A hatalom játszik a polgáraival, de nemzetközi kontroll alatt áll
A családos, kétgyermekes iráni protestáns lelkész, Youcef Nadarkhani kivégzésének indoka az „igazhitű” muszlimok között végzett evangelizáció, örömüzenet hirdetése volt, amit az iráni vallási törvények igen szigorúan tiltanak és keményen büntetnek. A hivatalos bírói és rendőri szervek még 40 nap letöltetlen szabadságvesztést állapítottak meg, de nagy meglepetést keltve, s nyilván az ismét beinduló nemzetközi tiltakozás hatására 14 nap után szabadon engedték a lelkészt. (Csak emlékeztetésül: hároméves börtönbüntetése vége felé a világ minden részéről az iráni kormánykörökhöz érkező tiltakozó e-mailek és twitterek száma meghaladta a 2,5 milliót, érdekében vezető amerikai, német és más nemzetiségű politikusok jártak közben.) Kézenfekvő, hogy most azt latolgatjuk másokkal együtt, mi lesz a fennmaradó 26 nap kitöltetlen ítélettel. Ez lesz majd valamikor a marionettfigurának tekintett lelkész hatalmi mozgatószála a vallási és állami hivatalosok kezében?
Az Emberi Jogok Nemzetközi Társasága (IGFM) nemrégen megerősítette a lelkész szabadon bocsátásának a hírét. Max Klingberg a szervezet képviseletében rámutatott: feltehetően a kedvező döntést befolyásolta az ismét elindított nemzetközi politikai-, és médianyomás. Hermann Gröhe, a CDU főtitkára Nadarkhani érdekében levélben fordult Irán németországi nagykövetéhez, de az USA-ban is rögtön reagáltak, így például Keith Ellison és Joe Pitts szenátorok – adja tudtul a Fox News hírügynökség.
Mindent megtehetnek a hatalom urai saját „birodalmukban”?
Iránban nyilván alábecsülték az ország imázsveszteségének az esélyét az újabb letartóztatás következtében, de 14 nap alatt leesett nekik a tantusz. A nemzetközi odafigyelés nemcsak Nadarkhani, hanem más, szintén letartóztatott lelkészek és keresztyének esetében is segítség és reményforrás lehet – hangsúlyozza Klingberg. Előző cikkünkben beszámoltunk arról is, hogy Benham Irani lelkészt hat évre ítélték missziós tevékenysége miatt. Jelenleg az eddig kiállott brutális bánásmód következtében egészsége annyira megromlott, hogy kétséges, kibírja-e a még hátralévő öt évet a börtönben. Az iráni vallási és állami hatalom urai mintha egyre inkább tisztába jönnének azzal, hogy nemzetközi megfigyelés alatt állnak, s azért mégsem tehetnek meg bármit, mondván: itthon mi vagyunk az urak.
Lesz-e vallási béke a „szálem alejkum” országaiban?
A CDU főtitkára Facebook-lapján ezt írja: „Örülök a hírnek, hogy Youcef Nadarkhani iráni lelkészt elengedték a letartóztatásból. Remélem, az iráni hatóságok véglegesen lemondanak a további zaklatásról és üldözésről, és befejezik a lelkész elleni eljárást. De a továbbiakban is határozottan kiállok, kiállunk a vallásszabadság mellett.”
Korábbi cikkemet ezzel a kérdéssel fejeztem be: „Mikor lesz végre vallási béke a szálem alejkum (Béke veletek!) országában és az arab tavasz iszlám államaiban?” Utaltam arra, hogy erre a kérdésre a tények adnak majd meggyőző választ. Merjünk most így fogalmazni: hála Allahnak és a keresztyének mindenható Istenének, hogy a vallási megbékélés lassan-lassan Iránban is elkezdődik? Merjünk! De erre a kérdésre majd csak a jövő adja meg a hiteles választ Iránban is…