A Városházáról indult az ünnepi menet, a történelmi egyházak képviselői mellett Kriza Ákos polgármester, Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, Torma András, a Miskolci Egyetem rektora, önkormányzati képviselők, illetve a nemzetiségi önkormányzatok képviselőinek részvételével. Elől a nemzeti színű szalaggal átkötött, új kenyér és a búzakalászból fonott aratókoszorú, amit végül Államalapító Szent István király szobránál helyeztek el.
Szent István üzenete: együtt az ország
– Együtt az ország, ebben az esztendőben ezt a jelmondatot adtuk az ünnepnek – fogalmazott ünnepi beszédében Kriza Ákos. Miskolc polgármestere szerint ez a jelmondat hűen takarja Szent István királynak gondolatait is, hiszen egy olyan nemzetet alkotott törvényekkel társadalommá, amely „keletről-nyugatról hozta a maga igazát”.
Mint mondta, nem volt könnyű és konfliktusoktól mentes küzdelem együvé szervezni az akkor széthúzó magyarokat, de sikerült törvényekkel, az egyház szervezeti rendjével, az apátságokkal, érsekségekkel, az állami hatalom szervezeti rendjének kialakításával, és az igazságszolgáltatás rendszerének megalakításával. Mint rávilágított, a rendszerváltozás után húsz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a régi alapelveknek megfelelő, új alkotmány alapvetései határozzák meg az államot.
Függetlenség, keresztyénség, magyarság
– Szent István királyunk tettei gyökeresen megváltoztatták minden magyar ember mentalitását, s ez tett bennünket azzá, amik valóban vagyunk: magyarokká. Számára a megszerezhető és a magunkkal hurcolható kincsek birtoklása helyett a magyar emberek biztonsága, a megmaradás igazi feltétele vált fontossá – fogalmazott beszédében Csöbör Katalin országgyűlési képviselő.
Véleménye szerint Szent István nemcsak megálmodta a magyar államot, hanem törvénykezéseivel és cselekedeteivel biztosította, hogy megmaradhasson Európa közepén, függetlennek és magyarnak. Magyarország a hit által, a függetlenség kivívása által születhetett meg, és maradhatott fenn ezer esztendőn át, s a mai nehézségeink is ezek által küzdhetőek le – tette hozzá a politikus.
Minőségi kenyér
Az ünnepi beszédet követően a történelmi egyházak jelenlévő képviselői – köztük Szabó Sándor református lelkész, Sándor Frigyes evangélikus lelkész, Mikola Vince római katolikus esperes, és Papp András görög katolikus parókus – megáldották és megszentelték az új kenyeret.
Szabó Sándor református lelkész a székely asztali áldás után az adakozás áldását (2Kor 9,6-15) idézte az összesereglett vendégeknek. Sándor Frigyes evangélikus lelkész az igéhez kapcsolódóan elmondta, az a küldetésünk, hogy „minőségi kenyérré” váljunk önmagunk, és a következő generáció számára.