Finneknek a magyarországi misszióról

Finneknek a magyarországi misszióról

Share this content.

Szöveg: Lupták György
Lapua – Lupták György egyházunk missziói bizottságának vezetője július első hétvégéjén részt vett Finnországban, Lapuában a Herättäjä Juhlat nevű eseményen. Ez a finn egyház legnagyobb ébredési mozgalma, a magyarul „Felébredtek" éves találkozója volt, több, mint 30 ezer (!) résztvevővel. Szombat délután az esperes tartott előadást egyházunk népszámlálás utáni helyzetéről, a missziói bizottság megbízásáról és terveiről. Az alábbiakban ezt az előadást olvashatják magyar nyelven.

Kedves Testvérek!

A Magyarországi Evangélikus Egyház Missziós és Evangélizációs Bizottsága elnökeként szeretnék beszámolni előttetek az egyházamban folyó misszió új kihívásairól.

Mi egy kis egyház vagyunk. A közel tíz millió lakos mintegy 3 %-a tartozik csak evangélikus egyházunkhoz. A misszió ügye az elmúlt időszakban újra előtérbe került. Ennek oka az, hogy hazánkban a legfrissebb népszámlálási adatok sokkolták egyházunk közvéleményét. Magyarországon először 2001-ben kérdezték meg az emberektől a vallásukat. De a kérdésre nem kötelező válaszolni. Meglepő módon 2001-ben az összlakosság kereken 75%-a mégis megnevezte azt az egyházat, amelyhez kötődik vagy tartozik. Akkor 304 ezer ember vallotta magát evangélikusnak. Tíz évvel később, 2011-ben azonban már erősen visszaesett ez a szám, nagy emberveszteség érte mindegyik egyházat. A mi esetünkben ez a szám most 214 ezer lett. Ez persze nem azt jelenti, hogy valahol eltűnt 90 ezer ember, hanem inkább azt, hogy ennyivel kevesebben vállalták evangélikusságukat. Az egyik feladat tehát az, hogy meg kell keresnünk ezeket az „elveszetteket”.

Egy másik kihívás, hogy Magyarországot is elérte a munkaerő vándorlás. Ez korábban nem volt jellemző, a magyar ember nem szívesen költözött más lakóhelyre. Egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban. Emiatt a falu megtartó ereje csökkent, és egyre többen költöznek a nagyvárosokba. A vidéki gyülekezeteinkből fogynak az evangélikusok és megjelennek azokban a városokban, ahol korábban nem sok evangélikus élt. Ez a jelenség is arra ösztönzi egyházunkat, hogy gondolja át a jelenlegi struktúrát és erősítsen ott, ahol az szükséges.

A misszió teológiai alapja továbbra is Jézus Krisztus missziói parancsa. A missziói munkára Jézus Krisztus belső ismerete tesz alkalmassá. Erre az ismeretre pedig Isten igéjének hallgatása és olvasása során juthatunk el. Ezért misszió és megújulás nem képzelhető el Isten igéje nélkül. Tudjuk, hogy a hit, hallásból van! Jézus Krisztus ma is a megoldás, Őrá van szüksége ma is egyénnek és közösségnek.

Ezért egyházunk átalakulása és megújulása nem képzelhető el a tiszta evangélium erőteljes hirdetése nélkül. Minden lelkészünk elsősorban missziói küldetésre kapott elhívást. Hittanórán, temetésen és esküvőn, diakóniai szolgálatunkban és személyes beszélgetésekben éppúgy, mint a szószéken egy a feladatunk: az örömhírt közvetíteni a Krisztus nélkül élő embernek.

Egész egyházi szolgálatunkat úgy akarjuk átalakítani, hogy minden területen elsőbbséget élvezzen az evangélium hirdetése és a misszió ügye. Jézus mentő szeretete kell, hogy áthasson minden tevékenységet az egyházban az elkötelezett Krisztus követőkön keresztül a gyermekmunkától kezdve, az ifjúsági munkán át, az idősek, haldoklók gondozásáig. „Minden egyház, amelyben megszűnik a missziói lendület és bátorság, fogatlan, vén oroszlánná lett...” mondta Túróczy Zoltán egykori püspökünk.

Úgy véljük, hogy csupán csak a struktúra átalakítása még önmagában nem elegendő. Elsődleges cél, hogy missziói gyülekezetek széles hálózatává formálódjon át egyházunk! „Missziói találkozás akkor jön létre, amikor az egyház az evangélium átfogó törekvéseit alternatív életformaként testesíti meg abban a kultúrában, ahová Isten helyezte. Ezáltal az adott kultúra alapvető feltevéseit éri kihívás.” – fogalmazott egy amerikai teológus professzor (M. Goheen).

A következő célokat tűztük magunk elé:

  • erősíteni meglévő egyháztagjainkat és a gyülekezeteket;

  • elérni és megszólítani a periférián lévőket,

  • elősegíteni új gyülekezetek létrejöttét.

E hármas cél érdekében tervezünk változtatásokat. Csak néhányat említek: eddig nem volt, de mostantól lesz missziói osztály egyházi központunkban. Országos, kerületi és egyházmegyei missziói lelkészek dolgoznak majd együtt a minden megyében megalakuló missziói csoportokkal. Megerősítjük missziói intézményeinket, javítani fogjuk megjelenésünket a médiában. Megerősítjük meglévő missziói munkaágainkat, és romamissziós központot hozunk létre. Terveink szerint lesz az Evangélikus Hittudományi Egyetemen missziológia oktatás, és szükség lenne a lelkészeknek egy lelkigyakorlatos házra. Tovább erősítjük az iskoláinkban folyó ifjúsági missziót. Erőtlen gyülekezetek kapjanak még egy esélyt, ahogy Jézus mondja Lukács evangéliumában: „körülásom és megtrágyázom, hátha terem jövőre”. És nem utolsósorban, szeretnénk egyházunkat bekapcsolni a világ ébredési mozgalmaiba…

A reformáció közelgő 500 éves jubileumára pedig egy több éves evangélizációs kampánnyal készülünk. Az ige egyházában, jusson el Isten igéje minden emberhez!

S hogy ne csak álmodozzunk, terveink megvalósulásához kérem a finn evangélikus testvérek imádkozó szeretetét, Urunk áldásáért!

Lupták György, esperes

A beszéd finn nyelven elolvasható honlapunk finn nyelvű mutációjában valamint

Hivatkozások: ITT. -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!