Sajnos 2020 márciusának közepétől szüneteltetni kellett a kóruspróbákat: tagságunk jelentős része veszélyeztetett valamely okból (többnyire a korunk miatt). A nyári időszakban pedig máskor sem szoktunk próbákat tartani. Hamar kiderült, hogy a valós idejű online próba technikailag kivitelezhetetlen.
Eleinte reménykedtünk, hogy csak egy-két hónapos kényszerszünetünk lesz, de amikor biztossá vált, hogy a húsvéti időt is ki kell hagynunk, néhány ötlettel oldottuk a hiányt: a vasárnapi online istentiszteletek gyülekezeti énekeit felvételekkel pótoltuk, néhány kórusművet is felénekeltünk, köztük a virágvasárnapi bevonulásos művet egy kamarakórussal és két gyermekkel. A Kelenföldön szokásos nagyünnepi „örömzenét” – amikor bárki beállhat a kórus vagy a zenekar tagjai közé – 2020-ban egy összevágott videóval pótoltuk, amelyen a kórustagok és hangszereseink a Győzelmet vettél ének egyes sorait éneklik a mozaikszerűen fölosztott képernyőn.
Pünkösdkor mertünk először összejönni, a templomban szétszórva énekeltünk egy Buxtehude-kantátát, amelyet az online istentiszteletbe szerkesztettek annak készítői.
Ősztől – látva, hogy a járványhelyzet romlik – még kevesebb lehetőség volt az élő zenére. Orgonista kántortársam, Németh Sándor kitartóan készítette az orgonafelvételeket, sőt az ádventi és a böjti zenés sorozatokat is megszervezte. Az istentiszteleteken alig énekeltünk, maszk nélkül csak a karzaton néhány énekessel.
A karácsonyi közös zenélés pótlására szerveztük meg Heinrich Schütz Karácsonyi történetének videófelvételét. A tíz tételből és az összekötő recitativókból álló mű alkalmasnak mutatkozott arra, hogy kis csoportokban, részletekben készüljön el a felvétel, amely végül egy monumentális oratóriummá állt össze filmünkön.
2021 elejétől még több Schütz-felvételt szerveztünk. Olyan műveket választottunk, amelyekhez megfelelő magyar fordítást tudtunk társítani. A felvételek a viszonylag nagy templomtérben folytak, gyakran maszkkal, biztonságos távolságtartással. Sajnos a járványhelyzet durvulása okán egyre kisebb apparátusú műveket mertünk csak vállalni, de mára így is nyolc kisfilmet készítettünk Schütz magyarra fordított műveiből. A filmek megtekinthetők gyülekezetünk YouTube-csatornáján.
Közösségünk sajnos alig találkozhatott, néhány tagunkat a járvány kitörése óta nem láthattuk. Pár levélváltásra jutott csak idő, de mindig jólesett, amikor tőlünk elzárt tagtársaink elismerően fogadták felvételeinket, s jelezték, lélekben muzsikusainkkal vannak. Az a reménységem, hogy kórusunk tagjai évtizedek óta egy körbe járnak, s ezért talán hamar újra teljes lesz a közösség az énekkarban. Remélhetem azt is, hogy néhányan, akik a felvételek miatt csatlakoztak hozzánk, a későbbiekben is rendszeres társaink maradnak.
A legnagyobb hátrány, hogy minden előadás (azaz felvétel) egyszeri és önálló projekt lett, néhány próbás felkészülési idővel. Minden műhöz más előadógárda állt fel, így nem mondhatjuk, hogy a folyamatos építkezés ideje lett volna ez az időszak. Áldásnak tarthatjuk az új zenésztársakat és azt is, hogy új Schütz-fordításokkal gyarapodhatott kottatárunk. A legtöbb szöveget Bálint Zsolt ültette át magyarra. Egy honlapot is indítottunk, ahol a felvételeken és a kottákon kívül magyarázó anyagot is tervezünk elérhetővé tenni.
A próbák újraindítására még nem készülök, egyelőre abban reménykedem, hogy a Schütz-sorozatban nagyobb lélekszámú együttest is össze merhetünk hívni. Félő, hogy másfél év kihagyás után 2021 őszétől szinte újra kell alapítani az ének- és zenekart. A tagok hűsége ad csak reményt arra, hogy nem egészen a nulláról kell kezdeni az építkezést.
Kántortársammal sokféle megoldással próbálkoztunk, hogy a koráléneklés ne tűnjön el teljesen az istentiszteletekről, de az aktívan éneklő gyülekezetet nem lehet pótolni. Amikor már bele tudtam nyugodni abba, hogy istentiszteleteink rövidített formában zajlanak, igen kevés énekléssel, akkor hirtelen megnövekedett a kevés értéke is a szememben. Hiszem, hogy a fokozatosan visszatérő gazdagabb liturgia egyes elemeit nagyobb tudatossággal fogjuk átélni a „szűk esztendők” után.
A virtuális kórustalálkozó céljából létrehozott YouTube-csatornára feltöltött egyik felvételüket IDE kattintva lehet meghallgatni.
A sorozat 1. része: Kórusélet és pandémia – A csákváriak két lezárás között edzőtáboroztak
A sorozat 2. része: Kórusélet és pandémia – Az online próbákból kimaradókra is gondol a Magdala karnagya
A sorozat 3. része: Kórusélet és pandémia – Rákospalotán főként lelkileg szenvedik meg a próbák hiányát
A sorozat 4. része: Kórusélet és pandémia – Pécsett nem akarták online próbákkal megbontani a közösséget
A sorozat 5. része: Kórusélet és pandémia – Az oroszlányiakat is szorongatja a közös munka élményének hiánya