Etikai kérdések a hittanórán – Hitoktatási továbbképzési nap lesz az Evangélikus Hittudományi Egyetemen

Etikai kérdések a hittanórán – Hitoktatási továbbképzési nap lesz az Evangélikus Hittudományi Egyetemen

Share this content.

Forrás: EHE
Budapest – Az Evangélikus Hittudományi Egyetem Valláspedagógia Tanszéke továbbképzést szervez hitoktatók és lelkészek számára. A két éve indult, félévente megrendezésre kerülő továbbképzési napok célja, hogy a gyermekek és felnőttek hitoktatásában előforduló nehéz témák feldolgozásához segítséget nyújtson, valamint olyan hitoktatói munkaközösséget alakítson ki, amely a mindennapi munkában hasznos szakmai hátteret tud biztosítani. A következő alkalom részleteiről az alábbiakban olvashatnak.

Talán nincs olyan hittanóra, amelyen ne merülne fel könnyebben vagy nehezebben megválaszolható etikai kérdés. Legyen szó bármely bibliai történetről, egyháztörténeti szituációról, vagy épp dogmatikai kérdésről, hamar eljuthatunk a szűkebb vagy tágabb környezetünket érintő etikai kérdések sorához. A most következő hitoktatási továbbképzési napon etikai kérdésekkel foglalkozunk. Olyan meghívott előadóktól és csoportvezetőktől kapunk segítséget néhány, példaként kiválasztott etikai téma feldolgozásához, akik sok éves – legtöbben több évtizedes – gyakorlattal a hátuk mögött valódi szakértői a felmerülő etikai kérdéseknek.

Program:

9.00-9.15 érkezés, regisztráció

9.15-9.45 Áhítat Etikai és valláspedagógiai alapok – Kodácsy-Simon Eszter

9.45-10.15 Élet kezdete és vége – Szebik Imre

10.15-10.45 A velünk élő cigányok – Forgács István

10.45-11.00 kávészünet

11.00-11.30 Környezetünk és jövőnk – Lányi András

11.30-12.00 Pénz, munka, fiatalok – Szabó B. András

12.00-13.00 ebéd 1. csoport (max. 25 fő) 2. csoport (max. 25 fő)

13.00-16.00 Fegyelmezés – Pölös Annamária és Kovács Nikoletta Projektpedagógia – Tratnyek Magdolna

Etikai és valláspedagógiai alapok – Kodácsy-Simon Eszter (teológus, tanár)

Melyek az evangélikus etikai építőkockák? Hogyan használjuk ezeket hittanórán? A „mit”, „miért” és „hogyan” kérdésköréből kiemelt alapelvek segítenek végigkísérni az etikai kérdések hittanórai megjelenéséről való gondolkodásunkat.

Élet kezdete és vége – Szebik Imre (orvos-bioetikus)

Van-e lényeges különbség a fogamzásgátlás és az abortusz között keresztény szempontból? Mit gondoljunk a mesterséges megtermékenyítésről protestáns szemmel? Milyen etikai kérdéseket vetnek fel a kötelező védőoltások? Hol a határ az orvosi technológia értelmes és elfogadhatatlan alkalmazásai között: elfogadható-e a fejátültetés vagy az emberklónozás?

A velünk élő cigányok – Forgács István (független romaügyi szakértő)

Milyennek látjuk a cigányokat 2017-ben? Mit kezdjünk egy hittancsoportban, gyülekezetben megjelenő cigánygyermekkel, cigánycsaláddal? Hogyan változik az etikához, erkölcshöz való viszonyulás egy társadalom etnikai alapon meghatározható csoportjában, illetve egy csoportja kapcsán? Milyen kihívást jelent a mai magyar társadalom és egyház számára (és a társadalmat okító, felkészítő, terelgető értelmiségi elitnek) a hazai cigányközösségek jelenléte?

Környezetünk és jövőnk – Lányi András (író, filozófus, az „Erkölcsi esettanulmányok” című etika-tankönyv szerzője)

Melyik tantárgyra tartozik a globális környezeti válság? Miért nem szeretünk beszélni róla? Hogyan ne beszéljünk róla? Mi az, amit biztosan megtehetünk?

Pénz, munka, fiatalok – Szabó B. András (lelkész)

Ahol a mindennapok és a hittanóra biztosan találkozik: Mi legyek? Pénzért vagy boldogságért dolgozom? Gazdagok és szegények a Bibliában és a mai magyar társadalom. Azzá válok, amit fogyasztok? Identitás a fogyasztói társadalomban. Van-e alternatíva? Madarakról, virágokról és gyerekekről.

A fegyelmezés kérdése – Pölös Annamária és Kovács Nikoletta (pedagógusok, trénerek, a „Játékmozaik - Készségfejlesztő játékok gyűjteménye” című könyv szerzői)

Tudjuk: rossz gyerek nincs, csak eleven... Jó, de mi legyen, ha annyira, hogy a többiek sem rám figyelnek, hanem rá? Vagy ő is csak azért teszi ezt, mert figyelt rám, de megunta? Lehet, hogy bennem van a hiba? Hogy lehet, mikor én jókat mondok? Lehet, hogy nem jól mondom? Próbáljuk meg a jót még jobban átadni!

Projektpedagógia – Tratnyek Magdolna (tréner, pedagógiai szakértő)

A projektmódszer megismerése és alkalmazása segíthet bennünket abban, hogy a tanulóknak aktív szerepet biztosíthassunk, hogy megtapasztalhassák saját produktív szerepüket, átélhessék felelősségüket a tanulás folyamatában. A projektmódszert alkalmazva minden tanuló megtalálhatja azt a tevékenységet, mellyel hozzájárulhat a projekt eredményességéhez. Változatosság, produktivitás, csoportmunka, felelősségvállalás, nyitottság, tantárgyakon átívelő megközelítés – ezek lehetnének projektfoglalkozásunk kulcsszavai. Nem utolsó sorban a projektmódszer az azt alkalmazó pedagógusoknak, oktatóknak is jelentős sikerélményt nyújthat. Ehhez keresnénk közös kiindulópontokat, ötleteket, gyakorlati megközelítéseket.

Időpont: 2017. március 18.

Helyszín: Evangélikus Hittudományi Egyetem, 1141 Budapest, Rózsavölgyi köz 3.

Jelentkezési határidő: 2017. február 20.

Jelentkezés: teologia@lutheran.hu vagy 20/770-3529 vagy 06/1/4691050

Mivel a csoportok létszáma korlátozott, ezért a jelentkezéseket a beérkezések sorrendjében tudjuk elfogadni a meghatározott létszámig. A jelentkezéskor kérjük megadni a csoportválasztást. Ebédet 500Ft-os áron tudunk biztosítani azoknak, akik február 20-ig jelzik ebédigényüket a megadott email címen vagy telefonszámon. (A befizetést a továbbképzés napján, a helyszínen kell intézni.) A helyszínen az „Értelmes szívvel – etikai kérdések az evangélikus oktatásban” című tanulmánykötet kedvezményes áron lesz megvásárolható.

Kodácsy-Simon Eszter Evangélikus Hittudományi Egyetem, Valláspedagógia Tanszék

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!