Korosztályunk megszólíthatósága – Missziói konzultációt tartottak Piliscsabán

Korosztályunk megszólíthatósága – Missziói konzultációt tartottak Piliscsabán

Share this content.

Szöveg és fotó: Szeverényi János
Piliscsaba – Missziói konzultációt tartottak 2017. március 29-én Piliscsabán. Szeverényi János missziói lelkész beszámolóját olvashatják.

Marc Prensky amerikai pszichológus volt az, aki a világon elsőként foglalkozott a digitális generációk sajátosságaival. A fiatalok és az idősebb generáció kommunikációjában az alapvető probléma az, hogy (Prensky kategóriáit használva) a szülők generációja digitális bevándorló, míg a gyerekek már digitális bennszülöttként jöttek a világra. S ahogyan ez a valós világban is lenni szokott, a bevándorlók, mi, szülők, bár megtanuljuk az idegen kultúra, a digitálitás nyelvét, még az is lehet, hogy kiválóan el tudunk boldogulni a virtuális térben, mégis életünk végéig megőrizzük „digitális akcentusunkat”. Bármennyire igyekszünk is, sohasem fogjuk anyanyelvi szinten beszélni a virtuális világ nyelvét, bármennyi időt töltünk az online térben, mindig is kicsit idegenül fogunk mozogni a hálózatos világban, egyszerűen azért, mert nem ebben a világban nőttünk fel, nem ebbe szocializálódtunk bele.” (Miklya Luzsányi Mónika)

A fenti idézet is jelzi, hogy az idei országos missziói konzultáción mai, izgalmas, fontos témák kerültek terítékre. Meghívott előadónk Miklya Luzsányi Mónika író, teológus volt, akinek a kutatási területe a legifjabb nemzedék nyelve, a korunkat meghatározó digitális világ. Szerinte nem démonizálni, kritizálni, megszólni kell gyermekeinket a „kütyükkel” való kapcsolatuk miatt, hanem megérteni azt, hogy ők ebbe a kultúrába születtek bele, életük természetes része az internet. Jól tesszük mi szülők, lelkészek, hitoktatók, ha ezzel számolunk és megtanuljuk gyermekeinkkel együtt az eszközöket helyesen használni. (Terveink szerint Miklya Luzsányi Mónika előadója lesz a nyári missziói konferenciának és az országos evangelizáción is nyitunk előadása számára egy szekciót. Cikke a júniusi Híd magazinban jelenik meg.)

Hogyan tovább egyház? Hogyan tovább misszió? címmel tartott dr. Garádi Péter, az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület elnöke, és Szeverényi János, e sorok írója egy-egy előadást. Garádi Péter, aki egyházunk presbiterképzésének és a felvidéki missziónak aktív munkatársa, tőle megszokott őszinteséggel, határozottsággal állított fel diagnózist gyülekezeteink állapotáról és kereste, saját tapasztalatait is megosztva a hallgatósággal a kiutat, a megoldásokat. Az elmúlt hónapokban szép eredményekkel szervezett bibliaórákat leépülő szórványokban.

A nap második részében meghallgattuk a missziói munkaágak képviselőnek, női-, férfi-, cigány-, alkoholbeteg-mentő-, börtön-, zsidó-, vak-, repülőtéri-, felvidéki misszió beszámolóit.

Kiss Péter, a piliscsabai Béthel Missziói Otthon megbízott vezetője is beszámolt az intézmény munkájáról, a fejlesztésekről és a tervekről.

A jó atmoszférájú konferenciát Lupták Györgynek, a missziói bizottság elnökének bíztató szavai és imádsága zárta.

Címkék: misszió - konzultáció -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!