család

Mi hiányzik most neked leginkább? – Böjti gondolatok

„Hiánnyal teltek vagyunk. A böjt is hiány, hiányteremtő. Van, aki egyes táplálékokat von meg magától, más az alkoholtól, a szórakozástól, a hobbijától vagy a vásárlástól tartózkodik” – írja Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész. A fóti evangélikus gyülekezet tagjai napi üzenetet kapnak e-mailben. A sorozat címe: Negyven böjti szó. Az alábbiakban Zászkaliczky Zsuzsanna gondolatait olvashatjuk a mindenkit érintő, sokarcú hiányról.

2020-ban negyed évszázados csúcsra emelkedett a gyermekvállalási kedv Magyarországon

Budapest – 2020-ban Magyarország gyermekvállaláshoz kapcsolódó népesedési mutatói tovább javultak. 2020-ban a gyermekvállalási kedvet mutató termékenységi ráta 1,55-re emelkedett, amely 4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

Apa vagyok

Nem könnyű a mai világban apának lenni, mégis a legszebb Istentől kapott hivatás, melyet férfi átélhet a földi életben. Manapság persze számtalan elvárás, újfajta követelmény terheli a mélyen bennünk élő apaképet. Videónkban tíz olyan gondolatot gyűjtöttünk össze, amely segíthet eligazodni apaként és keresztényként ebben a furcsa világban.

Fókuszban a felzárkózás

Benkőbokor – Nagycserkesz – Evangélikus tanodát avattak 2020. szeptember 29-én, kedden a Nyíregyházához tartozó Benkőbokorban. Az Oltalom Szeretetszolgálat kötelékében megvalósult tanoda egy újabb eszköz a legelesettebb, legrászorultabb családok segítésére, a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek fejlesztésére. Első osztályostól nyolcadikosig, összesen húsz gyermek kap itt személyre szóló segítséget, támogatva ezzel az iskolai sikerességüket, esélyt adva egy jobb életre. A Nyíregyháza-kertvárosi gyülekezethez kapcsolódó legújabb intézmény szervesen illeszkedik ahhoz a hosszú évek óta végzett szolgálathoz, melyet a társadalom peremén élőkért végeznek. Ennek megünneplése, illetve a hálaadás előtt újabb munkát kezdtek az ügyért elkötelezett szakemberek: délelőtt Nagycserkeszen megtartotta első ülését az Oltalom Felzárkózási Munkacsoport.

A szeretet alapelve az odaadás – Ökumenikus találkozót tartottak a családokért Budapest belvárosában

Budapest – Kiáltó hang címmel szerveztek ökumenikus találkozót az Isten által elgondolt családért Budapesten, a Deák Ferenc téri evangélikus templom előtt augusztus 22-én.

Hogyan lehet segíteni a bántalmazott gyerekeken?

Megdöbbentő számok és adatok szólnak a gyermekeket érintő bántalmazásokról és molesztálásokról. Felnőttként sokszor feldolgozhatatlan információk formájában szembesülünk arról, hogy egy-egy kisgyermek milyen szenvedésen megy keresztül. Arató Ágnes klinikai gyermekpszichológussal beszélgettünk a kiskorúakat érintő legsúlyosabb problémákról és azok kezeléséről, a szakma iránti elhivatottságról és a vallásos hozzáállásról.

Dédapám pincenaplója – Különleges üzenet járvány idején

Megható olvasói írás érkezett a postaládánkba. Dr. Bencze Rékában dédapjának pincenaplóját olvasva érlelődtek meg az alábbi gondolatok.

KARANT és ÉN – Szubjektív beszámoló arról, amikor nem történik semmi

Már három hete minden alsós hittanórán a koronavírus témájával kezdtünk. Először nem tudtam elképzelni, hogy a csudába ilyen túlműveltek a gyerekek, de hamar kiderült, hogy ahol egész nap szól a tévé háttérzajként, ott ez hatalmas feszültséget okoz a kicsikben, akik érteni nem értik, viszont félni már tudnak tőle. Ezért ráírtam Kínában élő kedves ismerősömre, és azzal, amit ő mondott, nyugtatgattam a gyerekeket. Mindenki vigyázzon magára, amennyire csak tud. Egyen sok gyümölcsöt, zöldséget (inkább egye, mint hallgassa!), legyen friss levegőn, mozogjon eleget, hogy minél erősebb legyen a szervezete, és akkor, ha jönne egy járvány, nem marad sokáig beteg. A harmadik ilyen hittan után már készültem, hogy írok a szülőknek: beszélgessenek otthon el erről az egészről a lurkókkal, hiszen amiről beszélni lehet, az sokkal kevesebbet árt. Vagy kapcsoljanak át a tévén a magyarnóta-csatornára.

A házasságokra, párkapcsolatokra is veszélyt jelent a járvány! – Így őrizhetjük meg az egyensúlyt a karantén alatt

A koronavírussal kapcsolatban nemcsak arról lehet olvasni, hogy mennyien betegedtek meg, hanem már arról is, hogy a hirtelen ránk szakadt kényszerű otthonlét hogyan terheli meg a lelkünket. A hírek arról szólnak, hogy Kínában sok házasság felbomlik a karanténból való szabadulás után – és az USA-ban is ez várható, figyelmeztetnek a szakemberek –, mert a házastársak az összezártság idején szembesültek egy csomó olyan problémával, amit addig nem kezeltek, vagy szőnyeg alá söpörtek. Az egzisztenciális bizonytalanságból és félelemből származó stressznek elsősorban a párkapcsolat látja kárát. Varga Kapisztrán ferences szerzetes, pap, lelkigondozó és tanár segítséget nyújt annak elkerülésében, hogy otthon, összezárva „egymás agyára” menjünk. A Ferencesek.hu oldal cikkét közöljük.

Mit enged meg és hogyan tart meg a családi kötelék? – Egy este a Gryllus családdal a Várkert Bazárban

Budapest – Mit enged meg és hogyan tart meg a családi kötelék? Közelít vagy távolít az érdeklődés, az értékrend, a fizikai távolság, a másfajta életciklus. A Várkert Bazárban rendezett Oldás és kötés című Képmás-est vendégei Gryllus Vilmos, Gryllus Dániel és felesége, Kőváry Katalin voltak, a beszélgetést Szám Kati, a Képmás magazin főszerkesztője vezette.

Oldalak

Feliratkozás RSS - család csatornájára