A templom történetéről itt olvashatnak bővebben.
A kétnyelvű templomszentelési istentiszteletet követően a Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat ajándékát – a két névtáblával ellátott padot – adta át a gyülekezetnek dr. Krisch András képviselő. Köszöntő beszédében kitért arra, hogy az önkormányzat Sopronban és környékén ezekkel a „históriás” padokkal szeretné felhívni a figyelmet azokra a személyekre, akik sokat tettek az itt élő németségért.
Bánfalva padjain két lelkész neve szerepel. Az egyik dr. Prőhle Károlyé, a másik Foltin Brúnóé. Prőhle Károly, 1939-től 1951-ig, Foltin Brúnó pedig 1952-től 1989-ig volt Bánfalva lelkésze. Mindketten német nyelvű szolgálatokat (is) végezve tették lehetővé azt, hogy ez a kis német közösség anyanyelvén imádkozhasson és hallgathassa Isten igéjét.
Nekik is köszönhető, hogy Bánfalván ma is gyakori a német szó, és hogy ma is vannak német nyelvű istentiszteletek, kétnyelvű alkalmak.
Heinrichs Eszter lelkésznek az avatáson elhangzott gondolatait itt olvashatják.
A verssel és az énekkar szolgálatával színesített alkalom Mesterházy Balázs esperes rövid beszédével és áldásával zárult. Az istentiszteleten és a padok avatásán részt vettek az egykori bánfalvai lelkészek családtagjai is.
A délutáni „forgatagban” is jelen voltunk. Megkoszorúztuk a régi evangélikus templomnál elhelyezett emléktáblát, majd játszóházat tartottunk a templom udvarán.
Az alkalmon készült képeket a gyülekezet honlapján nézhetik meg.