Lengyelül is megjelent az Ámos Imre és a 20. század album

Lengyelül is megjelent az Ámos Imre és a 20. század album

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, borító: Kállói Judit
Varsó – Budapest – Az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a Varsói Magyar Intézet együttműködésében Lengyelországban is bemutatott emlékezet-kiállítás albuma lengyel nyelven is megjelent.

Mint arról korábban már beszámoltunk, a „Hol van a te testvéred?” – Ámos Imre és a 20. század című kiállítás nyár elejétől az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány, a Magyarországi Evangélikus Egyház és a Varsói Magyar Intézet együttműködésében a varsói Zsidó Történeti Intézetben került bemutatásra. Az Ámos Imre és kortárs magyar művészek reflexióit tartalmazó tárlat a kulturális intézet finanszírozásában ezer példányban lengyel nyelven jelent meg. A magyar emlékezet-kultúrát a teológia, a képzőművészet, az irodalom által feldolgozó tárlat és kötet így immáron széles körben elérhetővé vált. Az album a 2013-ban a Corvina Kiadó és Luther Kiadó által kiadott Ámos Imre és a 20. század – kortárs összművészeti kiállítás rövidített változata. A kiállítás – mely 2012-ben, Ámos Imre százötödik születésnapján indult – immáron Szentendrét követően Dunaszerdahelyen, Pécsett, Berlinben, Budapesten és Varsóban is be lett mutatva. A sorozat összlátogatottsága mostanra meghaladja a negyvenötezer főt. A varsóban augusztus végéig megtekinthető kiállítás novembertől Wroclawban lesz megtekinthető.

A kiállítás kiáltványa:

1, Az élet tisztelete alapvető, mindenkit megillető és mindenkit a másik tiszteletben tartására kötelező érték.
2, Az európai etika a XX. században sérült; helyreállítása megtörténhet a zsidó-keresztény kultúrára alapozva.
3, Az emberi kreáció magában hordja az egymásért, az emberért és a természetért való felelősségvállalást. A visszaélésektől elzárkózik, az igazságnak ad helyet.
4, Az emberi kultúra felelőssége, hogy elutasítson mindenféle bántalmazást; az erőszakot elítéli, és békességre törekszik.
5, Az individuum nem önmagában áll; szem előtt tartja a közösséget és annak értékeit, és ezek tudatában, a jót keresve dönt.
6, A faji, nemi, származási vagy bármilyen egyéb megkülönböztetéssel szemben az egyenlőség, az egyetemes emberi értékek mellett áll ki.
7, Az egyéni, társadalmi, politikai érdekeken felül áll egy egyetemes norma, amely ezeket meghatározza. Ez a másik ember elfogadásán, az élet tiszteletén alapul.

Kiállítók és a kötet szerzői:

A kiállítás fővédnöke: Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi.
A kiállítás védnökei: Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát.

Kiállító művészek:
IRODALOM – Ferdinandy György, Juhász Ferenc, Kertész Imre, Krasznahorkai László, Lator László, Podmaniczky Szilárd, Takács Zsuzsa, Závada Pál
KÉPZŐMŰVÉSZET – Aknay János, Ámos Imre, Benczúr Emese, Böröcz András, Deim Pál, Ézsiás István, Fehér László, Haász István, Haraszty István, Kalmár János, Konok Tamás, Kovács-Gombos Gábor, Matzon Ákos, Nádler István, Pauer Gyula, Szüts Miklós, Tölg-Molnár Zoltán, Vojnich Erzsébet
ZENE – Dés László, Fassang László, Vukán György, Szent Efrém Férfikar
FILM – Gothár Péter
Kurátor: Galambos Ádám

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!