Orosz Gábor Viktor

Az egyetemes hitvallásokról tartottak szakmai beszélgetést

A Magyarországi Evangélikus Egyház hitvallási iratainak első, az egyetemes vagy ökumenikus hitvallásokról szóló kötete alapján beszélgettek hitvallásaink fontosságáról az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológia Tanszéke és a Luther Kiadó szervezésében megvalósuló online szakmai rendezvényen 2021. március 8-án.

Mi az etikus? – Életvégi döntések járvány idején

Életvégi döntések járvány idején címmel szervezett egész napos interdiszciplináris konferenciát az ELTE Állam és Jogtudományi Kara. A tudományos ülés középpontjában jogi, etikai, orvosi és teológiai oldalról is a COVID–19 világjárvány miatt fellépő kérdések álltak. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem részéről Orosz Gábor Viktor tartott előadást.

Miért kell az oltás? – Etikai kérdések a COVID–19 kutatásban

A vakcina a leghatékonyabb eszköz a kezünkben a koronavírus ellen – hangsúlyozták a tudományos ülésen, kitérve arra, hogy más, etikailag elfogadhatóbb megoldásoknak kellene nagyobb teret nyernie a gyógyászatban a jövőben. Embrionális sejtek felhasználásának etikai vonatkozásai címmel tartott előadást Baranyi Marcell biológus a Magyar Bioetikai Társaság, a T72 Egészségügyi Munkacsoport, a Magyar Katolikus Orvosok Szent Lukács Egyesülete és a Szent. II. János Pál pápa Kutatóközpont közös online tudományos ülésén, 2021. január 14-én. Az evangélikus hozzáállással kapcsolatban megkérdeztük Orosz Gábor Viktor egyetemi docenst. Írása a cikk végén olvasható.

Teológia és határok: Tűrőképesség

Budapest – A Luther Kiadó és az Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) közös gondozásában a Teológia és határok című tanulmánykötetet szeptember 18-án, az Ünnepi Könyvhéten mutatták be. Videósorozatunkban a szerzők – az EHE oktatói – kerekasztal-beszélgetések során „határtalanul” vitatják meg a tanulmányaikban leírtakat.

Határtalan online könyvbemutató

Budapest – Az idei, sorrendben 91. Ünnepi Könyvhetet a járványügyi helyzetre való tekintettel az online térben tartják. Egyházunk Luther Kiadója is csatlakozott a rendezvényhez, amikor szeptember 18-án bemutatta az Evangélikus Hittudományi Egyetemmel közös gondozásban napvilágot látott Teológia és határok című tanulmánykötetet. A kiadványról Orosz Gábor Viktor szerkesztővel Galambos Ádám újságíró beszélgetett. – Az eseményről készült videófelvétel a Magyarországi Evangélikus Egyház YouTube-csatornáján és a Facebook-oldalán is megtekinthető lesz 2020. szeptember 18-án 20 órától.

MA! – A határ nem csupán egy vonal – Online könyvbemutatót tartunk!

Budapest – A 91. Ünnepi Könyvhét keretében A Teológia és határok című kötetről – amely az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatóinak tematikus tanulmányait fogja össze – beszélget Orosz Gábor Viktor, a könyv szerkesztője és Galambos Ádám újságíró. Az esemény a Magyarországi Evangélikus Egyház YouTube-csatornáján és a Facebook oldalán is megtekinthető lesz 2020. szeptember 18-án 20 órától.

A szabadság realizálása vagy üres frázis? | Az emberi élet méltóságáról – teológiai és bioetikai perspektívák

Míg a méltóság fogalma gyakran egyének vagy csoportok sajátos rangjára, hierarchikus alá- és fölérendeltségére mutat, addig az emberi méltóság kifejezés éppen egyenlőségükre utal. Az emberi méltóság tisztelete kivétel nélkül minden embert megillet és független teljesítőképességétől, vagy annak hiányától. Az európai filozófiai, politikai és teológiai diskurzusba központi szerepet tölt be, egyebek mellett azért is, mert számos ország alkotmányának posztulátuma, amely a római antik gondolkodástól kezdve jórészt a zsidó-keresztény istenképiség, a reneszánsz idején az emberi teremtőképesség, Immanuel Kantnál az emberi morális természete, majd később egyre inkább az emberi értelem alapján kulcsszerepet tölt be. Colste Göran meghatározása szerint az emberi méltóság az erkölcsi véleményalkotásnak egyszerre orientációs háttere és eszköze. Betöltheti-e említett feladatát, ha a fogalom nem bír egységes jelentéstartalommal?

A feltámadás tisztulást hozó szele – A keresztények nem az életben bíznak, hanem Istenben

A hit többet jelent annál, hogy bízunk az életben. Az „élet” az evés és a fogyasztás körforgása, azonban ennek semmi köze nincs húsvéthoz – véli Ulrich Körtner, Dietrich Bonhoefferre irányítva a tekintetünket, akit hetvenöt évvel ezelőtt, április 9-én gyilkoltak meg. Ulrich H. J. Körtner evangélikus teológus, bioetikus írását dr. Orosz Gábor Viktor fordításában közöljük.

Húsvét karanténban? – Teológiai válaszkeresés járvány idején

„Különbség van a félelem és a rettegés között. A kegyes ember féli az Istent. Ez a félelem nem a vírusfertőzéstől való rettegés, hanem Istenre figyelés. Aki rá figyel, környezetét és a benne történteket rajta keresztül értelmezi” – fogalmaz Orosz Gábor Viktor. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense, a Lelkipásztor evangélikus lelkészi szakfolyóirat főszerkesztője a teológia oldaláról ad választ többek között a lehet-e a teológia karanténban, a mit jelent helyesen félni és a szóhoz jut-e Isten a járvány idején kérdésekre.

A teológia mindenkié – Megújul a Lelkipásztor folyóirat

„A teológia tudományosságának egyik kritériuma a párbeszédre való képesség. Ennek akkor teszünk eleget, ha a mai tudományos közélet sodrában odafigyelünk és reflektálunk a mindannyiunkat egyetemesen érintő kérdésekre” – mondja Orosz Gábor Viktor. A Lelkipásztor evangélikus lelkészi szakfolyóirat főszerkesztőjével, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docensével többek között a 2020 januárjától megújuló kiadványról, a teológia szépségéről, 21. századi útba igazító hatásáról és a valláspedagógiáról is beszélgettünk.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Orosz Gábor Viktor csatornájára