Hölvényi György, a vallásközi párbeszédért felelős néppárti munkacsoport társelnöke, a konferencia kezdeményezője elmondta: a világ nem tudta maga mögött hagyni a népirtások korszakát a huszadik század elmúltával sem. A létükben fenyegetett szíriai és iraki keresztény közösségek rövidesen teljes egészében elpusztulhatnak vagy szétszóródhatnak. A politikai és gazdasági életből való kiszorulásuk pedig véglegesen felboríthatja a történelmi egyensúlyokat a társadalomban, és teljes káoszba sodorhatja az ingatag és konfliktusokkal terhelt Közel-Keletet.
Az iraki keresztény vezető, Nicodemus Daoud Sharaf, az Iszlám Állam által két éve elfoglalt Moszul érseke hangsúlyozta: nem a háború mellékterméke a hívek százezreinek szenvedése, hanem száz év után ismét célzott népirtást követnek el szélsőséges iszlám szervezetek az ősi közel-keleti keresztény közösségek ellen. Szenvedélyes hangú beszédében figyelmeztetett: csak a nyugati hatalmak összefogásával lehet megállítani az Iszlám Állam rémtetteit. A geopolitikai érdekek meghaladására és az összefogásra mielőbb szükség van, hiszen mára 300 ezer alá csökkent az egykor kétmilliós iraki kereszténység száma.
A konferencián köszöntőt mondott Antonio Tajani, az Európai Parlament alelnöke, valamint felszólalt Zuhri Khazaal szír ortodox pap is, aki sikeres akciót szervezett Szíriában az Iszlám Állam keresztény foglyainak kiszabadítása érdekében.