátusok hírnevét, régtől fogva a Vizsolyi Bibliához kötődően határozzák meg Magyarországon. Kevés olyan helyszín van a köztudatban, mely Károlyi Gáspár munkássága, az első teljes magyar Biblia-fordítás miatt, ennyi látogatót-zarándokot vonzana ma Magyarországon. Örökség, hírnév, történelmi emlékhely és az árpád-kori gótika édes egyvelege teremti meg e „hely-szellemének” különleges atmoszféráját. A vizsolyi templomban, az első magyar-nyelvű Szentírás jelenlétében leülni, megpihenni, imádságainkban Isten jelenlétét keresni, olyan lelki élmény, mely miatt sokan vállalják azt a két és fél órás autóutat, mely a fővárostól elválaszt bennünket. De persze nem csak Budapestről, hanem az ország minden vidékéről érkeznek ide Biblia-zarándokok. Felekezeti hovatartozástól függetlenül. Katolikusok, reformátusok, lutheránusok, határon inneniek és túliak, hívők és hitetlenek, hazafias érzelmű nemzettestvéreink fiatal iskolások és idősebb nyugdíjasok egyaránt.
Az emberek érkezésének mind oka van. Okot jelent az épített örökség, a gyönyörű kora-gótika világa, a megelevenedő középkor levegője, mely állam és egyházszervező őseink érdemeiről beszél. Okot ad a reformáció, a Vizsolyi Biblia hírneve, ahol a magyar nyomdászat kiemelkedő teljesítménye végbe ment, ahol a Szentírás „testet öltött”, és ahol Isten igéje a magyar szívek fohászaira, először felelt „magyarul”. Ez a hely valamit közvetít magyar múltunkból, valami lényegest-esszenciálisat mond el magyarságunkból. A vizsolyi templomkert diófája alá telepedve, megpihenni, és egy kicsit otthon lenni, minden magyarnak jólesik. Református voltunk önkéntelenül idegenkedik a zarándoklatoktól, mégis Vizsolyba érkezve, református zarándoklatunk nem berzenkedik, hanem „nyugvópontra talál”. Mert ez a hely, minden ódon-szépségével, kicsinységével és egyszerűségével, nem az ember és a gyülekezet grandiózus tetteiről és érdemeiről beszél, hanem épp ellenkezőleg: az Isten nagy kegyelméről.
Nem tudjuk, hogy innen az út hova visz tovább. Itt nem marad senki. Ez csak egy pihenő állomás. Imádságnyi szusszanás az élmények, látnivalók, utazások forgatagában. De ettől válik igazi zarándokhellyé, és attól, ha e helynek üzeneteit is, mint „csontjainkba rekesztett parazsat” visszük magunkkal. Aki itt jár, visszavágyik, aki itt megpihen, erőssé válik. Vizsoly, nekünk bibliás magyaroknak, mindig otthonunk lesz. Mert más látványos helyek sok szempontból fontosabbak és értékesebbek lehetnek, ez a hely viszont a Biblia okán fontos csupán! Ez az ok azonban mindannyiunk számára mély, szívbe zárt titkokat nyitogat. Isten magyar „Beszéde”, benünket is megtanít a „beszédre”. Imádkozni, a szív- és templom csendjétől átölelve, sokszor nagyobb minden látványos csodánál.
A zarándoklatról további információkat találhatunk a www.vizsolyibiblia.hu honlapon.
A zarándok út programja:
- 2013. augusztus 10-én szombaton délelőtt 11:00 órakor kezdődik a zarándoklat a gönci templomkertből Károlyi Gáspár szobrától, ahol lelki útravalót Csomós Józsefné, gönci lelkipásztortól kapnak majd.
- Bibliával a kézben útra kelnek, és mint egykor Szenci Molnár Albert reformátorunk, gönci diák korában hordta a Vizsolyi Biblia nyomtatásra váró kéziratait Vizsolyba, elindulnak Göncruszkára, ahol a helyi lelkipásztor (Sohajda Levente nagytiszteletű úr) fogadja a zarándokokat frissítőkkel és egy kis lelki táplálékkal. Ez a helyszín is különleges: Abaúj egyetlen református általános iskolájában fogadja az érkezőket, melyet a helyi gyülekezet közösségi méhészete hívott életre és tart fenn. Ez az intézmény a fő út mentén található Talentum Református Általános Iskola. E helyszín egyben szimbolikus is, hiszen a református oktatás és iskolák fontos történelmi szerepébe enged betekinteni.
- A harmadik célállomás Vizsoly, a református templom kertje, ahol leróják kegyeletüket a zarándokok a nagy reformátor bibliafordító Károli Gáspár előtt, és megemlékeznek a Vizsolyi Biblia nyomdászáról a lengyel származású Mantsovit Bálintról, akinek tiszteletére a gyülekezeti könyvesház (Mantskovit Bálint Könyvesház) ünnepélyes megnyitóját is szeretnék megtartani. A templomkertben egy egyszerű estebéddel a zarándoklat főtámogatója, Rákóczi Zsigmond történelmi patrónusságának helyi képviselője, a vizsolyi Rákóczi Zsigmond Általános Iskola lesz. Zarándok emléklap nyomtatására interaktív módon szeretnének lehetőséget biztosítani a Mantskovit Bálint Könyvesházban. Aztán este 18 órától egy rövid, de ünnepi hálaadó Istentisztelen pihennének meg a vizsolyi református templomban, ahol igét hirdet a helyi lelkipásztor: Kovács Zsolt Levente.