Az itt résztvevők és gyógyulni vágyók nem elvonó, hanem „ajándékozó”-kúrán vesznek részt, ahol megismerhetik az értelmes, tartalmas élet lehetőségét, melyben nincs többé szükség a szenvedély nyújtotta „örömökre”. Az intézményben megismerhetik a rehabilitációban résztvevők, hogy Istentől kapott cél kitűzésével hogyan lehet élni, elősegítve ezzel az „új élet” melletti döntést, melyben mind személyi, mind anyagi feltételek rendelkezésre állnak.
A rehabilitációs intézmény gondoskodik a mentálhigiénés ellátásáról, melynek keretében biztosítja az ellátást igénybe vevő testi-lelki aktivitása fenntartását és megőrzését, a konfliktushelyzetek kialakulásának megelőzése érdekében az egyéni, csoportos megbeszélést a szabadidő kulturált eltöltésének feltételeit. Az ellátás során az igénybe vevők korának, egészségi állapotának, képességeinek és egyéni adottságainak figyelembevételével szervezünk sport, szellemi, szórakoztató és kulturális tevékenységeket.
Terveink között szerepel többek között egy a Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség tulajdonában található gyümölcsös és mezőgazdasági földterület beművelése különböző kultúrnövényekkel, melynek célja az ellátottak munkakészségének, megmaradt testi és szellemi képességek munkavégzéssel történő megőrzése, illetve fejlesztése.
A Luther Ház ellátottjaival több, mint 1 hektár földterületet készülünk megművelni. Több mint fél hektáron takarmánykukoricát terveztünk, amelyből a terményt az ősszel induló állattartási projektünk megvalósításánál használnánk fel. Tervek között szerepel 750m2-en a csemegekukorica termesztése is. Konyhakert részünk 1000 m2 területen fekszik, ahol nagyobb területet ölel fel a burgonya, fokhagyma és vöröshagyma termesztése. Az ellátottakkal közösen egyeztettünk, mit vetnének és gondoznának szívesen. Így vetésre kerül még sárgarépa, petrezselyem, saláta, cukkini, és palántázni is fogunk még paradicsomot, paprikát, zellert, karalábét.
Ezzel párhuzamosan kb. 200 db gyümölcsfa állományunkat termést várva metsszük, gondozzuk. Majd a termést ellátottjainkkal betakarítjuk és sütő-főző klubunk programjaként, befőzzük, feldolgozzuk. Munkaterápiánkat őszig ezek a műveletek merítik ki.
A rehabilitációban résztvevők gyógyulását nem a külső körülmények megváltoztatása, hanem az „új életet” vállaló ember megújulusa okozza. Minden marad a régiben: család, barátok, munkahely kollégák, problémák, a megoldandó feladatok, csak az ember lett más. Másképp dönt, másképp viselkedik a korábbi életre jellemző szorongás és állandó belső feszültség helyét, a békesség és öröm foglalja el. Ez a bizonyítéka annak, hogy valóban az „új élet” kezdődött el és látja maga is, hogy élete gyökeres fordulatot vett, ebből meríti a bátorságot, hogy problémáit és feladatait most már maga oldja meg.
A szerzőkről: Nagy Edina terápiás segítő és Duszka József szenvedélybeteg ellátott.