Példanélküli pillanatok a Deák téri evangélikus templomban

Példanélküli pillanatok a Deák téri evangélikus templomban

Share this content.

Szöveg: Kézdi Beáta, fotó: Illyés Tibor/MTI, Kiss Tamás
Budapest – Soha nem tapasztalt összefogás tanúi lehettünk a Deák téri evangélikus templomban 2015. november 1-jén, vasárnap este. Keresztény, muszlim és zsidó egyházi vezetők most először Magyarországon közös imára gyűltek össze a Közel-Kelet békéjéért, az üldözött keresztényekért, a háború és a terror minden áldozatáért.

A Keresztény-Zsidó Tanács meghívására létrejött alkalmon jelen volt: Gáncs Péter elnök-püspök, Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Keresztény-Zsidó Tanács elnöke, Róna Tamás és Radnóti Zoltán rabbik, Khalil Yousef, a Magyarországi Kopt Ortodox egyház vezetője, Sulok Zoltán Szabolcs, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke, Székely János katolikus püspök, valamint Szőke Péter a Szent Egyed közösség budapesti vezetője. Az estén énekszolgálatot tett Nógrádi Gergely kántor, a Frankel Leó utcai zsinagóga énekművésze, a kopt ortodox kórus, valamint a Lutheránia Énekkar kamarakórusa.

Az összegyűlt vezetők mindegyike hangsúlyozta a béke és az egymás felé fordulás fontosságát és az ima erejét, gondolataikból egy-egy kiemelést a megszólalás sorrendjében közlünk:

Szebik Imre: „Összetartozunk a teremtés jogán a három monoteista vallás képviselőiként! Ugyanahhoz az Úrhoz kiállítunk, mert egy Istenünk van, három istenképpel. Az Istennel hasonlatosak vagyunk, az ő nevében, nekünk kell döntéseket hozni, és imádkozni az otthont veszítettekért, a hitük miatt üldözöttekért, az új hazát keresőkért is, de mindenek előtt meg kell tanulnunk egymást elfogadni és békességben együtt élni!”

Róna Tamás rabbi a Himnusz tanító és támaszt adó soraival zárta gondolatait: „Bújt az üldözött s felé, Kard nyúl barlangjában, Szerte nézett, s nem lelé Honját a hazában, Bércre hág, és völgybe száll, Bú s kétség mellette, Vérözön lábainál, S lángtenger felette. A Világ Alkotójának kegyelme és irgalma burkolja be a Közel-Keletet, hogy mihamarabb béke lehessen!”

Khalil Yousef, a Magyarországi Kopt Ortodox egyház vezetője angol nyelvű imájában a békéért, lelkünk és testünk betegségeinek meggyógyításáért, országainkért fohászkodott.

Sulok Zoltán Szabolcs, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke: „Mindannyian Ádám fiai vagyunk! Mohamed próféta azt mondta: mindannyian pásztorok vagytok, és felelősek vagytok a nyájatokért! Felelősek vagyunk az igazság, a jóság és a béke megőrzéséért, de felelősek vagyunk a társadalom jobbításáért is, az igazság és a béke helyreállításáért… Eljött az összefogás ideje. Fel kell emelnünk a szavunkat az igazságtalanság ellen! Csak az igazság az, ami békét hozhat a világba, és az igazság az, mely véget vethet a szenvedésnek. Adj békét embertársainknak Urunk, hiszen te vagy a béke!”

Radnóti Zoltán rabbi: „A világ sokszínű, az emberi értékek sokszínűek. Nekünk kell egymáshoz fordulni, kérni egymástól! Legyünk minél többen, mutassuk, hogy tenni akarunk a békéért, ezzel is fent tudjuk tartani a békét! Meg kell mutatnunk a hagyomány, a hit és a tiszta tettek erejét!”

Székely János katolikus püspök Ferenc pápa szavait idézte: „Szent háború nincsen, csak a béke szent.” Székely János imájában azt kérte, hogy a harcolók meglássák egymásban a testvért, az Úr gyomlálja ki a fanatizmust a lelkekből, védje meg a közel-keleti keresztényeket, és adjon irgalmas szívet a muszlim testvéreknek.

Szőke Péter II. János Pál pápa szavait idézve azt mondta, a béke Isten ajándéka, de egy olyan műhely, amely mindenki számára nyitva áll, mindenki dolgozhat benne. Hívőként az első munkánk pedig az ima legyen!

Az alkalom zárásaként egy perces néma felállással emlékeztek meg a jelenlévők a háborúk áldozatairól, majd a vallási vezetők egy-egy mécsest gyújtottak, a békéért való ima és az üldözöttekkel való szolidaritást jelképezve. Végül pedig a béke jeléül kezet fogtak egymással a különböző vallási vezetők és a jelenlévő hívek, akik tanúi lehettek annak is, ahogy zsidó kántor és muszlim vezető ölelik át egymást, minden ellentét nélkül ma Magyarországon, a vágyott béke jegyében.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!