A Magyarországi Evangélikus Egyház által készített rajzfilmről is megismerhető lesz majd Luther Máron élete. Luther 1517. október 31-én szögezte ki 95 pontos vitairatát a wittenbergi vártemplom falára. Azt hirdette, hogy az ember egyedül Isten kegyelméből, a hit által nyerheti el a megigazulást és nem bűnbocsátó cédulával, pénzért.
Réz-Nagy Zoltán evangélikus lelkész a Debrecen Televízió Erőnk forrása című egyházi műsorában azt mondta: Luther szemléletváltást hozott.
„Ő arról beszélt, hogy a Szentírásban, annak középpontjában nincs más, mint Jézus, és Jézuson keresztül is a kereszt eseménye az, amin keresztül nekünk Istent meg kell ismerni ”– hallhattuk a lelkészt.
Hazánkban kezdetben a svájci kálvinista és a német lutheránus ág nem vált külön. Debrecenhez a kálvinista tanok álltak közelebb. A város polgárai az országban elsőként álltak a reformáció élére. Nem véletlen, hogy a török hódoltság idején a megújulást sürgették az ország egyik leggazdagabb városának polgárai.
„Debrecen lakói érezték, hogy a török veszély az erkölcsi megújulást sürgető isteni sorscsapás, ezért élére álltak ennek a megújulási mozgalomnak” – mondta Kustár Zoltán, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektorhelyettese.
Október 31-e a reformáció ünnepe a protestánsoknál. A Nagytemplomban ifj. dr. Hafenscher Károly, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának lelkészi elnöke is a megújulásról beszélt igehirdetésében. Luther főgondolata, hogy szembeállította a teremtett világ teológiáját a kereszt teológiájával.
„Ő arról beszélt, hogy a Szentírásban, annak középpontjában nincs más, mint Jézus, és Jézuson keresztül is a kereszt eseménye az, amin keresztül nekünk Istent meg kell ismerni – mondta a lelkészi elnök.
Az egyház mindig megújításra szorul – jelentette ki igehirdetésében ifj. dr. Hafenscher Károly evangélikus lelkész csütörtökön, a reformáció napja alkalmából a Nagytemplomban tartott ökumenikus istentiszteleten.
Ezt a gonosz szőlőművesekről (Máté 21, 33-46) szóló példázaton keresztül világította meg. Eszerint egy gazda szőlőt ültetett, majd bérbe adta munkásoknak. Amikor azonban a termésért küldte szolgáit, megverték, megölték őket a munkások. Így tettek a később szintén odaküldött fiával is.
A lelkész azt mondta: az Úr szőlője, az egyház, ma is él. „A reformáció rendbe tette a szőlőt, levágta a vadhajtásokat, hogy termőre forduljon az ültetvény. Szabadságot adott, feladatok sokaságát bízta ránk Isten. Az a kérdés, hogy a mai munkások hogyan végzik a dolgukat. Nem dobjuk-e ki a szőlőből a Fiút? Ez 2013 kérdése” – hangsúlyozta.
A csütörtök esti istentiszteletet együtt tartották a református, az evangélikus és a baptista gyülekezetek.