Az együttes két későbbi tagja a 2013 végén Dél-Koreában rendezett ökumenikus világkongresszuson nemzetközi környezetben, keresztény fiatalok sokszínű csapatában önkénteskedett, és a találkozó hatására alakult meg a zenekar. Az első időszakban távoli népek keresztény zenéit dolgozták át, hogy a régi, megfakult üzeneteket új erővel közvetíthessék a hallgatóságnak. Sokat koncerteztek sokfelé, kis falusi gyülekezetektől kezdve fővárosi és nemzetközi találkozókig. A budapesti Tamás-mise házi zenekaraként modern, nagyvárosi liturgiát álmodtak meg, amelyben keverednek az ősi, keresztény tartalmak és jelképek a mai ember kendőzetlen hitkérdéseivel.
Nagy örömmel fogadták a Luther Kiadó felkérését, és választották a Sivatagban téma körét, megírva hozzá az azonos című új szerzeményüket. A dal témája – a szabadulás és az úton levés mint a keresztény lelki élet állandó része, vele árója – régóta foglalkoztatja őket. „Az ember vagy a megtérésről, vagy pedig az Istennel való boldog, misztikus egyesülésről, színről színre látásról énekel a keresztény könnyűzenék kilencven szá zalékában. Arról viszont, hogy mi van a szabadulás után, de még az üdvösség előtt, keveset beszélünk. Pedig életünk nagy részét – már ha egyáltalán valaha is függetlenné tudunk válni a hazugságok és elvárások hálójától – ez a vándorlás adja. Fürkésszük Isten hangját, iránymu tatását a sivatagi szélben” – vallják. Daluk erről az állapotról szól: az elindulás fel szabadultságáról, de az azután következő kétségekről is. Nem is olyan könnyű Isten szabad gyermekének lenni. Máshogy viszont nem éri meg.
SIVATAGBAN
Kijöttünk, mert odabenn elfogyott a levegő,
Ráragadt a bőrünkre az émelyítő máz,
Hazugságba kötözték a kezünk és a lábunk,
Ringlispílként forgott és mégis állt a világ.
Megszólalt aztán – mint csákánycsapás,
Ami belülről szakítja fel a kérget – a hívás, hogy
Kifelé, van választás, és mi futottunk,
A kezünkben pusztán az ígéret.
Velünk az Úr táborba száll,
Olyan csodálatos volt az az éjszaka,
Olyan tapintható volt a közelséged,
Mikor elhagytuk a várost, úgy volt, te viszel majd haza,
Most tűz a nap, a víz kevés és nem hoz senki ebédet.
Miért nem látlak, hol bujkálsz?
Felhőben, vagy füstben, lángban, délibábban jársz?
Kijöttünk, mert odabenn elfogyott a levegő,
Itt össze-vissza fúj minket a sivatagi szél,
Akármerre indulhatunk, út ha nincs alattunk,
Nem gondoltuk volna, hogy a szabadság ilyen kemény.
Zene és szöveg: Lift zenekar
Videó: Győri András Timótheus
Hangmérnök: Rédly Dénes
A könyv és a hozzá tartozó dalok 2019. november 22-től megvásárolhatóak a bolt.lutherkiado.hu címen.
„Ki is vagyok én tulajdonképp? – ez talán az élet legizgalmasabb kérdése. Mi rejtőzik bennem, abban az emberben, akinek létezését megannyi társadalmi minta és személyes döntés befolyásolja? Milyen vágyaim és lehetőségeim vannak, melyeket még soha nem kutattam ki magamban?
E könyv pimaszul azt állítja, hogy a Biblia elvezeti az embert önmagához azáltal, hogy megismerteti Isten látásmódjával. Legyen ez tehát meghívás és kihívás egy merész expedícióra saját magunk felé – egyben egy negyvennapos felfedezőút Isten csodálatos története mélyére az emberrel, aki nélkül ma nem volna modern Európa.
A lét legmélyebb kérdéseit feltárva megismerkedünk a Biblia központi gondolataival, és egy olyan átfogó tudásra teszünk szert, melynek segítségével valóban egyre mélyebb ismeretet szerzünk önmagunkról. A jóleső barangolás során sok-sok lenyűgöző kincsre fogunk lelni…”
A kötet megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap támogatta. www.nka.hu