Meg kell emlékeznünk a hitbeli lényeglátásért küzdő teológusokon kívül az emellett kiálló fejedelmekről is, közöttük hangsúlyosan említve a megújulás ügyének magyarországi terjesztésében nagy szerepet vállaló Brandenburgi György őrgrófot.
Egyházunk hitvallási iratai közt tartalmilag, de államegyház-jogilag is a mérvadó az Ágostai Birodalmi ülésen 1530-ban e napon felolvasott irat. Ezen alapult a későbbi Ágostai Vallásbéke, a Vesztfáliai Béke. A Habsburg-adminisztráció is alapként kezelte. Történeti hatása a német, a magyar és az angol hitvallásoknál is megragadható, tetten érhető.
Az Ágostai Hitvallás azonban nemcsak a múlt veretes értéke, hanem az ökumenikus párbeszédben ma is fontos alap, katolikus, anglikán és protestáns testvéreink felé egyaránt. Adja Isten, hogy itt megfogalmazott alapértékeinket tudatosan és elkötelezetten éljük meg a következő nemzedékekben is, a mai emléknap arra kötelez, hogy komolyan vegyük a Hitvallás VII. cikkelyében írottakat: „Az egyház a szentek gyülekezete, amelyben az evangéliumot tisztán tanítják és a szentségeket helyesen szolgáltatják ki”!
Erős vár a mi Istenünk!
Gáncs Péter püspök
Dr. Fabiny Tamás püspök
Szemerei János püspök
A nyilatkozat mellékletéből letölthető az Ágostai Hitvallás emléknapja kapcsán, a június 25-e vasárnapjára ajánlott liturgia.