Vedd a bábokat sorra, és indulhat a móka! – Polgár Judit és a holnap győztesei a sakkszőnyegen

Vedd a bábokat sorra, és indulhat a móka! – Polgár Judit és a holnap győztesei a sakkszőnyegen

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Stifner-Kőháti Dorottya, fotó: Magyari Márton
A csendes, XVI. kerületi kertvárosi utcában, ahol minden zöldben pompázik, május 25-én, csütörtökön reggel fél tíz tájban szokatlanul nagy sürgés-forgásra lehettek figyelmesek a lakók. Nem mindennapi eseményre készültek a Brumi angol–magyar két tannyelvű magánóvoda kis növendékei és pedagógusai – és a történtekben az evangélikusoknak is nagy szerepük van.

Tévéstábok érkeztek kamerákkal, mikrofonokkal, lámpákkal, szerkesztőségek tudósítói, a közmé­dia riporterei. Az izgatottság érthető: nem mindennap találkozhatnak kicsik és nagyok minden idők legjobb női sakkozójával, akinek neve világszerte fogalom. Ezen a napon jelentette be a Polgár Judit Sakkalapítvány és a Magyarországi Evangélikus Egyház, hogy immár óvodá­sok számára is elérhető a Sakkjátszótér program. A többéves fejlesztés és tesztelés után megszületett oktatási módszertan célja az óvodáskorú gyermekek komplex képességfejlesztése, a logikus és kreatív gondolkodás ösztönzése, illetve az iskolakezdésre is felkészíti őket a program.

Mint a fogaskerék

Polgár Judit nemzetközi nagymester, nyolcszoros sakkolimpikon a nyílt kategóriában, kétszeres női sakkolimpiai bajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes, egyéni Európa-bajnoki bronzérmes, magyar szuperbajnok – hogy csak néhá­nyat említsünk elért eredményei közül – hihetetlenül kedvesen és közvetlenül, igazi profi módjára állta az interjúkérők rohamát, először egyházunk médiafelü­ leteinek nyilatkozva:

– A Sakkpalota képességfejlesztő komplex program 2013 óta választható tantárgy az iskolákban, s nagy volt az igény az óvodai verzió elkészítésé­re is. Nekem mindig ez a korosztály volt amúgy is a szívem csücske. Amikor a gyermekeim óvodások lettek, akkor gondoltam arra, hogy őket sem kellene kihagyni a sakk örömeiből. Kezdetben magunk sem hittük volna, hogy ilyen pozitív visszajelzéseket kapunk pedagógusoktól és szülőktől, és hogy ilyen nagyságúra „növi ki magát” az iskolai program. 

– Mindehhez kellenek a támogatók, akik szakmailag hisznek egy ügyben, és anyagilag is mellé tudnak állni…

– Több éve dolgoztunk a programon, és a lehető legjobbkor találkoztunk az evangélikus egyházzal és Mandák Csabá­val! Részükről hihetetlen lelkesedés, optimizmus, tisztelet és ígéretek fogadtak minket tavaly nyáron. Akkor azt gondoltam: ha nem lesz belőle semmi, már akkor is nagy élmény volt az a jövőlátás, lenyűgöző pozitív hozzáállás, amit Mandák Csaba megtestesít. Ezután felgyorsultak az események, és októberben bejelentettük a támogatás tényét. Teljes támogatást kapunk szellemiségben és anyagilag az evangélikus egyháztól, és hangsúlyozom, hogy egyik nem kevésbé fontos, mint a másik! Nagyra értékelem a csapatmunkát, rengeteg szép élményben volt ré­ szem a kipróbálás időszakában. Hétszáz pedagógus kapott harmincórás, akkreditált képzést, és kétszázötven iskolában van Sakkpalota. De sem a Sakkpalota, sem a Sakkjátszótér nem arról szól, hogy sakkbajnokok szülessenek. Ez legfeljebb egy pozitív mellékhatás lehet – nevet Polgár Judit.

– A program egy olyan platform, ahol játékos módon rögzítjük az alapinformációkat.

– A későbbiekben a gyerekeknek milyen előnyt jelent ez a program?

– A sakk, a hatvannégy mező, a bá­buk és mozgásuk borzasztó komplikált játék, de elemeire szedve a Sakkpalota szépen lemodellez bármilyen életszituációt. A kreativitást a végtelenségig tudják fejleszteni a gyerekek. A program olyan, mint egy fogaskerék: egyik beindítja a másikat. Ez a legfontosabb, hiszen minden mindennel összefügg az iskolában is, és az életben is. Azt szeretnénk, hogy a gyerekek ne ijedjenek meg egy új feladattól, merjék használni az agyacskájukat, legyen önbizalmuk, így lehetnek a holnap győztesei.

– Ön minden idők legeredményesebb női sakknagymestere. Tud akár ön is tanulni ezektől a gyerekektől, ha önfeledten leülnek együtt a sakkszőnyegre?

– A gyerekek a legjobbak az életben! És főleg az iskola előtti időszakban. Ekkor már nagyon jól fejezik ki magukat, és még nagyon őszinték, amikor örülnek, amikor szeretnek, amikor sírnak. Ezek az érzelmek jó, ha emlékeztetnek minket arra, hogy talán így a legjobb élni.

