Énekkarunk 1962-ben a helyi evangélikus gyülekezet tagjaiból alakult meg Nagy Dániel vezetésével. Szolgálatunkkal elsősorban a vasárnapi istentiszteleteket igyekeztünk színesebbé tenni. Nagy Dániel betegsége miatt 1995-ben lánya, Milán Zoltánné vette át az együttes irányítását.
Az istentiszteleti szolgálatokon kívül évente három-négy oratórikus koncertet adunk a helyi evangélikus templomban, és rendszeresen fellépünk a környező településeken. Háromévente a németországi plochingeni fúvószenekar vendégeként az ottani evangélikus gyülekezetben és annak környékén koncertezünk. Külföldi útjaink során szívügyünknek tekintjük a 20. századi magyar egyházi zene bemutatását és népszerűsítését.
A nyári időszakban neves vendégművészek közreműködésével további két-három kamarakoncertet is tartunk. Ének- és zenekarunk meghatározó szerepet tölt be a város és a megye komolyzenei életében. Kórusunk létszáma negyvenöt fő, ezt egészíti ki az oratórikus művekben közreműködő zenekari tagok és szólisták tizennyolc–huszonnégy fős csoportja.
Szólampróbáinkat (szoprán, alt és tenor/basszus) általában heti három alkalommal tarjuk. Ez a koncertek előtti időszakban kiegészül hat-nyolc összpróbával, illetve zenekaros próbával.
Az elmúlt év tavaszán, a virágvasárnapi koncertünk zenekaros próbái előtt fel kellett függesztenünk a próbafolyamatot a pandémia miatt. Majd nyár elején újrakezdtük, két Bach-kantátával készülve a szeptemberi kórusévfordulóra. A megbetegedések számának növekedése miatt szeptember elején ismét abba kellett hagynunk a felkészülést, és a koncertre sem kerülhetett sor.
Véleményünk szerint az online tér nem alkalmas az énekkari próbák megtartására, ezért azok 2020 szeptemberétől szünetelnek nálunk. A remélt mielőbbi újrakezdés minden amatőr együttes, így kórusunk működésében is komoly próbatétel lesz. Egyfelől szorongat bennünket az éneklés, a közösségi találkozás és a közös munka élményének hiánya, másfelől ma még nehéz felmérni, hogy az „énekmentes” időszaknak milyen következményeivel kell majd szembesülnünk.
Azt reméljük, hogy a második félév tervezett alkalmaira időben fel tudunk készülni, és 2022-ben méltóképpen meg tudjuk ünnepelni kórusunk megalakulásának hatvanadik évfordulóját.
A virtuális kórustalálkozó céljából létrehozott YouTube-csatornára feltöltött felvételüket, egy 2019. április 13-i hangverseny részletét, IDE kattintva lehet meghallgatni.
A sorozat 1. része: Kórusélet és pandémia – A csákváriak két lezárás között edzőtáboroztak
A sorozat 2. része: Kórusélet és pandémia – Az online próbákból kimaradókra is gondol a Magdala karnagya
A sorozat 3. része: Kórusélet és pandémia – Rákospalotán főként lelkileg szenvedik meg a próbák hiányát
A sorozat 4. része: Kórusélet és pandémia – Pécsett nem akarták online próbákkal megbontani a közösséget