A Szentatya hangsúlyozta, hogy Krisztus és a közös keresztség az út a megosztottság botrányának felszámolására.
A pápa együttérzését fejezte ki a terrortámadások áldozataival, sebesültjeivel és hozzátartozóikkal. A tragédia, amely Párizst sújtotta, visszhangzott Jens Martin Kruse lutheránus tiszteletes szavaiban is a Szentatya fogadásakor. A pápa a jelenlevők kérdéseire válaszolva szólt a szívek bezárulásáról, ami az emberi egoizmus, a be nem fogadás és az erőszak oka. Hozzátette: a falak a kirekesztés emlékművei, amelyek eltávolítanak minket az Úrtól. „Visszatetsző a bezárt szív. Pásztortestvérem a bezárt szívekről szólt Párizzsal kapcsolatban. Isten nevét is felhasználják a szívek bezárására” – fogalmazott a pápa.
Egy evangélikus nő kérdésére válaszolva, aki egy katolikussal kötött házasságot, és kifejezte vágyát, hogy együtt vegyenek részt az Úrvacsorán, a pápa kiemelte: „Ha ugyanaz a keresztségünk, együtt kell előre haladnunk. Ez a teológiai párbeszéd része, amelyet eredményesen kell folytatni.”
Egy kilencéves kisfiú megkérdezte a Szentatyától, mit szeret abban, hogy ő a pápa. Az egyházfő azt válaszolta, hogy a plébánosi stílust mint szolgálatot szereti benne. Akkor érzi jól magát, amikor betegeket látogat, amikor elkeseredett, szomorú emberekkel, bebörtönzöttekkel beszél. Felteszi a kérdést: „Miért ők, és nem én?”
A Máté evangéliumából felolvasott szakaszt követően a pápa beszédében így fogalmazott: „Az Úr milyen kérdéseket tesz majd fel nekünk az ítélet napján? A szegényekről kérdez majd, mert a szegénység áll az evangélium középpontjában. Nem tartja privilégiumnak isteni mivoltát, hanem kiüresítette és a végsőkig megalázta önmagát, egészen a kereszthalálig. Ezzel a szolgálatot választotta.” A szolgálatot mint együttérzést, mint osztozást, mint a konkrét közellétet embertársához a valós helyzetekben. A Krisztus által választott szolgálat a helyes út, amelynek meg kell világítania a lutheránusok és a katolikusok közötti párbeszédet.
„Voltak csúnya idők közöttünk. Gondoljatok az üldözésekre. Bocsánatot kell kérni ezekért, és a megosztottság botrányáért – hangsúlyozta Ferenc pápa. – Kérjük a kegyelmet az Úrban kiengesztelődött sokszínűségért Istentől, aki eljött hozzánk, hogy szolgáljon, nem azért, hogy őt szolgálják.” Végül arra hívta az evangélikusokat, hogy ökumenikus szeretetközösségben kísérjék el a katolikusokat az irgalmasság szentévében Isten megbocsátásának újrafelfedezésében és a testvérek iránti szeretet szépségében.
A Szentatyával való találkozást követő napon a hétezer tagot számláló olaszországi lutheránus egyház örömének és köszönetének adott hangot Ferenc pápa látogatásáért. „A vallás a különbségek ellenére sem szabad, hogy megosztottságot eredményezzen – hangsúlyozta Alfredo Talenti, a lutheránus szinódus alelnöke. – Ebben a tekintetben a vasárnapi közös ima a párizsi terrortámadások áldozataiért és családjaikért kifejezi, hogy a párbeszédben való elkötelezettség és a kölcsönös megismerés keresése az egyetlen út a bizalmatlanság és az ellentétek leküzdésére, továbbá az elsődleges válasz annak, aki gyűlöletet és erőszakot vet. Vasárnap mindannyian örömmel éltük meg ezt a találkozást, félelem nélkül és azzal az elszántsággal, hogy folytassuk a mindennapi élet megélését kölcsönös bizalommal és Istenbe vetett hittel.”