Krisztus-arcú egyház – Missziói nap az Északi Evangélikus Egyházkerületben – FRISSÍTVE!

Krisztus-arcú egyház – Missziói nap az Északi Evangélikus Egyházkerületben – FRISSÍTVE!

Share this content.

Szöveg: T. Pintér Károly / Evangélikus Élet. Fotó: Balicza Máté, Nyírtelek-görögszálllási gyülekezet, Mikula Gyula, Videó: Református egyház / Debreceni Nagytemplom, Visokay Dezső, Enyedi Márton, Enyedi J. Gábor
Debrecen – Lutheránusok százai foglalták el 2015. május 16-án a kálvinista Rómaként emlegetett Debrecen református Nagytemplomának padsorait. Az előzetesen regisztráltak száma valószínűsítette, hogy a Krisztus-arcú egyház címmel hirdetett missziói napon ezúttal akár ezernél is többen fogják képviselni az Északi Evangélikus Egyházkerület gyülekezeteit. BESZÁMOLÓ, KÉPRIPORT, VIDEÓK!

Környékbeli közösségek mellett néhány országos hatáskörű intézmény, illetve szervezet – így hittudományi egyetemünk és a Luther Kiadó is – sátrat állított a cívisváros jelképének számító Isten háza előtti Kossuth téren. Az „evangélikus lehetőségek vásárán” tehát már a 10 órai hivatalos kezdés előtt gyakorolhatták sokan a nap „ökumenikus” alapigéjét: „Az az indulat legyen bennetek, ami Krisztus Jézusban is megvolt” (Fil 2,5).

Hogy az evangélikusok szívesen látott testvérek a református hajlékban, arról a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke biztosította az egybegyűlteket. Teológiai mélységű köszöntőjében dr. Fekete Károly hangsúlyozta, hogy nem csak közös protestáns gyökerünk, a reformáció születésének közelgő ötszázadik évfordulója apropóján kívánatos demonstrálni összetartozásunkat…

Debrecen más vallási felekezetek felé is megmutatkozó nyitottságát Komolay Szabolcs alpolgármester taglalta, méltatva a létszámában csekély (jelenleg mintegy ezerfős), mégis jelentékeny hatással bíró helyi evangélikus közösséget. Szavait meggyőzően illusztrálta az a videó, amellyel – az egyházkerületi rendezvény kiváló előkészítésével és gördülékeny lebonyolításával jelesre vizsgázott – házigazda gyülekezet mutatta be önmagát. (A rendezvény moderátora Molnár Lilla helyi lelkész volt.)

A missziói nap központi témáját – Krisztus-arcú egyház, a hívő-cselekvő ember otthona címmel – dr. Béres Tamás, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszékének vezetője volt hivatott intonálni. Az egyetemi tanár nem igazán könnyítette meg az utána szólók dolgát, amikor kijelentette: „Krisztus-arc nincs. Az egy elvont fogalom, amely akkor jöhet létre, hogyha az emberek – egy-egy közösségben – vállalják és megélik a küldetésüket. Ha hagyják, hogy hitük cselekvéssé váljon…”

Akadémikus színvonalú teológiai eszmefuttatásokra késztető feladat elé állította egy-egy képzőművészeti alkotás azt az öt lelkipásztort, akiknek öt-öt percben kellett (volna) közvetíteniük „megfejtésüket” a maguk választotta Krisztus-képekről. Bár öt percen belül ez egyiküknek sem sikerült, a hallgatóság számára mindenesetre igazi különlegességgel szolgáltak a kiváló evangélikus lelkészek – Cserhátiné Szabó Izabella, Bartha István, Balicza Iván, Asztalos Richárd és Pángyánszky Ágnes – „műelemzései”.

Az igazsághoz tartozik, hogy nem mindegyiküknek sikerült felmérnie a Nagytemplom akusztikájának sajátosságait, amely leginkább egyébként az egyházkerületi gyülekezetek – karzatról megszólaló – egyesített kórusának kedvezett. (Az olykor a Bach kamaraegyüttessel kísért énekkar – a többi között – J. S. Bach 37. kantátáját is előadta Pazár István karnagynak, a Debreceni Evangélikus Egyházközség kántorának vezényletével.)

A Debreceni Evangélikus Egyházközség igazgató lelkésze, Réz-Nagy Zoltán református szerzőtárssal, Csorba Dáviddal írta azt a darabot, melyet – Tamási Melinda tanárnő betanításában – a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium színjátszó köre adott elő. A protestáns gályarabok történetét összefoglaló jelenetsor illő folytatásaként az Északi Egyházkerület elnöksége, dr. Fabiny Tamás püspök és dr. Fábri György felügyelő a Nagytemplom mögötti emlékkertbe vonult a korhű jelmezt viselő fiatalokkal, hogy – a református egyházi elöljárók társaságában – koszorút helyezzen el a gályarabok oszlopánál. (A hitükért 1673-ban törvény elé idézett, majd 1675-ben gályarabnak eladott negyvenegy református és evangélikus lelkész nevét megörökítő oszlopon az életben maradottakat 1676. február 11-én kiszabadító Ruyter Michel Adriaanson holland tengernagy neve is olvasható.)

Ha a templomban nem lehetett is mindent hallani a koszorúzás után elmondott püspöki szavakból, a digitális technikának köszönhetően vélhetően semmiről sem maradtak le azok az internetes kapcsolattal rendelkezők, akik – mintegy virtuális közösséget vállalva a gyülekezettel – számítógépük monitorán kísérték figyelemmel otthonukban vagy másutt a missziói nap történéseit.

