Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nemrégiben egy jobbikos politikus kérdésére adott írásbeli parlamenti válaszában azt jegyezte meg: tiszta szívből reméli, hogy a képviselő a karácsonyi ünnepeket nem a Reszkessetek, betörők! című film nézésével fogja tölteni. – Tisztelettel javaslom a televíziónézés helyett az intellektuálisan magasabb rendű olvasás élményét – írta Fazekas. Hogy mégis mely könyv az, amelyet az agrártárca vezetője is jó szívvel tud ajánlani, arra a minisztérium sajtóosztálya adta meg a választ lapunknak. Mint írták, a miniszter a Biblia sorait ajánlja az olvasóknak.
Simicskó István érdeklődésünkre két olvasmányt is említett. A honvédelmi miniszter azt írta, az ünnepek napjaira szívesen ajánlja Márai Sándor gondolatait, például a Füves könyvet, „mely többek között a boldogságról, a barátságról, a várakozásról, az élet szépségéről, az ünnepekről, a valódi értékről tárja elénk a lényegest”. A miniszter Máraitól idézett is: „Nézz utána, hogy minden napból, a legközönségesebb, sivár hétköznapból is ünnepet csinálj, ha pillanatokra is! Egy jóindulatú szóval. Méltányos cselekedettel. Udvarias mozdulattal. Nem kell sok az emberi ünnephez.” Továbbá Simicskó István az olvasók figyelmébe ajánlotta a Zrínyi Kiadó gondozásában megjelent Zrínyi-albumot is, „mely egyfelől a Zrínyi-emlékév kapcsán aktuális, másfelől a mai Európára és annak biztonságpolitikai helyzetére is érvényes üzenete van”. – A könyv gyönyörű, még a Magyar Tudományos Akadémia vezetése részéről is elismert minőségben, magyar–angol kétnyelvű kiadásban jelent meg, hogy világszerte megismerhessék az érdeklődők a Zrínyi család történetét – emelte ki a miniszter.
Pintér Sándor belügyminiszter lapunk kérdésére nem kívánt megnevezni egyetlen könyvet sem az általa már elolvasottak vagy a még olvasásra várók közül. Azonban mindenkit arra biztatott, hogy olvassanak minél többet, mert „minden jól megírt történettel több lesz az olvasó”. Kovács Zoltán kormányszóvivő két kötetre hívta fel a figyelmet. Az egyik Dave Eggers A kör című könyve volt, mivel az „napjaink egyik legégetőbb és legizgalmasabb területét feszegeti: technológiai és emberi kapcsolatainkat, a virtuális valóság és az elidegenedés kérdéskörét”. Emellett Csányi Vilmostól A kutyák szőrös gyerekek című kötetet ajánlotta. – A könyvet épp újraolvasom, különös tekintettel a kutyákkal való kapcsolatomra és az etológiában áttörést jelző új kutyaviselkedés-kutatások fényében – indokolta meg választását a kormányszóvivő.
– Talán nem meglepő, ha a testté lett Ige ünnepének fényében, a reformáció jubileumi évének küszöbén nem mást ajánlok ünnepi olvasásra, mint a Szentírást, mégpedig nem feltétlenül a megszokott protestáns vagy katolikus fordításban – ezt már Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke válaszolta kérdésünkre. – Számomra 2016 egyik meghatározó könyvélménye, hogy felfedeztem az Újszövetség Simon Tamás László bencés szerzetes által készített fordítását, ami 2015-ben jelent meg a Pannonhalmi Bencés Főapátság gondozásában. A jól ismert bibliai igék eddig nem is sejtett mélységeit és távlatait segíthet megtalálni ez a valóban új Újszövetség. A betlehemi angyalkar glóriája például így szólal meg: „Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség az embereknek, akiket szeret” – indokolta meg választását Gáncs Péter.
– Mostanában jelent meg Madassery Benvin Sebastian Belső gerinc című könyve, ezt ajánlom az ünnepekre olvasnivalóul – mondta lapunknak Beer Miklós, Vác katolikus püspöke. A szerző Indiából jött hozzánk, és 2003 óta él Magyarországon. – Szívből ajánlom mindazoknak, akik szeretnék egy kicsit mélyebben megérteni önmagukat, világunkat és Istent. Könnyű olvasmány, és nagyon praktikus tornagyakorlatokat ajánl, amelyeket „idősebbek is elkezdhetnek” – tette hozzá a püspök.
– December közepén látott napvilágot a Budapest-Kelenföldi Evangélikus Egyházközség kiadásában egy lélegzetelállítóan izgalmas dokumentumkötet, A Te igéd igazság – Botta István lelkész élete és szolgáló munkássága címmel – ajánlott olvasnivalót az ünnepekre Fabiny Tamás, az északi evangélikus egyházkerület püspöke. Az életrajzból, a visszaemlékezésekből fennmaradt igehirdetésekből és regényrészletből egy kimagasló képességű, ugyanakkor a kommunista államhatalom és az azzal kollaboráló egyházvezetés által félreállított lelkész portréja ábrázolódik ki, aki 1918 és 1999 között élt.
Egyháza ugyan teljesen félreállította, ám a Magyar Tudományos Akadémia humanizmust és reneszánszt kutató munkacsoportja felismerte tehetségét, és megbízásukból számos tudományos művet jelentetett meg Dévai Bíró Mátyásról, Huszár Gálról és másokról. A rendszerváltást követően nem tartott igényt rehabilitálásra, az ugyanis szerinte a becsület helyreállítását jelentette volna felfogása szerint, amit viszont ő soha nem veszített el.
A 477 oldalas könyv mellékletként egy DVD-t is tartalmaz, amelyen Botta István nem sokkal halála előtt vall életéről.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2016. 12. 24.