Brazília, foci, Amazonas, szegénység, diakónia, misszió

Brazília, foci, Amazonas, szegénység, diakónia, misszió

Share this content.

Budapest – Az Evangélikus Külmisszió Egyesület 2013. október 21-én megrendezett alkalmán Cselovszkyné dr. Tarr Klára, a Magyarországi Evangélikus Egyház Külügyi Osztályának vezetője tartott előadást. Szöveg és fotó: Galambos Ádám

Az esten Szirmai Zoltánné köszöntötte a jelenlévőket. „2013. szeptemberében a Bajorországi Evangélikus-Lutheránus Egyház szervezésében tizenhat ország huszonöt evangélikus küldötte vett részt a Sao Paolo városban rendezett konferencián, melynek témája az egyházak az erőszak ellen volt. Magyarországot dr. Fabiny Tamás és Cselovszkyné dr. Tarr Klára képviselte” – fogalmazott az egyesület titkára.

Cselovszkyné dr. Tarr Klára előadásában elmondta, hogy a több mint százkilencvenmillió lakosú ország számos nehézségekkel küzd. „Bármennyire is a futball hazájának tartják a világon Brazíliát, a 2014-ben megrendezésre kerülő labdarúgó-világbajnokság fogadtatása az országon belül korántsem egyértelműen pozitív. Köszönhető ez annak, hogy míg a sportrendezvény megvalósításához számos nagy költségvetésű stadion és kiszolgálóhelyiség építése szükséges, addig az egészségügyi ellátás, a közbiztonság és az emberek életszínvonalának helyzete nem, vagy csak részben biztosított” – mondta a külügyi osztály vezetője.

Az előadásból kiderült, hogy a számos természeti erőforrásáról híres országon belül lényeges szociális nehézségeket lehet tapasztalni. Ezért a Brazíliában lévő egyházak – így az evangélikus egyház is – elsősorban a misszióra és a diakóniára helyezik a hangsúlyt. A Bajorországi Evangélikus-Lutheránus Egyház által nyújtott támogatásnak is köszönhetően az evangélikus egyház hajléktalan étkeztetést, a bevándorlók szocializációját segítő intézményeket, valamint gyermekek napközbeni ellátását és nevelését biztosító napköziket is üzemeltet. „Kettős célt lehet a fenti tevékenységeknél megnevezni. Az egyik a nemi- és generációs egyenlőségért vívott harc. Itt nagy hangsúly kerül az intolerancia elleni küzdelemre. A másik a misszió” – fogalmazott Cselovszkyné dr. Tarr Klára.

A kontinensnyi területű ország evangélikussága hétszáztizenötezer lelket számlál. A nagy területi kiterjedésnek köszönhetően az egyház missziói jellegű, gyülekezetei autonómok. Az ország függetlenné válását követően 1827-ben alapult meg az első brazil evangélikus gyülekezet. Teleológiája 1947-ben kezdte meg működését. Ma a Brazíliai Evangélikus Egyház tizennyolc kerületre oszlik és az összesen ezernyolcszáztíz gyülekezetben négyszáztizenöt lelkész látja el az istentiszteleti szolgálatokat.

A konferenciával kapcsolatban a külügyi osztály vezetője elmondta, hogy „a tanácskozást egy záró dokumentum megfogalmazásával fejezték be, amely hamarosan magyar nyelven is olvasható lesz. Ebben rögzítésre kerültek olyan irányelvek, amelyek meghatározzák az egyház feladatát és hozzáállását többek között a családi belüli-, a nők elleni- és az utcai erőszak kérdéskörében. Örömünkre a konferencián döntés született arról is, hogy a következő tanácskozást Magyarországon fogjuk megrendezni.”

Az előadást követően Brebovszkyné Pintér Márta tartott áhítatot.

Az Evangélikus Külmissziói Egyesület következő alkalmán a kínai misszióról lesz szó.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!