Grund, az alapérték

Grund, az alapérték

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Kézdi Beáta, fotó: vigszinhaz.hu
„Miért félnénk? Miért élnénk, ha nem egy álomért?” – éneklik a záródalban a Pál utcai fiúk. Becsület, barátság, alázat, hazaszeretet, csapatszellem, árulás, bátorság, megbocsátás – minderről a legnemesebb értelemben esik szó Molnár Ferenc 1906-os klasszikusában, ezért is lehetséges, hogy Japántól Olaszországon át Törökországig sokaknak ez az egyik kedvenc regénye, sőt az egyetlen igazán szeretett kötelező iskolai olvasmánya is.

A Vígszínház az idei évadban nagy dologra vállalkozott: Molnár közkedvelt regényéből musicalt íratott és mutatott be. Szerencsére a műhöz méltó előadás született, remek szöveggel, lenyűgöző látvánnyal és mindennel, ami egy sikeres musicalhez, de egy komoly színdarabhoz is kell. Már az első dal alatt dobogjuk a ritmust a lábunkkal, kezünkkel, mert magával ragad Dés László és Geszti Péter, a már jól bevált alkotópáros (Valahol Európában, A dzsungel könyve) zenéje és szövege.

Minden megvan, amit a regényben megszerettünk. A helyszínek: a tanterem, a grund, de az események sora sem marad el: vannak csaták, becsületért folytatott harc és áldozat. Khell Csörsz mindenfelé fordítható, kihajtható-becsukható, egyszerre tanterem-grund-füvészkert dísz lete bámulatosan ötletes. A kissé hipszteresre vett, szinte modernként ható, mégis századfordulót idéző ruhák Benedek Mari munkáját dicsérik.

A regény főszereplői: Nemecsek Ernő, Boka János, Geréb Dezső, Áts Feri, mind egy-egy jellemrajz. A fiatal színészek és egyetemi hallgatók játékán látni, hogy magukénak érzik, szeretik az egész produkciót, a megformált karaktereket. Értékelik, hogy vannak úriemberek és szabályok, de megjelenik a műben a kisember, aki mégis hős, mert feláldozza magát egy nemes célért.

Horváth Csaba koreográfiája különösen a vörösingesek megjelenésével válik igazán feltűnővé, de végig egységet alkot a zenével és a dalokkal. A Pál utcai fiúk zenéje „déses”, fel lehet benne fedezni A dzsungel könyvének zeneiségét, de ez természetes – ám ismétlést keresve sem találni. Kitűnő új zenei anyag készült, értelmes és igazán szerethető dalszövegekkel.

Marton László rendezőnek sikerült Magyarország egyik legismertebb könyvéből – Dés és Geszti, valamint Grecsó Krisztián munkájának köszönhetően – egy fülbemászó dallamú, ízléses és látványos musicalt színpadra állítania. A Vígszínház előadása fontos képet és példát ad arról, hogyan lehet tisztán is élni, elvekért, álmokért küzdve, és ezt mindig jó látni – ha már a való életben egyre ritkábban, legalább a színpadon.

 

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 23–24. számában jelent meg, 2017. június 18-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a 
kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

 

Címkék: színház - kultúra - művészet -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!