A reformáció hónapja október, amelynek utolsó napján, október 31-én megemlékeznek arról, hogy Luther Márton német szerzetes és egyetemi tanár, a reformáció megindítója 1517-ben ezen a napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus, a Kálvin János vezette irányzat pedig a református egyház alapja.
A miskolci református, evangélikus, metodista és baptista egyházak a hagyományokhoz híven ökumenikus liturgiai keretben emlékeztek a 16. század jelentős egyházi eseményére és közösen adtak hálát a reformáció máig érezhető ajándékaiért. A különböző felekezetek képviselői igeolvasással, imádságokkal, hitvallásokkal és versekkel működtek közre az istentiszteleten.
Mindig volt, van, és lesz megújulás, amiért imádkozni és dolgozni kell! – fogalmazott ünnepi igehirdetésében Szabó Sándor belvárosi református lelkész, aki szerint a megújulás feltétele az alábbi bibliai parancs: „Kelj fel, világosodjál, mert eljött világosságod, és az Úr dicsősége rajtad feltámadt”. (Ézs 60:1) Mint mondta, a reformátorok évszázadokkal ezelőtt felismerték Isten Krisztusban felragyogott világosságát, és maguk is megpróbálták felragyogtatni azt.
Szabó Sándor hangsúlyozta: nem elég csak felismerni a világosságot, hanem be is kell fogadunk életünkbe. „Ha megújulást, változást akarunk társadalmunkban és egyházainkban, akkor azt ne kívülről, hanem felülről és belülről reméljük. A megújulás ma is Isten örömüzenetén, és hiteles tolmácsolásán keresztül lehetséges!”
A miskolci reformáció elindulásáról, és Dévai Bíró Mátyás munkásságáról is szó esett Hangóné Birtha Melinda avasi lelkipásztor tolmácsolásában, Sándor Frigyes evangélikus lelkipásztor pedig a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezett programsorozat előkészületeiről beszélt.
Az istentiszteleten – amelyet a Duna Televízió a reformáció emléknapján közvetített – közreműködtek a különböző felekezetek énekkarai, köztük a deszkatemplomi gyülekezet kórusa Varga László orgonaművész kíséretével, a belvárosi evangélikus templom Luther Kórusa, a Tiszáninneni Református Egyházkerület Cantus Firmus Énekkara, a Metodista Egyház Eszterházy Kórusa és az Avasi Örömhír Kamaraegyüttes.