A közös ökumenikus találkozóra a svédországi Lund városában kerül majd sor, a reformáció 500. évfordulójának nyitányaként. Az alkalmon a katolikus és az evangélikus egyház közötti ökumenikus alapú fejlődés, valamint a közös párbeszéd során elnyert előrelépések kerülnek majd előtérbe. Az ünnepség része lesz egy közös istentisztelet, amelyet a nemrégiben kiadott, Közös imádság című, katolikus–lutheránus liturgiai vezérfonal alapján tartanak majd.
„A Lutheránus Világszövetség (LVSZ) a reformációi jubileumot az ökumenikus felelősség szellemében szeretné lebonyolítani – mondta az LVSZ főtitkára, dr. Martin Junge. – Mélyen meg vagyok győződve arról, hogy munkánkkal a katolikus és evangélikus hívek közötti megbékélést szolgáljuk, de ezzel egy időben a konfliktusok és az erőszak által szétszakított világban az igazságosság, a béke és az egész világon való megbékélés mellett is fellépünk.”
Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsa (KEEPT) elnöke ehhez hozzátette: „Amennyiben közösen koncentrálunk az istenkérdésre és a Krisztus-központúságra, lehetségessé válik a lutheránusok és katolikusok közötti ökumenikus reformációi megemlékezés, és nem csak egyszerűen a megfeszített és feltámadott Krisztusba vetett hit pragmatikus voltában, hanem annak mélyebb értelmében is.
„A Svéd Evangélikus Egyház szeretettel, nagy örömmel és nagy várakozással üdvözli a Lutheránus Világszövetség és a Katolikus Egyház képviselőit Lundban, a reformációi megemlékezésen – mondta Antje Jackelén, svéd evangélikus érsekasszony. – Az egész svéd ökumenikus családdal együtt azért fogunk imádkozni, hogy az emlékünnepély országunkban és az egész világon hozzájáruljon a keresztények egységéhez.”
„A világnak ezen a részében az ökumenikus helyzet egyedülálló és érdekes. Remélem, hogy ez a rendezvény segíteni fog bennünket abban, hogy közösen tekinthessünk a jövőbe és Jézus Krisztusnak és az Ő evangéliumának tanúiként legyünk ebben a szekularizálódó világban” – mondta Anders Arborelius OCD, a Svédországi Katolikus Egyház püspöke.
A lundi rendezvény része a 2013-ban kiadott A szembenállástól a közösségig című evangélikus–katolikus párbeszéd-dokumentum megállapításainak és a lutheránus, valamint a katolikus közösségekben, gyülekezetekben való szélesebb körű elterjesztésének. Ebben a dokumentumban ugyanis a két dialóguspartner megpróbálta közösen és nemzetközi szinten is feldolgozni a reformáció történetét és leírták szándékaikat is.
2016 elején az LVSZ és a KEEPT kiküldte tagegyházainak és a katolikus püspöki konferenciáknak a Közös imádság című, közösen kidolgozott anyagot. Ez a liturgikus vezérfonal támogatja az egyházakat a reformációról való közös megemlékezésben. A szembenállástól a közösségig című dokumentumon közös teológiai párbeszéden alapul és olyan témákat ölel át, mint a hálaadás, a bűnbánat és a közös bizonyságtételre való elköteleződés, azzal a céllal, hogy a reformáció adományait kifejezésre juttassa és a szakadás miatt megbocsátásért esedezzen.
2017 nem csak a reformációról való megemlékezés 500. évfordulója, hanem az LVSZ és a Római Katolikus Egyház között 50 évvel ezelőtt elkezdett párbeszéd évfordulója is. A legfontosabb eredménye ennek a dialógusnak a Megigazulásról szóló közös nyilatkozat, amelyet az LVSZ és a Római Katolikus Egyház képviselői 1999-ben, a Metodista Egyházak Világtanácsának a képviselői pedig 2006-ban írtak alá. A nyilatkozat véget vetett a lutheránusok és a katolikusok közötti évszázadokra nyúló konfliktusnak, amely a 16. században a reformáció középpontjában állt és a megigazulásról szóló tanítás alapigazságait másféle nézőpontból közelítette meg.