Isten igéje a fiatalokra hangolva

Isten igéje a fiatalokra hangolva

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Frei Anita, Magyari Márton, Suba Sándor
Kiskőrös – Hetedhét áhítatok – Iskolai áhítatok, gyermek-istentiszteleti tanítások címmel a Parakletos Könyvesház kiadásában jelent meg Pethő-Szűcs Mária, a kiskőrösi KEVI Petőfi Sándor Evangélikus Általános Iskola iskolalelkészének kötete. Az ötven áhítatot tartalmazó könyv mintát ad arra, hogyan is lehet megszólítani az általános iskolás korosztályt Isten igéjével. A szerzővel a kötet keletkezéséről, a fiatalok megszólításáról, valamint a személyes és hiteles hang fontosságáról is beszélgettünk.

Ritkán jelennek meg olyan áhítatokat tartalmazó kötetek, melyeknek az a céljuk, hogy mások szolgálatát segítsék. Ez a kötet éppen ezt célozza. Miként keletkezett a könyv?

– Nyolc éve szolgálok iskolalelkészként Kiskőrösön és azóta tartok heti rendszerességgel alsós és felsős diákoknak reggeli áhítatokat. Már az iskolalelkészi szolgálat elején is az volt az érzésem, hogy jó lenne, ha az áhítatokat a szülők is megismerhetnék, egyben szerettem volna lehetőséget adni arra, hogy az ott elhangzottak akár otthoni beszélgetéstémává is váljanak. Ezért kezdetektől fogva az iskolai honlapra is feltöltöttem az áhítatokat a hozzájuk tartozó illusztrációkkal együtt.
Pár évvel ezelőtt arról értesítettek, hogy ezek az anyagok más neve alatt, fizetős oldalra is felkerültek. Először ez nagyon feldühített, majd az jutott eszembe, hogy mindez - a bosszúság ellenére - azt jelenti, hogy összeállításo
m és munkám mások számára is hasznos lehet. Amikor megkértem a honlapunk szerkesztőjét, hogy vegye le az áhítatokat, akkor több ismerős, de néhány számomra ismeretlen lelkésztől visszajelzés érkezett – többek között a pozsonyi magyar gyülekezettől –, hogy ők használták ezeket az áhítatokat és sajnálják, hogy már nem elérhető ez a tartalom.
Ezt erősítette az is, hogy a tanárok többször visszajeleztek, és kérték, hogy kapjanak ötleteket, hogy miként lehetne például osztályfőnöki órán továbbvinni az áhítat gondolatmenetét vagy voltak javaslataik is  akár, ez pedig engem is inspirált.
Arra gondoltam, hogy ha ez tényleg hasznos segítség mások számára, illetve másokat is motivál arra, hogy feldolgozzák, elmélyítsék, akkor érdemes lenne megszerkesztve egy válogatást közreadni.

A kötet szerkezete a tanév rendjét követi és az egyház évhez igazodik. Ó- és újszövetségi igék alapján olvashatunk összeállításokat, melyeknek egyik kimagasló kincse, hogy mindegyik fejezet arra a hívja fel a figyelmet, hogy a Biblia világa és üzenete mennyire személyes, jelen idejű történetté tud az általános iskolai korosztály számára is válni. Jól értem, hogy kötetével az az egyik célja, hogy megmutassa, miként lehet a fiataloknak egzisztenciális üzenetként kinyitni a Biblia üzenetét?

– Valóban. Egy utat, egy igehirdetői megközelítést szerettem volna nyújtani. Minden igehirdetőnek az a feladata, hogy egyfajta híd szerepet töltsön be az igehirdetői textus és az igehirdetést hallgatók között. Az igehirdetés akkor ér igazán célba, ha az igehirdető megtalálja azt a kapcsot, ahol találkozik a történetet azoknak az embereknek az életével, akik jelen vannak. Azért lesz az ember hívő keresztény is, mert voltak az életében olyan pillanatok, amikor azt érezte, hogy az ige személyesen neki szól. Az áhítatnál fontos, hogy érezzék a diákok, hogy ez nem egy újabb óra, hanem valami, ami a szívükhöz szól, az életükhöz kapcsolódik.

A könyvben szereplő ószövetségi történetek közül József és Dávid alakja kap nagy hangsúlyt. Miért ők kerültek középpontba?

– Iskolánkban az őszi félévekben ószövetségi hithősök életét gondoljuk végig. Azért választottam Józsefet és Dávidot, mert a tanároktól és a diákoktól a visszajelzések ezekre az Ószövetséggel kapcsolatos áhítatokra voltak a legintenzívebbek, illetve több év távlatából ezekből a sorozatokból emlékeztek a legtöbb üzenetre, példára.

A kötetben nem csak áhítatok olvashatók, hanem hozzájuk kapcsolódva különböző interaktív feladatok, segédletek, videóelérhetőségek is megtalálhatók…

