„Wittenbergben írom ezeket a sorokat, abban a városban, ahol igehirdetéseiben és egyetemi előadásaiban olyan sokat foglalkozott Luther a Római levéllel. Szenvedélyesen birkózott a törvény és evangélium összefüggésével, a megigazulás tanításával, vagy éppen a felsőbbséggel való viszonnyal. Hiszem, hogy tanítása ma is aktuális, ugyanakkor érdemes ökumenikus kontextusba helyezni, valamint lehántani róla mindazt, ami korhoz kötött.”
A 28. alkalommal megrendezet konferencián nem csak az elhangozott 24 előadás volt érdekes, hanem az is, hogy első alkalommal vettek részt a konferencián ortodox teológusok és a Szegedi Szimfonikus Zenekar, a Vaszy-kórus és a Szegedi Ökumenikus Kórus csaknem száz tagja vállalta, hogy a felekezetekre jellemző legszebb darabokat bemutatja a Dómban, ezzel is bizonyítva, hogy a reformáció egyben kulturális sokszínűséget is hozott a kereszténység számára.
A Gyüdi Sándor és Nagy Szabó Katalin által dirigált kórus elsőként J. S. Bach: János passió nyitányát adta elő. Dr. Fekete Károly üdvözlete előtt pedig Kodály: 121. genfi zsoltára hangzott el. Dr. Bábel Balázs kalocsai–kecskeméti érsek felszólalását - aki a MKPK ökumenikus bizottságának az elnöke - Liszt Krisztus Oratóriumából: a Tu es Petrus elnevezésű kórus előzte meg.
A koncert keretében katolikus–ortodox együttműködést írt alá dr. Benyik György, a SZNBK konferencia igazgatója és dr. Ioan Chirilla, a Babeş–Bolyai Egyetem (Kolozsvár) szenátusának elnöke. Ezen ünnepi koncert kertében kapta meg dr. Fröhlich Ida qumrán kutató a konferencia kitüntetését, a Joachim Gnilka-díjat. Azok, akik a konferenciát adományokkal támogatták, az 500 Hangú Biblia DVD-jét kapták ajándékba.
Felemelő pillanata volt a koncertnek a keleti ortodox keresztényekért mondott ima, melyet a konferencia előadói gyertyával a kezükben imádkoztak, azokért a keresztény testvéreinkért, akik nem csak félelemben élnek, hanem meghalni is képesek hitükért. A zsúfolásig megtelt szegedi Dómban mindenkit megindított a közös ima. És talán a félelmen és halálon is győzedelmeskedő hit dicséretére hangzott fel Händel: Messiásából az Alleluja tétel, amelyet úgy éreztem az egyesített Vaszy- és Ökumenikus kórus száz tagja személyes hitvallásként énekelt. A csaknem kétórás tanúságtevő koncertről a résztvevők nem csak zenei élménnyel, hanem a hit élményével is gyarapodva távoztak.
A beszédek teljes szövege letölthető a mellékletből.