Az Egyházak Világtanácsának főtitkára közleményben gratulált I. Ferenc pápának, és imádkozik is érte – Vélemények egyházak vezetőitől

Az Egyházak Világtanácsának főtitkára közleményben gratulált I. Ferenc pápának, és imádkozik is érte – Vélemények egyházak vezetőitől

Share this content.

Genf – Dr. Olav Fykse Tveit, az Egyházak Világtanácsának (WCC) főtitkára ökumenikus köszöntést küldött a megválasztott I. Ferenc pápának, és arról biztosította őt, hogy tagegyházaik továbbra is jó kapcsolatokat szeretnének ápolni a római katolikus egyházzal. Forrás: EVT, Facebook, szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna

„I. Ferenc pápa megválasztása fordulópont a római katolikus egyház életében, de hatással van más egyházak embereire és más vallású emberek hitére is” – nyilatkozta Tveit. Jorge Maria Bergoglio bíboros argentin származásáról és szociális érzékenységéről annyit mondott Tveit, hogy „ő az igazság és a béke zarándoka, aki mindig is egyszerű életet élt, és megpróbált együtt szenvedni azokkal, akiket szociális igazságtalanság ért, felemelve a szegényeket”. Így aztán Tveit reméli, hogy az Egyházak Világtanácsának az igazságosságért és a békéért tett erőfeszítéseit az új pápa is nagymértékben fogja támogatni majd.

„Az 1960-as évek II. vatikáni zsinata óta a római katolikus egyház és az Egyházak Világtanácsa konstruktív dialógust folytat, és együttműködnek a hit, a bizonyságtétel és a Krisztus testében való fundamentális egység kérdésében” – folytatta Tveit.

„Megtanultuk, hogy együtt vagyunk zarándokok az ökumenikus mozgalomban, és különösképpen hálásak vagyunk azért az útért, amelyen a katolikus egyház együtt munkálkodik velünk az egység, az ekkleziológia, a misszió és a vallásközi párbeszéd ügyében. Most pedig I. Ferenc pápával való szoros együttműködésben tekintünk előre a katolikus egyházzal való pozitív kapcsolatok kiépítésére, és hálásak vagyunk az elmúlt évekért is. Szeretnénk továbbra is az ökumenikus mozgalmat erősíteni és szeretetteljes, erős kapcsolatokat építeni.”

Mint ismeretes, a római katolikus egyház nem tagja az Egyházak Világtanácsának, de a velük kialakított munkacsoportokban szoros kooperáció folyik. Küldöttek és megfigyelők részt vesznek a nagyobb találkozókon is. A latin-amerikai EVT-tagegyházak pozitívan értékelték az új pápa megválasztását.

„A kereszténység nagy része a globális délen él. Reméljük, hogy számuk növekedni fog ezekben a térségekben. A változások már most nagy hatással vannak a keresztény világra. Ebben a kontextusban tekintünk most előre, az együttműködésre, a kapcsolatok építésére és arra, hogy minden szükséget szenvedő emberhez együtt tudjunk fordulni” – írta Tveit.

„Gratulálunk I. Ferencnek, az első latin-amerikai pápának a megválasztásához. Nagy tisztelői vagyunk Bergoglio munkájának, amelyet a Buenos Aires-i Egyházkerületben fejtett ki, és ismerjük azt az oldalát is, hogy milyen érzékenyen tud tekinteni a szociális problémákra és az ökumenikus párbeszédre is” – mondta Nilton Giese, a Latin-Amerikai Egyházak tanácsának főtitkára. Az Argentin Evangélikus-Lutheránus Egyház is gratulált az új pápának, és méltatták pásztori teljesítményeit.

A Bajorországi Evangélikus-Lutheránus Egyház vezetője, Heinrich Bedford-Stohm Facebook-oldalán az alábbiakat írta:

„Nagyon örülök Jorge Mario Bergoglio új pápa megválasztásának. Kívánom neki, hogy Isten segítségével sikerüljön az embereket az istenhitre térítenie. Argentin származására tekintettel betekintést nyert ennek a kontinensnek a nagy szociális problémáiba. Ez a tapasztalat példaértékű az egyházak előtt álló kihívásokban, amelyekre világszinten kell most már választ adnunk. Ezek a kihívások relevánsak az Evangélikus-Lutheránus Egyház számára is, hiszen az élelmiszerek igazságtalan elosztása és az energiapazarlás is példaértékűen mutatja, hogy milyen szociális hibák lehetnek egy társadalomban. Az egyházaknak tehát fontos feladatuk van abban, hogy ezeket a témákat kidolgozzák és a társadalom tagjai számára kézzelfoghatóvá tegyék. Assisi Szent Ferenc a hiányt szenvedők és a kirekesztettek oldalára állt egy olyan korban, amikor az egyháznak is lépnie kellett. Számomra is egy jövőbeli program ez, amelyet az új pápának is kívánok. Számomra nagyszerű cél lenne, ha a különböző felekezetű keresztények végre leülhetnének együtt az Úr asztalához. Mivel összeköt bennünket a közös keresztségünk, sokkal több van, ami összeköt, mint ami elválaszt bennünket egymástól. Mi Isten népének tagjai vagyunk. Ezt a jövőben hangsúlyozni kell, és nem csakazért, mert ezt az emberek elvárják tőlünk, vagy azért, hogy hihető legyen a bizonyságtételünk, hanem azért, mert ez Isten megbízatása az egyház számára.”

Michael Bünker osztrák evangélikus püspök, az Európai Protestáns Egyházak Közösségének (GEKE) főtitkára nagyon jó jelnek tartja Ferenc pápa megválasztását az egyház egyetemessége szempontjából. Az evangélikus püspök szintén úgy vélekedett, hogy az új pápa eddigi tevékenysége és névválasztása az egyház szociális oldalát erősítheti. Hozzátette még: reméli, hogy Ferenc „névadójához hasonlóan reformbarát lesz”. Rámutatott, hogy a jezsuita teológia az elmúlt évtizedekben ökumenikus nyitottságot mutatott.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!