A színes és tartalmas programok a három nap leforgása alatt több ezer embert vonzott Háromfaluba. A pénteken megtartott Háromfalusi hagyományokról szóló fórumbeszélgetés, a Camera Club Sicolorum: Háromfalu című fényképkiállítása, a tájház bemutatása valamint a nyitó áhítat és a Mácsafej koncertje kellemes és tartalmas kezdő akkordja volt a háromnapos rendezvénynek.
Szombat délelőtt kézműves és sportfoglalkozások csalogatták a gyerekeket, fiatalokat és a felnőtteket egyaránt a pürkereczi kultúrházban, ahol megtanulhatták a hagyományos barcasági csángó tojásírást, bútorfestést, fafaragást és nemezelést, de nem maradtak el az íjászat, az ostoros hétpróba és a népi játékok sem. Amikor már mindenki kipróbálta tehetségét egy vagy több kézművesfoglalkozáson, vagy éppen célba lőtt, pihenésként ellátogathatott a zajzoni kultúrházban ahol mozgalmasnál – mozgalmasabb programok várták az érdeklődőket.
Együtt örvendezhettünk az Oltszakadáti Evangélikus Egyházközség: Oltszakadáti fonó című előadásának, moldvai körtáncokat tanulhattunk, rész vehettünk a Harmadik zenekar és a HMIK Band koncertjén, majd pedig aki még bírta hajnalig bulizhatott.
A háromfalusi hagyományok ünnepét a népviseltbe öltözött gyülekezetek felvonulása és a pürkereczi templomban tartott ünnepi istentisztelet koronázta meg. A körülbelül 700 férőhelyes templomban nem mindenki talált ülőhelyet.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök – az esemény fővédnöke igehirdetéséden elmondta, hogy Pürkerecz határából a templomba való közös felvonulás és bevonulás által egy ősi keresztyén hagyományba kapcsolódtunk be, amely összeköt a múlttal és szép jelképe annak, hogy keresztyénekként Jézusban mindnyájan zarándokok vagyunk. Isten úton lévő népe, amely egy közös cél fele halad. Ezen a közös úton az Isten által ránk bízott legfontosabb feladat, hogy Jézus Krisztusban megmaradva – mint a szőlőtőn a szőlővessző - örvendezzünk Istenünknek az Úrnak színe előtt, hiszen az igazi, mély, hiteles, valódi keresztyén lelkületünk abban mutatkozik meg, ha őszintén tudunk örvendezni fiainkkal, leányainkkal, vendégeinkkel és mindenkivel, aki szívvel lélekkel velünk van. Mert ez az öröm teszi ünneppé az ünnepet, ezek a gyökerek teszik élővé Krisztus Egyházát. Az élő egészséges gyökér, az élő szőlőtő mindig kihajt, akkor is, ha lemetszenek ágakat vagy visszavágják. Hangsúlyozta, hogy a mi szép és értékes hagyományaink életképesek, mert megmaradtak és ha akarjuk, újra és újra életre kelnek. A hagyományok megőrzése kifejezése annak, hogy itt otthon vagyunk és igényt tartunk erre a mi otthonunkra, nem adjuk fel a szülőföldet.
Az ünnepi istentiszteletet követő díszközgyűlésen rangos vendégek köszöntötték a Háromfalusi Hagyományok Ünnepe alkalmából összegyűlt gyülekezetet, úgy mint: Hegedűs Csilla, Románia Kulturális Minisztériumának államtitkára, Szász Jenő, a Nemzetsratégiai Kutatóintézet elnöke, Brendus Réka, a magyarországi Igazságügy minisztérium főosztályvezető helyettese, valamint Zákonyi Botond, Magyarország Bukaresti Nagykövete.
Az ünnepi istentisztelet és közgyűlés után sor került a pürkereczi hidegház felszentelésére is. Az ünnepélyes szertartások után a díszes sereg közös ebében vett részt, ahol felléptek a Tatrang , Zajzon és Pürkerecz boricásai és csángó lánytánc táncosai, valamint a Búzavirág néptáncegyüttes képviselői is. Az esemény hagyományaink, kultúránk felelevenítésének és megőrzésének, fontos ünnepsége volt.