hagyomány

Itt a farsang, áll a bál! – Felelevenítjük a farsangi hagyományokat

Szentendre – Papp Kornélia hagyományéltető óvónő és Kertész Józef nyugalmazott erdész felelevenítették a farsangi hagyományokat videónkban.

Nemzetközi siker övezi a maglódi evangélikus népszokásról készült filmet

Budapest – A Sanghajban megrendezett nemzetközi múzeumi és kulturális intézmények audiovizuális fesztiválján a Maglódon élő evangélikus etnográfus, Koltay Erika és munkatársa, Csorba Judit filmrendező, muzeológus a maglódi pünkösdi templomdíszítésről készített filmjükkel dokumentumfilm kategóriában bronz elismerésben részesültek. A Magyar Néprajzi Múzeum munkatársaival a film készítéséről, evangélikus népszokásunkról és a fesztivál érdekességeiről is beszélgettünk.

Asztali beszélgetések Korniss Péterrel

Budapest – Hagyományról, elmúló és átalakuló kultúráról, a fotóművészet üzenetéről és egy meghatározó fotóművész ars poeticájáról szólt a Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezett, telt házas disputa. Az Asztali beszélgetések sorozat januári alkalmán a Kossuth- és Prima Primissima díjas fotóművész, Korniss Péter volt Galambos Ádám beszélgetőtársa.

A hagyomány a jövőnk záloga!

Budapest – „Az is egyfajta lázadás, ha más vagy, mint a többség!” – mondja a szlovák evangélikus identitására büszke Kiszely András. A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának munkatársát a ma is élő békéscsabai szlovák hagyományokról, a nemzetiségi létről, a város történetét bemutató képregényről és a fiatalok megszólításáról is kérdeztük.

Egy mesés nap a suliban: tíz éves hagyományt folytatnak Pápán

Pápa – A helyi evangélikus iskola mesenapi vetélkedőire egyre több gyerek nevez, jól felkészültek, vidámak, és szépen adják vissza a fabulák hangulatát.

Reformáció hétről hétre: Reformáció és ősi hagyomány

A Reformáció hétről hétre című, a Duna Televízióban, illetve a Duna World műsorán futó sorozat harmincnyolcadik ötperces epizódjában megszólalt Hover Zsolt erdélyi református lelkész, aki 2003 óta Kalotaszegen, Magyargyerőmonostoron szolgál. Diplomáját a teológia mellett újágíróként szerezte és riportok, regények formájában igyekszik megörökíteni Kalotaszeg szellemi kincseit. Az adást a készítők engedélyével mi is közzétesszük.

Sváb interaktív advent Gyomán

Gyoma – Az eredendően német ajkú evangélikus gyomai gyülekezet adventi hagyományőrző alkalmakat tartott. A hittanos gyermekek mellett meghívást kaptak az iskolában német nemzetiségi nyelvet tanulók is.

Osztályfőnöki órán disznóvágásra vinnék a békéscsabai diákokat

Békéscsaba – Egyetlen békéscsabai fiatal se fejezze be úgy iskolai tanulmányait, hogy nem készítette el saját csabai kolbászát, ezt a kezdeményezést tűzte zászlójára a Csabai Kolbászklub Egyesület – mondta pénteken Hégely Sándor elnök.

„Alámerül, de el nem süllyed” – Szükség van a gyökerekre – A megújulás tradícióját őrzi hazánk legrégebbi evangélikus gyülekezete

Hogyan lehet megszólaltatni a reformáció örökségét a 21. században? Hogyan újulhat meg újra és újra egy több mint négyszázötven éves közösség? Hogyan fér össze a hagyományok őrzése a jelen kihívásaihoz való alkalmazkodással? Ezekre a kérdésekre keresik és próbálják megfogalmazni saját válaszaikat a soproni evangélikusok.

A magyar lutheránusok sajátságos néphagyományairól – Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató előadása

Budapest – A Budavári Evangélikus Egyházközség az oktatási évhez igazodva 2011 óta rendszeresen szervez szabadegyetemi előadásokat. Ezekről honlapunkon is beszoktunk számolni, ám most az előadások részletes szövegeit is közzétesszük, felelevenítve az egykor elhangzottakat. A magyar lutheránusok sajátságos néphagyományairól tartott előadást Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató – sorozatunk második részében ezt olvashatják el, Fabiny Tamás püspök áhítatával együtt.

Oldalak

Feliratkozás RSS - hagyomány csatornájára