Gyógyulás a bántalmazásból – Dorie – A lány, akit senki sem szeretett

Gyógyulás a bántalmazásból – Dorie – A lány, akit senki sem szeretett

Share this content.

Szöveg és fotó: Harmat Kiadó, Bayer Anna
Budapest – Édesanyja már a fogantatásától kezdve elutasította Dorie-t. Naponta érzékeltette vele, mennyire csúnya, és hogy nem méltó a szeretetre. Majd árvaházba adta, ahol az intézet vezetője rendszeresen megverte. Később kegyetlen nevelőszülei is bántalmazták. Vér szerinti apja megtagadta, anyja pedig így fenyegette: „Ha még egyszer találkozunk az életben, megöllek!” Doris Van Stone megrázó igaz története Isten gyógyító szeretetéről vall. De vajon hol van mindebben az ember felelőssége…? Az alábbiakban a Harmat Kiadó és a Só és Világosság Alapítvány májusi könyvbemutatóján elhangzottakból közlünk részleteket. Szöveg és fotó: Harmat Kiadó, Bayer Anna

„Dorie, a könyv írója és főszereplője Amerikában él – nyitotta meg a könyvbemutatót a Kaptárban Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója. – Mégis nagyon fontosnak találtuk önéletírásának magyar kiadását. Egyrészt mert az életrajzi könyveknek életformáló hatásuk van. Hiszem azt, hogy talán kevesekhez ér el ez a műfaj, de akiket elér és megérint, azok megváltoznak. Másrészt Dorie könyve felvet egy sürgető kérdést: mi a mi felelősségünk a bántalmazottak iránt?” 

2011-ben Magyarországon 7300 gyermek családon belüli bántalmazásáról szereztek tudomást, amely tehát naponta 20 gyermeket érintett. Huszonnégyezer gyermek több mint 51 ezer esetben szülői elhanyagolás miatt került a gyermekjóléti szolgálatokhoz. A bántalmazottak másik nagy csoportját a nők alkotják: 23 százalékuk élt már át fizikai erőszakot. Hetente legalább egy nő hal meg családon belüli erőszak miatt, minden ötödik asszonyt pedig rendszeresen bántalmaz a férje vagy a partnere. 

Ez a statisztika azonban nem fedi a valóságot. Mindössze ennyiből lett rendőrségi ügy. „Lesz-e, aki értük szól? – tette fel a kérdést Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus, szexuálpszichológus. – Amikor hangulati zavarok, depresszió, munkahelyi konfliktusok, kapcsolati zavarok stb. miatt jönnek hozzám, nemegyszer valami sokkal mélyebb húzódik a felszín mögött.  Előbb-utóbb kiderül: bántalmazó környezetben nőttek fel – legtöbbször rokon, »barát«, szomszéd vagy közeli ismerős zaklatta őket. »Senki nem látta? Senki nem hallotta? Senki nem volt, aki szóljon értem?« kérdezik. Fájó dolog, amikor csak annyit tudok mondani vigasztalásként, hogy igazságtalan volt a világtól, hogy nem álltak ott mellette.” 

A Só és Világosság Alapítvány Nyitott Szív (www.nyitottsziv.hu) helyreállító programjának vezetője, Bödő Sándor ezt a felelősséget ismerte fel, amikor részt vett az Open Hearts Ministry által szervezett képzésen az Egyesült Államokban, ahol személyesen találkozott Dorie-val. „Azok terhelődtek a szívemre, akik nem akarják, hogy a múltbeli bántalmazások bármilyen formája negatív hatással legyen a jelenükre, illetve a következő nemzedékre. Felismerik, hogy velük mit tettek, és ők nem akarják ezt továbbadni. Dorie szuggesztív előadása révén arra kaptam indíttatást, hogy a magyar emberek számára is elérhetővé tegyük a Megsebzett Gyógyító által kínált helyreállást. Azóta több tucat nő és férfi vett részt a programunkon; a csoportokban megértést, vigasztalást kaptak sorstársaiktól, és felszabadultak a bűntudat és a szégyen terhe alól.”

Meg lehet gyógyulni a bántalmazás okozta sérülésekből? Van ebből kiút? „A sebek – mondja Tapolyai Emőke –, ahogy megyünk előre az életben, szépen lassan begyógyulhatnak, és leválhatnak a hegekről. A hegek azonban örökre megmaradnak. De míg a seb kínjának az elviseléséhez fájdalomcsillapító szükséges, a heggel már lehet együtt élni. Tőlünk függ, hogy a körülöttünk élők sebekkel élnek, vagy hegekkel. Én pedig – Bob Pierce szavaival – azt akarom, hogy ami Isten szívét összetöri, törje össze az enyémet is.”

„Valaki egyszer azt mondta, ha semmid nincs már, csak Isten, rájössz, hogy ő elég. Isten mellém állt, amikor senki másnak nem kellettem. Most sem fog elhagyni engem. Isten begyógyítja a testemben lüktető érzelmi fájdalmat.” (Részlet a könyvből)

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!