– Emlékszem, hogy kezdő iskolalelkészként milyen nagy küzdelem volt megtalálni azt a hangot és formát, amellyel elérhető, hogy az áhítat ne „csak” szónoklat legyen a gyermekek felé, hanem valahogy be tudjam vonni a fiatalokat is az áhítatokba. Volt, amikor mellélőttem, mert feltettem olyan kérdéseket, amelyekre mindenki válaszolni akart, és nehéz volt eldönteni, hogy úgymond kibe fojtsam bele a szót… Lassan formálódtak azok a módszerek, melyeket akár egy több száz fős iskolánál is alkalmazni lehet. Például meg lehet szavaztatni dolgokat, így mindenki részt vehet benne, de nem esik szét az alkalom és senkinek sem okozunk csalódást azzal, hogy őt éppen kihagytuk. Ezekből található a Vedd címszó alatt. Itt vannak QR kódon keresztül elérhető filmrészletek, aktivitást elősegítő játékok, szemléltetőeszközök is, illetve olyan módszerek, melyeket nagyobb létszámnál is alkalmazni lehet. Áhítatok felvezetésénél nagyon szeretem a frappáns reklámokat és az ütős filmrészleteket. Egy két-három perces jelenet nagyon erős tud lenni és meg tudja alapozni a figyelmet, az érzelmi kötődést, fel tudja kelteni az érdeklődést. Mivel a mai fiatal generáció számára meghatározó a vizualitás, ezért fontosnak tartom, hogy erre hangsúlyt fektessek. Emellett olyan, otthon is megtalálható eszközöket is ajánlok a kötetben, amelyek könnyen központi szimbólumai lehetnek egy-egy áhítatnak. De néha segítségül hívhatunk illatokat is, például a Jézus lábát megkenő asszony történeténél, de az ízlelést is, 550 fő részére is fel lehet kockázni kenyeret az 5000 ember megvendégeléséről szóló történethez, valamint megvan az a módszer, amely által jelképesen még ki is lehet osztani az ételt. Jobb minél több érzékszervet segítségül hívni.

Miért tartotta fontosnak, hogy minden áhítat előtt egy aranymondás szerepeljen?

– Ezeket a rövid üzeneteket nem klasszikus aranymondásként gyűjtöttem ki, hanem vezérfonalként az igehirdetőnek szántam őket. Azt szerettem volna, hogy legyen egy olyan központi gondolat, amely végigvezeti az alkalmat, ehhez kerestem mondásokat, szójátékokat, igéket.

Minden alkalom egy olyan feladat, gondolatkör megjelölésével fejeződik be, melyek segítségével az áhítat tartalmát tovább lehet gondolni…

A tanári kar visszajelzései, kérdései alapján alakult ki a minden fejezetet lezáró, pontosabban továbbvivő „Tedd” rész. Itt olyan gondolatokat, feladatokat ajánlok, melyek alkalmazásával tovább lehet gondolni az elhangzottakat vagy megvalósítani azt, hogy ne csak hallgatói, hanem cselekvői is legyünk az igének. Mivel a kötet áhítatai és feladatai nem csak reggeli áhítatok tartására alkalmasak, hanem családi istentiszteleteken, táborokban is használhatóak, így ezek segítenek abban, hogy miként lehet akár egy egész napos alkalmat előkészíteni. Alapvetően arra törekedtem, hogy mindezek könnyen és olcsón megvalósíthatók legyenek.

Ötszázötven diák között végzi iskolalelkészi szolgálatát. Mik azok a kérdések, amelyek által a krisztusi üzenetet az általános iskolás korosztály számára személyessé lehet tenni?

– Igazából nem kell azzá tenni, mert az. A feladat, hogy ezt megláttassuk a diákokkal, pedagógusokkal is. Az iskolalelkészi szolgálat alapja, hogy a gyermekekkel ne csak az igehirdetés alkalmával találkozzak. Úgy, mint egy egyházközség esetében! Amennyiben a templomon kívül is találkozok a gyülekezet tagjaival, részt veszek az életükben, tudom, hogy mik a nehézségeik és örömeik, annál inkább tudom személyessé tenni számukra az igehirdetést. A Szentírás kortalan, bármilyen helyzetben útmutatás lehet, mindenki találhat benne számára fontos üzenetet Istenről és saját magáról – amennyiben nyitott rá.
Iskolalelkészként ott kell lenni, amikor egy osztályban konfliktus van, de együtt lehet annak is örülni, ha valahol született egy testvér. Közös kirándulások, iskolai programok adhatnak alapot a kötetlen beszélgetésre és ezek hozzásegíthetnek ahhoz, hogy megismerjük őket és így célhoz érjen az ige. Minél többet tudok a diákok és a tanári kar kérdéseiről és élethelyzeteiről, annál inkább össze tudom kapcsolni őket Jézussal.

A kötet többféle alkalomra is használható. Kinek ajánlja ezt a könyvet?

– A könyv írása közben elsősorban azokra gondoltam, akik rendszeresen tartanak iskolai áhítatokat, legyen szó bármely felekezetről. A gyakorló lelkészeknek abban segíthet, hogy szimbólumot, központi ötletet merítsenek belőle, hogy aztán saját stílusukra formálva tudják megtartani alkalmaikat. Számukra a filmajánlók vagy foglalkoztató ötletek is könnyíthetik a felkészülést.
Gyermektáborok vezetői vagy családi istentiszteleteken szolgálók részére jó vezérfonal lehet, hiszen évről évre feltalálni a spanyol viaszt fárasztó feladat. És azoknak is ajánlom, akik bizonytalanok, hogy miként tartsanak az adott korosztály számára áhítatot. Nekik segítség lehet, hogy a teljes áhítat szövege egyben megvan, így egy képet kaphatnak, hogy miként lehet felépíteni és vezetni egy-egy igehirdetést. Bepillantást nyújthat, hogy ebben a korosztályban mit élnek meg a gyerekek, mi foglalkoztatja őket, így könnyebben és magabiztosabban tudnak szolgálni a fiatalok között.

Pethő-Szűcs Mária: Hetedhét áhítatok – Iskolai áhítatok, gyermek-istentiszteleti tanítások
Parakletos Könyvesház, 2019, 160 oldal

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!