A délelőtti együttlétet a mandabokori ifjúsági kör zárta, és a tudósító által megkérdezettek döntő többsége számára ez a bizonyságtevő szolgálat volt a missziói nap legfontosabb, egyúttal legreménytelibb „programpontja”…

Mindez azért is figyelemre méltó, mert ebéd után ugyanakkor híven tükrözte az érdeklődés, a „kegyességi irányultság” megoszlását a különböző témák feldolgozására invitáló kiscsoportos alkalmak látogatottsága. A mandabokori fiatalokkal való személyes beszélgetés lehetőségén kívül még hét szekció közül lehetett szabadon választani. Kettőben igetanulmány jegyében folytatódott az elmélkedés a Krisztus-arcú egyházról, négy szekció a Krisztus-arcú külmisszió valamely kérdésével foglalkozott a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának Péterfia utcai épületében, egy pedig közösségeink közvetlen környezetük iránti felelősségével.

A missziói napot záró áhítatra ismét a református Nagytemplomba sereglett az Északi Evangélikus Egyházkerület gyülekezeteit képviselő „kemény mag”. Fabiny Tamás a Málta partjainál hajótörést szenvedett Pál apostol tapasztalatait felelevenítő igeszakasz (ApCsel 27,42–28,2) alapján emelte ki a „barbárok” – menekültek iránt tanúsított – befogadó emberségét, rámutatva, hogy Isten a maga képmására teremtette az embert. Az Újszövetség viszont már arról tudósít, hogy „Jézus megszentelte az emberarcot, és ezért az ember már nem csupán Isten képmását hordozza, hanem Jézus képmását is”. Ezért fedezhetünk fel a másikban krisztusi vonásokat, és ezért lehetünk „egymás Krisztusává”.

Igehirdetése végén a püspök – napjaink menekülthullámára is utalva – leszögezte: „A Krisztus-arcú egyház befogadó egyház, a Krisztus-arcú egyház nyitott és mások szenvedését hordozó egyház.” Búcsúzásképpen pedig nemcsak a padtársakkal való testvéri kézfogásra szólított fel az egyházkerület lelkészi vezetője, de – mintegy útravalóul – az egymásnak mondandó köszöntést is megfogalmazta: „Legyen békesség közöttünk a Krisztus-arcú egyházban!”

A Tiszántúli Református Egyházkerület vendégszeretetét is megköszönve a missziói nap offertóriumával nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyar református testvéreink egyházkerületi családi csendesnapját támogattuk.
Kárpátalján kevés evangélikus él, és ők rendszerint beépülnek a református közösségekbe. Az összegyűlt mintegy 370.000 forintnyi adománnyal ilyen módon reményeink szerint őket is támogatni tudtuk.

Balicza Máté képei:

A nyírtelek-görögszállási gyülekezet képei:

Videók, amelyeket a nyírtelek-görögszállási gyülekezet tagjai készítettek

https://filadelfia.lutheran.hu/kepek/15debr/15debr.htm

Mikula Gyula képei:

https://www.flickr.com/photos/123775432@N05/sets/72157652964351736

Az Északi Evangélikus Egyházkerület Debrecenben tartott alkalmáról a református egyház stábjának felvételeit adjuk közre az egyes programokról:

A nap köszöntésekkel és a helyi gyülekezet bemutatkozásával indult,

majd dr. Béres Tamás Krisztus-arcú egyház. A hívő-cselekvő ember otthona címmel tartott előadást.

Utána öt lelkész öt-öt perces igehirdetését hallgathatták meg. Prédikált Balicza Iván, Bartha István, Asztalos Richárd, Cserhátiné Szabó Izabella, és Pángyánszky Ágnes, közreműködött az egyházkerület gyülekezeteinek egyesített énekkara.

J. S. Bach „Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül” – 37. kantátája után 

Csorba Dávid és Réz-Nagy Zoltán által írt, protestáns gályarabok történetéről szóló színdarabot adta elő a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium színjátszó köre Tamási Melinda vezetésével.

A színdarab után református és evangélikus egyházi vezetők megkoszorúzták a protestáns gályarabok emlékművét. 

Ebéd előtt Missziói impulzus - megújulás a fiatalok között címmel a mandabokori ifjúsági kör mutatkozott be.

Délután a következő szabadon választható programok közül lehetett választani:
1. Keresztyénüldözések és a politikai iszlám térhódítása - Release International 
2. Krisztus-arcú misszió Afrikában, Pápua Új-Guineában és Magyarországon – dr. Bálint Zoltán a Nyíregyházi Evangélikus Egyházközség felügyelője és dr. Bálintné Kiss Beáta az Evangélikus Külmissziói Egyesület Afrika-referense
3. A háború hatása Ukrajnára és Kárpátaljára. Mi mit tehetünk? – Bálint Gábor, az Ökumenikus Segélyszervezet nemzetközi programjainak vezetője
4. A gyülekezet középen - közösségeink környezetük iránti felelőssége – Győri Péter Benjámin, a Dél-Pest Megyei Egyházmegye esperese
5. Keresztyénség Észak-Koreában és itthon – King Heuk Sik magyarországi koreai misszionárius
6. Igetanulmány és beszélgetés a Krisztus-arcú egyházról – Zászkaliczky Pál lelkész
7. Igetanulmány és beszélgetés a Krisztus-arcú egyházról – Balicza Iván lelkész
8. Beszélgetés a mandabokori fiatalokkal

A missziói nap a Nagytemplomban dr. Fabiny Tamás püspök záróáhítatával fejeződött be.

Csatolt állományok: Misszioi-nap-2015-Debrecen.pdf -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!