In vino veritas – A borban igazság van – Borfesztivált tartottak Révfülöpön

In vino veritas – A borban igazság van – Borfesztivált tartottak Révfülöpön

Share this content.

Révfülöp – Rekordok dőltek április első hétvégéjén. Nyolcadik alkalommal térhettek haza az országos evangélikus borfesztivál családtagjai. Szöveg és fotó: Kiss Tamás

Ez a borfesztivál más, mint az ország többi borversenye vagy borfesztiválja. Ez a borfesztivál más, mint az ország többi evangélikus vagy ökumenikus konferenciája. Ez a borfesztivál egyszerre mindegyik, de valahol talán egyik sem. Ez egy családi találkozó!

Bár a helyszín a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ, a résztvevők közt szép számmal akadt idén is nem evangélikus, de talán ez nem is merült fel kérdésként. A példás ökumené alapja egy olyan „vallásos szenvedély”, ami a szőlészethez és borászathoz fűzi az ország minden tájáról időt, és fáradtságot nem kímélve, évről évre visszatérő baráti, már-már családi kört. 

Az április eleji hétvégén gyönyörű, szőlőmunkára csábító időben az ország mintegy nyolcvan evangélikus és kevésbé evangélikus borásza és borbarátja félretéve a metszőollót, letéve a permetezőt, esetleg a számítógép billentyűzetét, döntött úgy, hogy Révfülöpön együtt tölti a hétvégét tanulással, előadásokkal, beszélgetésekkel, komoly és vidám témákkal: szakmáról, jogról, irodalomról és persze dallal és tánccal, de mindig időt szánva az ige körüli elcsendesedésre is. 

A pénteki érkezés után a versenyre hozott borok leadása, regisztrációja következett. Már itt sejteni lehetett, hogy a minden eddigi borfesztiválnál több bor érkezése különleges fesztivált tartogat. Végül összesen rekord számú: 153 bor érkezett a megmérettetésre!

A program a hagyományokhoz híven bőséges vacsorával kezdődött, majd a szervezők és a vendéglátók nevében ifj. dr. Hafenscher Károly köszöntötte a résztvevőket, akit dr. Lackner Pál követett a hétvége igei megalapozásával Jn 12,24 alapján. 

A megnyitó áhítat után Györe Dániel az Agrárkutató Intézet Tudományos segédmunkatársa tartott előadást „A magyar borpiac szerkezete” címmel, bepillantást engedve a sokszor csak sejthető piaci viszonyok számadatai mögé.

A következő előadó dr. Solt Pál volt, akinek  Bíró + bor ≠ borbíró című előadása az igazságot és igazságosságot, mint fogalmakat fejtegetve, egyszerre volt könnyed és mély, elgondolkodtató és szórakoztató. Az ő előadásából kölcsönözte e sorok szerzője a címben szereplő, a megszokottól eltérő fordítását az ősi „in vino veritas” kifejezésnek, rávilágítva arra, hogy a mondás nem arra utal, hogy igazat beszél a bortól az ember, hanem, hogy a bor maga tartalmazza az igazságot. A Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökének előadása végén Arany János, A fülemile című költeménye hangzott el.

A bírót professzor követte az előadók közt, mégpedig dr. Brazsil József keszthelyi egyetemi tanár, aki borbemutatóján fiával Brazsil Dáviddal a Bakator nevű régi magyar fajta megmentéséről és a borral való kísérletezésükről osztotta meg tapasztalatait és eddig elért eredményeit az értő hallgatósággal.

Az est hátra lévő részét a borászok pohárral kézben baráti hangulatban töltötték, bemutatva egymásnak a versenyre nevezett boraikat, de természetesen nem maradhatott el a már hagyományos Csepregi fűszeres, a lajoskomáromi disznótoros sem.

A szombat minden évben a szakma jegyében zajlik, a reggeli és az áhítat után dr. Urbán András, a Promontorium Borrend nagymestere, a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségégének alelnöke, a fesztivál szakmai fővédnökeként nyitotta meg bevezetőjével a borversenyt, bemutatva a négy bíráló bizottságot. Rájuk egyenlően elosztva várt a feladat, hogy a 153 induló bort a lehető legmagasabb szakmai felkészültséggel értékeljék. A zsűrizést ebéd követte, ami után ismét szakmai előadásokat hallhattak a résztvevők, ezúttal „Egy bor újjászületése” címmel Somlai Ferenc borász mutatta be a Budai Vörös, eltűnőben lévő régi bor megmentésére tett kísérleteket, valamint a Kadarka-kör munkásságát. Budáról egy nagyobb ugrással érkeztünk Szekszárdra, ugyanis Módos Ernő, az Alisca Borrend nagymestere vázolta fel a Szekszárdi Borvidék fejlődését, a Magyar borásat változásainak tükrében. 

A szakmai előadásokat könnyedebb műfaj, néptánc-bemutató követte, az Ümmögő együttes előadásában. 

Rövid szünetet követően a borverseny várva várt eredményhirdetésnek is eljött az ideje. A példátlanul nagy számú borból a korábbi évekhez képest is több bor szerepelt kiváló eredménnyel. (A pontos számadatokat később közöljük cikkünk mellékleteként.)

A hosszúra nyúlt szombati napot vasárnap istentisztelet, a fesztivál kiértékelése és a jövőtervezés követte, mielőtt a társaság „otthonról” hazasietett volna.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!