A Berlini Fal felhúzása után elbontottak egy evangélikus templomot, valamint egy temető is útban volt. A fal lebontása után azonban a templom helyére emeltek egy kápolnát, amelynek kertjébe – a korábbi temető helyére – rozst vetettek. Ennek a rozsnak a termését 2013-ban szétküldték annak a 11 Európai Unió-s tagállamnak, amelyek a korábbi szocilista tömb területén önállósodtak és áttértek az európai útra. Így került a berlini rozs Budapestre, ahol dr. Fazekas Sándor földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter felkérte Babák Mihályt, a történelmi Magyarország közepének, Szarvasnak a polgármesterét, hogy szervezze meg azt, hogy a rozst ünnepélyes keretek között elvessék. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Öntözési és Vízgazdálkodási Önálló Kutatási Osztálya (NAIK ÖVKI) nevelte a rozst. 2014. augusztusában, a Szent István napi hálaadáskor aztán be is takarították azt, hogy a termést ismét Berlinbe víve, a fal lebontásának 25. évfordulóján „békekenyeret” süssenek belőle.
Ahogyan arról a projekt Facebook oldalán pontról-pontra beszámoltak, a résztvevő államok rendben meg is küldték a kenyérhez való lisztet, így a német pékek elkészíthették a kenyeret.
Szeptember 30 - október 1 között a nyilvánosság, a politika és a média érdeklődés középpontjában állt ez az esemény, amelyen a magyar politikai élet képviselői mellett részt vett Lázár Zsolt evangélikus esperes is, aki a Szarvasi-Ótemplomi Evangélikus Egyházközséggel kapcsolódott be az eseményekbe: Szarvasi óvodások műsorával kísérve megáldották a rozsot az elvetéskor, és hálaadó istentiszteleten örvendeztek a learatott termésnek, augusztus végén a templomban.
Most pedig dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel és Babák Mihály polgármesterrel komoly nemzetközi diplomáciai sikert „arattak” a „FriedensBrot” konferencián. A miniszter hivatalosan felkérte a német szervezőket, hogy 2016-ban Szarvason kerüljön megrendezésre a következő konferencia, amelyen - hasonlóan a berlinihez - 12 ország agrárminiszterei és államtitkárai, valamint a szakma szakemberei és küldöttei is jelen lesznek és természetesen az egyházak képviselői is hivatalosak lesznek.
„Az egész projektnek óriási szimbolikája van számunkra, keresztények számára. Magának a korábbi templomnak és temetőnek a sorsa is megkapó, a rengeteg áldozat is az égbe kiált. Jézus az Élet kenyereként azonban a békességet hozta el a földön élő minden ember számára” - mondta az esperes.
A 2012-ben létrehozott Békekenyér Alapítvány az alkalomhoz kapcsolódóan konferenciát rendezett „Béke és Mezőgazdaság Európában” címmel. Ezen a korábbi NDK utolsó miniszterelnöke, Lothar de Maiziere is szólt. Jelen volt Jörg Vogelsänger, a brandenburgi infrastrukturális és mezőgazdasági miniszter is.
Magyar részről részt vett Kovács Ádám Zoltán nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkár, aki felhívta a résztvevők figyelmét a magyar társelnökséggel végigvitt, a Fenntartható Fejlődési Célok kidolgozásáért felelős Nyitott Munkacsoport által kidolgozott javaslatra. A tervezet tartalmazza az élelmezésbiztonság és a fenntartható mezőgazdaság fokozott elősegítését, többek között az éhezés 2030-ra való teljes megszüntetésével, a mezőgazdaság termelékenységének növelésével és a családi gazdálkodások, élelmiszer-kistermelők jövedelmének megduplázásával úgy, hogy közben a klímaváltozással szembeni ellenálló képességet megtartó ökoszisztémát alakítsunk ki. Hangsúlyozta Magyarország GMO-mentességét, amely nélkülözhetetlen a fenntartható mezőgazdaság és egészséges élelmiszeripar biztosításához, továbbá gazdasági és export előnyöket is biztosít.
A konferencián részt vett még dr. Jenes Barnabás főigazgató (NAIK) és Jancsó Mihály tudományos munkatárs, mint a Békekenyér projekt magyar projektvezetője (NAIK ÖVKI) is. Értesüléseink szerint a NAIK főigazgatója aláírt memorandumot, amelyben a többi résztvevő országgal közösen kinyilvánították a béke iránti elkötelezettségünket és a mezőgazdaság fontos szerepét annak megtartásában. Jancsó Mihály pedig előadást tartott, ismertetve a Békekenyér projekt magyar eseményeit, az otthont adó várost és a rozs nevelésének állomásait.
A berlini konferenciához kapcsolódott másnap egy ünnepi istentisztelet is, a Megbékélés kápolnája melletti földterületen. Ezen a helyi gyülekezet lelkésze, Thomas Jeutner elmondta: „A béke nem az égből pottyan le, hanem tenni is kell érte”.
A német szövetségi agrárminiszter, Christian Schmidt pedig kinyilvánította abbéli reményét, hogy végre Ukrajnába is elérkezik a béke. Egyben emlékeztetett arra is, hogy a világon nem mindenütt olyan egyértelmű, úgy mint Európában az, hogy az emberek békében vetik el a gabonát és békében is tudják learatni azt.
„Ahogyan a kenyérből is sok helyen kevés van, ami bizonytalanságot, vitát és erőszakot szül, a kenyérnek megvan a hatalma arra is, hogy békét teremtsen - mondta a CSU politikusa. - Annak, aki éhezés nélkül, békében él, felelőssége van azok iránt is, akiknek ez nem adatik meg. A világon 800 millió ember éhezik és 2 milliárdan alultápláltak.”