Csicsely, Kutyej, Danyo, Lászik és az evangélikus anyakönyv

Csicsely, Kutyej, Danyo, Lászik és az evangélikus anyakönyv

Share this content.

Békéscsaba – Összegyűlt a békéscsabai szlovákság krémje, színe-virága csütörtök este a megyei jogú város önkormányzatának fenntartásában működő Békés Megyei Könyvtárban. Ünnepeltek a boldog, békességes „tótok” – volt is mit. Forrás: hir6.hu, szöveg: Dányi László, fotó: Petró Zsolt

A Magyarországon 150 évig tartó török uralom során teljességgel elnéptelenedett Csaba újratelepítő „őslakosai" egy-két évvel ezelőtt a fejükbe vették, hogy digitalizálják a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség 1720-as évek elejétől, pontosan 1722-től kezdve írásba foglalt anyakönyveit (esketések, keresztelések, halálozások). A valóban példaértékű nemzetiségi, kulturális jelentőségű kezdeményezés során eleddig 17000, nem tévedés, tizenhétezer oldalt digitalizáltak a Békés Megyei Könyvtár kiváló munkatársai az elmúlt két év alatt. A bemutatón a házigazda szerepét dr. Csicsely Ilona ügyvéd, békéscsabai önkormányzati képviselő (Fidesz–KDNP) vállalta magára, aki 2006 folyamán a törvény értelmében megalakult, tiszteletdíj nélkül működő Békés Megyei Szlovák Önkormányzat elnöke lett.

Elsőként természetesen a Szlovák Köztársaság magyarországi, a helyi magyarság és szlovákság körében egyaránt köztiszteletnek örvendő békéscsabai főkonzulját, dr. Stefan Danyot, Kassa (Kosice) volt főpolgármesterét köszöntötte a megyei könyvtár régi épületének földszinti előadótermében. És/de megtisztelte a jelenlétével a nagy várakozás által övezett rendezvényt Lászik Mihály, a Békéscsabai Szlovákok Szervezetének (BSZSZ) elnöke, ifj. Kutyej Pál evangélikus igazgató-lelkész, önkormányzati képviselő (Fidesz–KDNP), a jelentős erőfeszítést igénylő digitalizálás lebonyolításában elévülhetetlen érdemeket szerzett Kovács Pál nyugalmazott evangélikus lelkész, Hornokné dr. Uhrin Erzsébet címzetes főiskolai tanár, néprajzkutató, tudományos főmunkatárs is. Éppúgy, mint Ancsin Pálné Palik Erzsébet, a BSZSZ örökös, tiszteletbeli kulturális referense.

Az érthetően meghatódottsággal küszködő, az etnobiznisz közkeletű vádját könnyedén visszautasító dr. Csicsely Ilona elöljáróban viccesen arra utalt, hogy beengedték a „tótokat" (1945 óta hivatalosan szlovákok) a megyei könyvtárba, ám az értékmegőrzés, értékteremtés jegyében sem verik ki onnan a könyvtárosokat. Majd rögvest rátért arra, hogy Rakonczás Szilviának, a Békés Megyei Könyvtár igazgatónőjének köszönhetően sikerülhetett a történelmi, gyönyörű anyakönyveket kímélő, a kutatók munkáját igencsak megkönnyítő digitalizálás.

Fontosnak tartotta hosszasan felsorolni azon egykori és aktív megyei szlovák önkormányzati képviselők nevét, akik valóban önzetlenül álltak a nemes ügy mellé.

- Azt gondolom, hogy büszkének kell lennünk az értékeinkre – hangsúlyozta dr. Csicsely Ilona –, s arra a munkára, amelyet az utókor számára közösen elvégeztünk.
Rakonczás Szilvia csekélyke szlovák nyelvi tudására utalva ugyancsak elfogódottsággal beszélt a kézírással írt, míves, gyönyörű egyházi anyakönyvekről, és külön megköszönte a közgyűjteményi intézmény egykori és jelenlegi könyvtárosainak (Toldi KláraBenyó BoglárkaVincze Andrea stb.) áldozatos munkáját.

Ugyanakkor nem mulasztotta el megjegyezni, hogy a helyi evangélikus egyház levéltárosának,Kovács Pálnak hathatós szakmai közreműködése nélkül bizony füstbe ment volna a terv. „Nagyon kellett nekünk minden, amit onnan kaptunk. Nagyon érdekes, nagyon szép munka ment végbe – habár nem egyszerű olvasni ezeket a gyönyörű, szépen papírra vetett sorokat. Van is mit folytatni." Hétköznapokon délelőtt az evangélikus egyház levéltárának, délután a megyei könyvtár adatbázisán érhető el a digitalizált primer forrásgyűjtemény.

Nem összehasonlítható az anyakönyvekben és az adatbázisban való keresgélés, persze semmivel sem pótolható a lapozgatás, jegyezte meg végezetül Rakonczás Szilvia az elragadtatás hangján. Megítélése szerint mindazonáltal jelentős előrelépés, értékteremtés történt Békés megye kulturális életében, amelynek a feldolgozását oktató videofilm is segíti.

Hivatkozások: További képek. - Galéria. -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!