Magyarország Kormánya 2013. október 29-én döntött a Reformáció Emlékbizottság létrehozásáról, mely aztán 2014 januárjában jött létre. Elnöke Orbán Viktor miniszterelnök, ügyvezető elnöke Balog Zoltán miniszter, miniszteri biztosként a tizenkilenc fős, további állami és egyházi vezetők alkotta bizottság munkáját Hafenscher Károly, a Magyarországi Evangélikus Egyház zsinatának lelkészi elnöke segíti.
Birkás Antal elmondta, hogy a 2014-es előkészületi munka négy alapelv mentén folyt. Mindenféleképpen az egész Kárpát-medencében gondolkodtak, mert a 16. században az egész területet érintette a reformáció. Éppen ezért nemcsak Budapesten, de vidéken is tartsanak programokat. Fontos volt még az ökumenikus szellem, illetve a fiatalok megszólítása egyebek mellett filmes pályázattal, országos vetélkedővel, színházzal, koncerttel, köztéri installációval. 2015–16-ban már voltak konkrét projektek, és a gyülekezetek ötleteit támogatták. Idén valósultak meg a komolyabb rendezvények, s a programláncolat október 31-én, a reformáció napján csúcsosodik ki az emlékév legnagyobb ünnepségével, a Papp László Sportarénában.
„A feladatunk az, hogy méltóképpen emlékezzünk meg a reformáció ötszázadik évfordulójáról. Októberben még útjára indult egy országjáró busz is, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban november 1-ig ingyenesen látogathat az Ige-idők című reformációi kiállítás összezsugorított változataként, és az elmúlt öt évszázad kincseit mutatja be. Az emlékezés egyben ünnep is: hálát adhatunk a minket megtartó közösségekért, de emlékeznünk is kell, s nemcsak a protestánsoknak vagy hívőknek, hanem az egész magyar nemzetnek is” – tette hozzá a zárórendezvényét december 19-én a Zeneakadémián, a munkát összegző záróülését pedig 2018 tavaszán tartó bizottság miniszteri biztosi hivatalának munkatársa.