Dr. Köbel Szilvia, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos főmunkatárs, mb. előadó, köszöntötte az alkalom résztvevőit és bemutatta a szeminárium tematikáját.
Majd dr. Orosz Gábor Viktor egyetemi docens kapott szót, aki röviden kifejtette az interdiszciplináris alkalmak jelentőségét, bemutatta az Evangélikus Hittudományi Egyetemen folyó tudományos kutatások eredményeit, elsősorban a Szociáletikai Kutatócsoport kiadványait, illetve az aktuális rendszeres szakszeminárium tematikáját, amelynek címe Közösségi „mennyországok” a hálózati társadalomban.
A szeminárium keretében a Skót Kálvinista Egyház és az Elképzelni Skócia jövőjét program címmel tartott figyelemfelkeltő és impulzív előadást Körmendi Tamás jogászhallgató. A jogi szempontokon túl a téma történettudományi és teológia elemzésére is sor került. A résztvevők különös tekintettel voltak a magyarországi vonatkozásokra.
Ennek megfelelően dr. Köbel Szilvia az állami egyházjog vonatkozó részeinek ismertetésére törekedett, részben pedig egyháztörténeti és politikatörténeti kérdéseket érintett. Mindezekhez teológiai szempontok kapcsolódtak úgy, hogy a hallgatók a hálózatosságból és a közösségi létből következő igények megfogalmazására törekedtek. Szóba került az online kapcsolatok jelentősége az offline kapcsolatok mellett, illetve ezek viszonya egymáshoz. Többen az egyházak érték megőrző és közvetítő szerepére hívták fel a figyelmet. Mások a fundamentalizmus és a különbözőségből adódó lehetőségekre, de ezek veszélyeire tértek ki, amelyet a vallásilag homogén nemzetállamok megszűnése vált ki.
Dr. Orosz Gábor Viktor rámutatott: az egyházak társadalmi szerepvállalása során elengedhetetlen a konnektív igazságosság érvényesítése, az életszínvonal és életminőség fogalmainak tudatosítása és megkülönböztetése, valamint a reformátori megigazulástanból következő felelősségetikai szempontok provokatív megszólaltatása.