Jó időben, jó helyen

A program végleges kidolgozásához, beindításához nagymértékben hozzájárult a Magyarországi Evangélikus Egyház, illetve az Országos Iroda Oktatási-Nevelési Osztálya és szakmai szervezete, az Evangélikus Pedagógiai-szakmai Szolgáltató és Továbbképző Intézet (EPSZTI). De ehhez kellett egy „evangélikus szál”. Megtaláltuk. Udvarhelyi Attila, a Soltvadkerti Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, a Polgár Judit Sakkalapítvány kuratóriumának elnöke így emlékszik a kezdetekre:

„Jókor voltam jó helyen. Polgár Judittal való találkozásomkor a szakmai beszélgetések során hamar kiderült, hogy az elképzeléseink összetalálkoznak az oktatási, fejlesztési lehetősé­ gek terén. Judit felvetette az alapítvány ötletét. Nagy megtiszteltetésként fogadtam, hogy elnökként rám gondolt. A Sakkpalota programja ekkor már ké­ szülőben volt, én folyamatosan kapcsolódtam be a munkába. A Sakkjátszótérben pedig már teljes mértékben szerepet vállaltam. Közben az anyagi erőforrások kimerültek, így megkerestem az evangélikus egyház oktatási osztályának vezetőségét. Ők ajánlották a figyelmünkbe Mandák Csaba innovációért felelős munkatársat. Az egyetértés eredményeként az egyház az ügy mögé állt. Evangélikus iskolaigazgatóként sikerült a programot behoznom, így referenciaiskola lettünk Soltvadkerten. A tapasztalatok nagyon jók, a program komplexitása lenyűgöző. Hat pedagógusunk végezte el a továbbképzést, és immár hat osztályban alkalmazzuk. Modulként is beépíthető, nem csak órai alkalmazásként.”

Udvarhelyi Attila sakkhoz való kötő­dése is adott volt. Mint mondta, gyerekkorától sakkozott, versenyeken indult, helyezéseket is elért. „Nagypapámtól sokat tanultam e téren. Magamon is úgy érzem: a sakk megfontolttá tett, előre át tudtam látni helyzeteket – tehát a jó hatását a saját életemen is máig érzem. Ez a program pedig a képességfejlesztést magasabb szintre emeli” – mondta a soltvadkerti evangélikus iskola igazgatója.

Varga Márta, egyházunk országos irodája nevelési és oktatási osztályának vezetője pedig elárulta, hogy Mandák Csaba pedagógiai szakértő kollégának a lelkesedése – ő tartalomfejlesztéssel is foglalkozik – inspirálta Polgár Juditot. „Amikor Udvarhelyi Attila megkeresett, hogy iskolájukban jó eredménnyel próbálták ki a Sakkpalota programot, le­ ültünk Polgár Judittal, aki kifejezetten nyitott volt arra, hogy az EPSZTI-vel együttműködésben vezesse be a program óvodai változatát. Kiemelném Majorosné Lasányi Ágnesnek, az EPSZTI igazgatójának az elkötelezettségét is. A megállapodás, amelyet tavaly ősszel írtunk alá, tehát nemcsak az anyagi tá­ mogatást foglalja magában, hanem az óvodai kipróbálást, azaz a »pilot program« bevezetését is. Az óvodavezetők és -pedagógusok is nyitottak, így mind a fenntartó, mind az óvodák szakmai elképzelése és elkötelezettsége szerencsésen találkozott Polgár Judit egyedül­ álló programjával. Izgatottan várjuk az őszi bevezetést! Meggyőződésem, hogy a reformáció kezdetének ötszázadik jubileumán ezen a területen is van lehető­ ség a megújulásra: olyan pedagógiai innovációba kapcsolódhatunk be, amely mindannyiunk számára hasznos lesz. Ez a program olyan eszközt von be a fejlesztésbe, amely valóban nagyon erős keretet ad, de rendkívüli változatossá­ got jelent. Nem emlékünnep a reformá­ ció, hanem kötelezettség az új utak keresésére az élet minden területén, így az oktatásban is.”

Kalandozás a Sakkpalota lakóival

A Sakkpalota rejtelmeibe a legilletékesebbek, a Brumi Óvoda ovisai – Léda, Níla, Bendi és Simi – avattak be a sakkszőnyegen ülve: „Ez a tábla a király palotája, sakkbábok vannak rajta. Itt mindenki csinál valamit. A Sakkpalota lakói a bábuk, többek között Keresztes Király, Vendi Vezér, Bumm Bástya, Futi Futó, Hopp Huszár és Pici Gyalog.”

Kiderült, hogy mindenkinek van saját kedvence: a kislányoknak a királynő (mert szép, mint ők), a kicsi gyalog (mert cuki, édes, picike) és a huszár (ő mindenkit átugrik). A fiúknak pedig a bástya (mert erős, mint ők), valamint a pici gyalog – vele, úgy látszik, az ovisoknak könnyű azonosulni. Bejártuk a hatvannégy mezőből álló mágneses tábla utcá­ it: az Alma, Banán, Cica, Delfin, Elefánt, Flamingó, Gitár és Ház utca csupa izgalmat ígér. A Sakkpalota – mondják a kis szakértők – a világos sereg otthona, a sötét bábuk most, békeidőben átjönnek a palotába játszani. Háborúban pedig a sakktáblán zajlik a nagy ütközet. 

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 23–24. számában jelent meg, 2017. június 18-án.

Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!