Bizonyos országokban október 31. ugyanis nem mindenszentek előestéje, nem is a takarékosság napja, még csak nem is Halloween, hanem az európai egyházi, szellemi ébredés, a hitújítás, a reformáció emléknapja. Nem csak Németországban, hanem a katolikus többségű Chilében és – idén elsőként – El Salvadorban is, meg közvetlen szomszédságunkban, Szlovéniában is.
Luther Márton az 1521 tavaszán tartott wormsi birodalmi gyűlésen a császár és a főrendek előtt a 95 tétele visszavonására felszólító kegyúri mondatra így válaszolt: „Itt állok, másként nem tehetek”. A találékonyan terjesztetett kiadvány a lutheri mondatból ezt a félmondatot teszi az idei évforduló mottójául: „Másként nem tehetek…”. Arról vallanak a megszólalók, a hétköznapi hősök tetteik bemutatásával, hogy mit is jelent számukra a reformált hit, hogyan születnek a hitből jó cselekedtek. Így például az egykori rostocki ellenálló NDK-s protestáns lelkészből mára szövetségi elnökké választott Joachim Gauck, vagy a világsztárként ismert német focista, Philipp Lahm, vagy az ittas vezetése miatt bűncselekménnyel megvádolt korábbi EKD elnök püspöknő, Margot Käßmann.
Németország első embere, a szövetségi elnök Gauck nagyon személyes hangon fogalmaz arra a kérdésre, mi az, ami erőssé tesz. „Az tesz erőssé, ha érezzük: másoknak jelentünk valamit. Amikor el tudjuk fogadni magunkat, cselekvőképesnek, hasznosnak érezzük az életünket”, amire az evangéliumból, személyesen Jézus Krisztustól kapunk erőt. És az is erőssé tesz, hogy felelősségünk tudatában láthatjuk: ezen a világon igenis változtathatunk, javíthatunk. A kiadványban hangsúlyosan esik szó a csapatmunkáról minden szinten: egyházban, sportban, kormányzásban és családban, meg a segítségnyújtás változatos módozataiban. Ezért szól a személyes felelősség, elkötelezettség, segíteni akarás fontosságáról sok apró példával Margot Käßmann és a focista Lahm is. A főszerkesztő, Arndt Brummer szerint ezzel a kiadvánnyal 6,7 millió példányban azt szerették volna felmutatni, mennyire lett igazi közkinccsé a keresztyénség, illetve a reformáció legalapvetőbb gondolataival, eszméivel, példáival, modelljeivel, etikájával. Mégpedig világméretekben, de a személyes élet területén is. Érdekessége a reformációi kiadványnak, hogy 20 ember életén, beszámolóján keresztül illusztrálja azt, hogyan lehet nehézségeken, betegségeken, korlátokon hittel győzni és mindent, ami hátrány(os), a javunkra fordítani. A személyes megnyilatkozásokban, válaszokban ilyen kérdések kerülnek sokoldalúan megválaszolásra: Kit szeretsz és miért? Miben reménykedsz? Mit hiszel? Ezek az emberlét alapvető kérdései, s a válaszokból kiderül, hogy az igazi jólétet a kapcsolatok hálózatának megléte, ezek sűrűsége adja ki, teremti meg. Olyan emberek is megszólalnak a füzet oldalain, akik hitük indítására jótékonysági távfutást végeznek rendszeresen rákbetegek támogatására, vagy iskolákat építenek Afganisztánban, vagy egyszerűen csak elkísérik a magatehetetlen embereket az orvoshoz. A nagyszerű magazint és a kezdeményezést az EKD mellett 100 %-ig támogatja a Protestáns Publicisztika Közössége (GEP), az EKD központi médiaszolgálata, a Protestáns Sajtószolgálat (epd). Olyan, világszerte ismert lapok, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Süddeutsche Zeitung, a Die Welt és a Die Zeit is terjesztői közé sorakozott fel. A kiadvány annak beszédes bizonyítéka, hogyan jelenhet meg, mutatkozik meg napjaink sokrétű világában a hit cselekedetekben mások javára. És ez az igazi reformáció – ma is.