Imák Auschwitz után – Egy emlékezet-kiállítás – Videó

Imák Auschwitz után – Egy emlékezet-kiállítás – Videó

Share this content.

Szöveg és fotó: Galambos Ádám, videó: Promontor Tv
Budapest – 2014. szeptember 1-je és szeptember 30-a között a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában rabbik, püspökök és teológusok, valamint a kortárs művészeti élet meghatározó alkotói által közreműködött emlékezet-kiállítás nyílt a Zsidó Nyári Fesztivál keretében az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány szervezésében.

Püspökök, rabbik imádságai ihlették kortárs művészeinket arra, hogy az Imák Auschwitz után című kiállításra olyan képzőművészeti alkotásokat adjanak, amelyek egyszerre jelzik a Soá tragédiáját és egyúttal reményt is adnak. A többek között Fabiny Tamás, Gáncs Péter, Fischl Vilmos, Róna Tamás vagy Várszegi Asztrik által írt imádságok a zsinagóga málló falaihoz támasztva, mintegy meghajlást igényelve olvashatók a kiállításon. A képzőművészeti alkotások a karzatról lógatva a zsinagóga építészeti szerkezetét követik.

Imák Auschwitz után

A Soá hetvenedik évfordulóján úgy látjuk, hogy szükségszerű megfogalmaznunk: a Soá tragédiája nem zsidó ügy, hanem keresztény és össztársadalmi trauma egyaránt. Ennek kifejezéseként rabbik, püspökök és egyházi gondolkodók írtak Ima Auschwitz után címmel imádságokat, melyeket kortárs művészek vizuális tartalommá formálva tettek egyetemes üzenetté.
Az imádság meggyőződésünk szerint nem állásfoglalás, nem embereknek való megfelelési kényszer, hanem az Isten felé fohászkodó bocsánatkérés és megbocsátás hangja tud lenni. Az, hogy ebben több felekezet és művész is képviselteti magát egyúttal kifejezi, hogy összefogásra van szükség a megbékéléshez és az őszinte szóhoz. Bízunk abban, hogy a bocsánatkérés és a fohász eme halk, de reménység szerint őszinte hangja a szétszakadás és megosztottság helyett az összefogás jele – mintegy kiáltvány –, az alázat kifejezője lehet.

Felekezeti résztvevők: Fabiny Tamás – evangélikus püspök, Fischl Vilmos – a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára, Frölich Róbert – főrabbi, Gáncs Péter – evangélikus elnök-püspök, Papp János – baptista elnök, Róna Tamás – rabbi, Steinbach József – református püspök, Szabó István – református püspök, Varga Mátyás – bencés szerzetes, Várszegi Asztrik – pannonhalmi főapát, Verő Tamás – rabbi

Képzőművészek: Benczúr Emese képzőművész, Haász István festőművész, Haraszty István szobrász, kinetikus művész, Klimó Károly festőművész, Konok Tamás festőművész, Krajcsovics Éva festőművész, Lovas Ilona képzőművész Matzon Ákos festőművész, Nádler István festőművész, Szüts Miklós festőművész Tölg-Molnár Zoltán festőművész, Vojnich Erzsébet festőművész

Zene: Kurtág György – zeneszerző, zongoraművész, Szent Efrém Férfikar

Kurátor: Galambos Ádám – evangélikus teológus

Szervező: Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány; Együttműködő partner: Zsidó Nyári Fesztivál

Az üres térrel párbeszédben álló kiállításról a Promontor Televízió készített riportfilmet, melyet az alábbiakban lehet megtekinteni:

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!