Első útjuk a Hittudományi Egyetemre vezetett, ahol Fabiny Tamás püspök és az Ökumenikus és Külügyi Osztály munkatársai adtak tájékoztatást az evangélikus egyház jelenéről, társadalmi szerepéről és ökumenikus összefüggéseiről. A vendégek kérdéseire válaszolva szóba került az Európai Egyházak Konferenciájának jövője is (a szervezet júliusban Budapesten tartja alkotmányozó nagygyűlését): amint Cselovszkyné dr. Tarr Klára kifejtette, a szervezet a rendszerváltást követően elvesztette korábbi jelentőségét a Nemzetközi Békonferencia ellenpólusaként.
A CEC európai szinten a protestáns–ortodox párbeszédben tölt be többek között jelentős szerepet, ez azonban a magyarországi felekezeti arányok ismeretében kevésbé központi kérdés számunkra. Bár a MEE számára ma fontosabb teológiai igazodási pontot jelent a leuenbergi egyházközösség (GEKE), a CEC egyik legnagyobb jelentősége, hogy képviseli tagegyházait az Európai Parlamenttel folytatott párbeszéd során és más politikai fórumokon, valamint elsősorban az Egyház és Társadalom Bizottság számos olyan témakörben hirdet meg konferenciákat, amelyek a diaszpóraegyházakat is jelentősen foglalkoztatják, s a szervezet támogatja az ezeken való részvételt.
Az evangélikus egyház előtt álló kihívásokról szólván Fabiny Tamás utalt az egyház társadalmi kiegyensúlyozó szerepére: láthatóságunk, társadalmi kérdésekben mutatott aktivitásunk nem válhat agresszív jelenlétté, meg kell őrizni a nyitott és befogadó egyház képét. A reformáció 2017-es jubileumára való készülés szintén identitáskérdés a közép-európai kisebbségi egyházak számára: újra megfogalmazhatjuk, mi jellemez minket evangélikusságunkban. Az „Erős vár a mi Istenünk” köszöntés és az evangélikus himnusz, valamint a Luther-rózsa használata a mai napig erőteljesen azonosítja az evangélikusokat. Ezekre az alapkérdésekre próbál választ adni az egyházban formálódó stratégia is: mit jelent, miben lesz látható evangélikus identitásunk a mai környezetben. Az egyházügyi törvény és a szekularitás kérdéskörében szóba kerültek a 2011-es népszámlálás nemrégiben nyilvánosságra hozott, sokak számára sokkoló eredményei is.
A beszélgetés lezárásaként Szabó Lajos rektor tájékoztatta a vendégeket az egyetem és a finnországi egyház közötti kapcsolatokról, melyek a rendszerváltást követően új lendületet kaptak. A helsinki egyetemhez köthető hagyományos, egyéves teológuscsere-lehetőség mellett ma már a rövidebb Erasmus-ösztöndíjak is jól hasznosíthatók. A diák- és oktatócsere mellett kutatási projektekben is elmélyült a kapcsolat: itt elsősorban a Paavo Kettunen professzor (korábbi magyarországi teológusösztöndíjas) és Joób Máté nevével fémjelzett kutatói műhelyt kell megemlíteni.
A vendégek búcsúzóul a közös hitbéli alapokra utalva az egyházunk tulajdonában lévő Luther-végrendelet facsimile-példányát vihették magukkal. A látogatás a Finn Nagykövetségen, majd az ökumenikus partnerek megismerésével folytatódik. A csoport ellátogat a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület központjába is, ahol Szemerei János püspökkel az egyházkerületi szintű testvérkapcsolatok szorosabb fűzéséről tárgyalnak.
Seppo Häkkinen püspök 2013. április 14-én, vasárnap 10 órakor a budahegyvidéki evangélikus templomban (XII. Kék Golyó utca 17.) hirdeti Isten igéjét, tolmácsol Joób Máté. Az úrvacsorás istentiszteletre minden érdeklődőt szeretettel várunk!