2015-ben a mendei evangélikus templomdíszítés lesz a Summerfest díszvendége

2015-ben a mendei evangélikus templomdíszítés lesz a Summerfest díszvendége

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, fotó: MTI, Máthé Zoltán
Mende – A Summerfest célkitűzése, hogy a széles világ néphagyományai mellett külön hangsúlyt fektessen az UNESCO szellemi kulturális örökség magyar elemeinek bemutatására. 2015-ben a mendei evangélikus templomdíszítés a fesztivál díszvendége.

Mint arról tavaly már beszámoltunk – Polczer Csabáné Évával készített interjúnkat itt olvashatja –, Európa legnagyobb folklórfesztiválján, a Summerfesten 2014-ben mutatkozott be először a mendei evangélikus gyülekezetet a pünkösdi templomdíszítési hagyományával, amely 2011 óta a Szellemi Kulturális Világörökség része. Idén – augusztus 18-20-a között – már díszvendégként térnek vissza a gyülekezeti tagok a százhalombattai Szent István templomba, hogy megrendezzék és bemutassák a II. Mendei templomdíszítés és kézműves tevékenységet.

A mendei templomdíszítés a 17. században alakult át a gyülekezet identitást erősítő hagyományává. Ekkor az evangélikus gyülekezet tagjai helyesnek és megőrzendő szokásnak tartották, hogy a diákok feldíszítsék a templomokat. A hagyomány egy időre azonban a 18. században megszakadt. Erről Tessedik Sámuel így számol be: Beszüntették a májusi vagy pünkösdi fák felállításának szokását. A tanítók tanítványaik segítségével ősidők óta fát szoktak kivágni a pünkösd előtti napon a kertekben és a szőlőkben s azokat nagy zene-bonával a templomba vitték, hogy a sok ember számára amúgy is egészségtelen templom levegőjét még jobban elrontsák!" A mendei evangélikus templomdíszítés szokása az 1800-as évektől mind a mai napig szakadatlanul tart, melyben nagy szerepe van ebben a helyi lelkészeknek. Mint ahogy Polczer Csabáné Éva, a gyülekezet tagja fogalmaz nemcsak büszkék erre a szokásra, hanem azt is nagyra értékelik, hogy a jövő generáció is bevonható ebbe a hagyományba.

A mendei evangélikus templom feldíszítése hagyományosan egyházi közösségi esemény. A férfiak fiatal nyárfákat vágnak és állítanak fel a templomban, amiket az asszonyok kendőkkel, textilekkel díszítenek. A gyerekek már tizenévesen bekapcsolódnak a munkába, így öröklődik a hagyomány. Az oltárkerítést külön társaság fonja be virágokkal. A szalagokkal, hímzett és horgolt kendőkkel feldíszített nyolc nyárfa kitölti a templom két padsora közötti belső teret. A gyülekezet tagjai a fák alatt ülve hallgatják végig a pünkösdi istentiszteletet.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!