A Nemzeti Összetartozás Napja és emlékezés Trianonra Dunaújvárosban

A Nemzeti Összetartozás Napja és emlékezés Trianonra Dunaújvárosban

Share this content.

Forrás: duol.hu, szöveg: Szabó Szabolcs, fotó: Zsedrovits Enikő
Dunaújváros – A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-re eső nemzeti emléknap, amelyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés.

A hivatalos városi ünnepségnek és megemlékezésnek a hagyományokhoz híven ezúttal is a dunaújvárosi evangélikus templom adott otthont vasárnap kora délután. A Himnusz hangjai után Schön Beatrix, a DSZC Bánki Gimnázium és Szakgimnázium megbízott igazgatója beszédében a saját családtörténetéből merítve mutatott be több életutat is, amelyet a trianoni döntés egyértelműen befolyásolt.

Mint fogalmazott, nagyapja még gyermekként Erdélyben élte át a nemzetcsonkintó döntés szinte felfoghatatlan következményeit, majd számos politikai fordulat és a két világégés után a nagypapa úgy döntött, az anyaországban kezd új életet. Ezen elhatározás a család további sorsát is meghatározta. A pedagógus kifejtette, hogy a Nemzeti Összatartozás Napja emlékezésre kötelez, ám egyben esélyt is nyújt, hogy közösen élje át a nemzet minden tagja az összetartozás, az összekapaszkodás élményét bárhol a világban. E gondolatok után Gasparik Gábor, a Bartók Színház művésze szavalta el Juhász Gyula Trianon című versét, majd a Dunaújvárosi Vegyeskar ünnepi összeállítását hallgathatták meg az egybegyűltek.

Stermeczki András evangélikus lelkész egy bibliai példázattal mutatta be, milyen súlyos történelmi igazságtalanság történt a trianoni döntés miatt elszakított magyar közösségekkel 1920 után. „Reményt kell, hogy adjon számunkra az elmúlt közel száz év, hogy az akkor szinte végzetesnek mutatkozó trianoni döntés után is talpon maradt Magyarország, és átvészelte a legnehezebb időket is az ezer és ezer sebből vérző magyar nemzet. Képzeljük el, hogy mit érez az az ember, aki elveszti életének több mint kétharmadát? A nemzet azonban ezt a csapást is túlélte, csakúgy, mint a tatár dúlást, vagy a török hódoltságot. Ez a történelmi múlt kötelez mindnyájunkat, hogy  példát mutassuk, megőrizzük értékeinket és továbbvigyük a remény lángját" - tette hozzá Stermeczki András.

A beszédek után Klép Tamás adta elő Máté Péter Ez itt az én hazám című dalát, majd a résztvevők közösen énekelték el a Székely Himnuszt az ünnepi műsor zárásaként.

Az evangélikus templom udvarán található trianoni emlékhelynél az önkormányzat képviselében dr. Molnár Attila aljegyző helyezte el a város koszorúját.

A Fidesz és a Fidelitas dunaújvárosi szervezetének nevében Lőrinczi Konrád önkormányzati képviselő, a Jobbik és a Jobbik ifjúsági tagozatának képviselői, a Dunaújvárosi Egyetem, a Pentele Baráti Kör tagjai, a Dunaújvárosi Rendőr-kapitányság, az Intercisa Múzeum, a Magyarok Szövetségének dunaújvárosi szervezete és a Dunaújvárosi Gazdasági Ellátó Szervezet küldöttsége is koszorúval, virággal, főhajtással emlékezett.

További képek a duol.hu oldalon nézhetők meg.

 

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!