Az ünnepély elején, 2016. ápriis 24-én megkoszorúzták a templom udvarában álló Gyurátz-szobrot, majd az iskolazászló bevonulása után Szemerei János püspök hirdetett igét, aki további hosszú éveket kívánt az iskolának. Polgárdi Sándor esperes az ünnep kapcsán elmondta: 2008 óta nyolc osztállyal működik az iskola, amelynek rangja van Pápán, az iskolavárosban.
„A pápai oktatási intézmény gyülekezeti fenntartású, amely azon a helyen található, ahol három szegény növendék számára az egyházközség 1787-ben bentlakásos iskolát szervezett. Ettől kezdve létezett evangélikus elemi iskola Pápán, amely mindvégig szerves része volt a gyülekezet életének. Az 1862-ben épült elemi iskola épületét a gyülekezet ma is használja. A templommal egy udvarban lévő, nagyobb iskolaépületet az egyházközség 2000–2001-ben újította fel, megteremtve az alapját az iskola újraindításának. Jelentős építkezési munkák után, 2001-ben megkezdődött az oktató munka. Pár évvel ezelőtt bővült az iskola, s öröm számunkra, hogy az evangélikusok létszáma is évről évre növekszik” – hangsúlyozta az esperes.
Szücs Gábor iskolaigazgató arról szólt, hogy a 15 év során bebizonyosodott, igenis van igény az evangélikus iskolára Pápán. A családias intézményben a gyermekek és a fiatalok között is az otthonos, elfogadó légkör megteremtésére törekednek. Az iskola az évek során gyarapodott, mind infrastrukturálisan, mind a gyermeklétszámot tekintve.
„Mi sokkal gyakrabban találkozunk a gyerekekkel hiszen, minden hétfőn közös áhítattal kezdünk, ahol megbeszéljük a hét eseményeit, köszöntjük a születésnaposokat. Fontosnak tartjuk az alapkészségek kialakítását és az emelt óraszámban oktatott angol nyelvet is. Nagyon gazdag az iskola közösségi és kulturális élete. Több mint tízféle szakkör működik az iskolában, s a Gyurátz-ünnepen ki is állítottuk a legszebb alkotásaikat. Az intézmény az ökoiskola címet is elnyerte, 2015-ben pedig csatlakozott a Pilgrim nemzetközi szervezethez. Természetesen jó kapcsolatot ápolunk és kiváló az együttműködésünk a pápai református gimnáziummal” – tájékoztatott az igazgató.
Amikor kinőtték az épületet, a templom melletti épületszárnyat vették birtokba. Jelenleg itt irodák vannak. Aztán a régi parókia épületét is birtokba vették, de használták a református fiúkollégiumot és az idősek otthonát is. 2013-ban bővült az intézmény négy tanteremmel. Utána az udvart rendezték, játszóteret létesítettek, virágosítottak. Megvásárolták a Széchenyi utca 13. számú épületét a gyülekezettel karöltve, megfelelő pályázati kiírás után egy tornatermet szeretnének ott kialakítani.
A siker kulcsa a jó tantestületben van – véli Szücs Gábor. Elmondása szerint, ha jó iskolát akarnak létrehozni, ahhoz jó tanárok is kellenek, és persze fontos a szülőkkel való jó kapcsolat. Néhány éve bevezették a családlátogatást az első és az ötödik osztályban. Próbálnak a szülők visszajelzéseiből építkezni. Az igazgató úgy gondolja, az az iskola tud sokáig megmaradni, amelyik tudja az állandóságot biztosítani a tanári kar és az infrastruktúra tekintetében is, s megpróbálja a diákokkal, a szülőkkel és a külső partnerekkel megtalálni a megfelelő hangot.
A köszöntő szavak után következett a hetedik osztályosok gondosan összeállított műsora, melyben Gyurátz Ferenc életét elevenítették fel. Hagyomány már az is, hogy az elsős tanulók jelvényeit ezen a napon tűzik fel a nyolcadikos tanulók. A Gyurátz-ünnepen Gulyás Anna 8. osztályos tanuló kiemelkedő tanulmányi és közösségi munkájának elismeréséként Bráder-díjat kapott.
A jeles ünnepnap Szemerei János püspök áldásával és a Himnusz hangjaival zárult. A templomi ceremóniát követően szeretetvendégségre hívták a megjelenteket, majd Zombori Ottó csillagász előadása zárta a jubileumi ünnepélyt.