A keszthelyi Balaton Kongresszusi Központ és Színház adott otthont a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület Útközben a reformáció című fórumbeszélgetés-sorozatának egyház és állam kapcsolatáról szóló alkalmának. A jelenlévőket Szemerei János püspök köszöntötte.
„Mostanában leginkább a közügyek háborgatnak. Az ördög nem talál fogást rajtam, ezért a közügyeket zúdítja a nyakamba, azzal zaklatja a lelkiismeretemet. Ha tanácsot adok, azt úgysem fogadják meg, és még azt mondják, hatalomra török. Ha meg nem adok tanácsot, akkor emiatt furdalhat a lelkiismeret. Nem tudom, mi lenne a kiút” – hangozott el a beszélgetés elején Luther Márton gondolata, aminek alapján a disputapartnerek Luther állam és egyházhoz való viszonyáról beszélgettek. A beszélgetés kezdetén Csepregi András lelkész Luther állam és egyház kapcsolatára irányuló kijelentéseit ismertette, hangsúlyozva a kettős kormányzást, valamint kitért szellemtörténeti hatásaira. A múltbéli példák ismertetésén keresztül Széles Sándor, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja kiemelte, hogy az egyháznak lehetősége lenne a közügyek segítésére a tapasztalatok és meglátások átadása révén. A dispután aktuális kérdések is előkerültek, így a résztvevők egyebek mellett érintették az Európai Unió törvényeit és Magyarország Alaptörvényét, a pártpolitika és az egyház kérdését, a kormányzás felelősségét is.
A disputa bár a tervezetthez képest kisebb asztalnál valósult meg, hiszen Birkás Antal, a Reformáció Emlékbizottság Miniszteri Biztosi Hivatalának munkatársa nem tudott jelen lenni a beszélgetésen, a résztvevők mégis tág kört rajzoltak fel a politika, az állam és az egyház kapcsolódási pontjairól. A beszélgetés végén – melyen közreműködött Szűcs Péter Pál színész, a kerület munkatársa – a jelenlévők kérdéseket tettek fel, majd Honthegyi Zsolt, a Keszthelyi Evangélikus Egyházközség lelkészének köszöntője zárta az alkalmat.