társadalom

Misszió és társadalmi felelősségvállalás a koronavírus-válságban

Budapest – A Kovász Közösség szervezésében került sor a Misszió és társadalmi felelősségvállalás a koronavírus-válságban címmel került sor református, evangélikus, zsidó, és szabadkeresztyén vallási közösségek és intézmények vezetőinek panelbeszélgetésére, konferenciájára, Eperjesi Tamás moderálásával. Az alkalom online készült videóját adjuk most közre.

Miért lesz valaki öngyilkos? – Egy evangélikus lelkész gondolatai

„Lenni vagy nem lenni? az itt a kérdés” – így kezdődik Shakespeare Hamletjének híres monológja, mely a lélek vívódását jeleníti meg a létezés és a nem létezés határán, az élet, az élni akarás és a halál, az öngyilkosság mezsgyéjén egyensúlyozva.

Közeleg tényleg a világvége? A fizikus megmondja!

2020-at írunk, a tudomány és a technológia rohamosan fejlődik, ám még mindig nem tudunk mit kezdeni azzal, hogy bolygónk hamarosan élhetetlenné válik. A klímaváltozás, a túlfogyasztás már elérkezett, az emberek többsége pedig még mindig úgy véli, hogy nincs baj. De vajon tényleg így van? Valóban a világvége felé haladunk, vagy még időben észbe kaptunk, és nincs minden veszve? Dr. Hetesi Zsolt fizikussal, egyetemi docenssel beszélgettünk a teremtés hete alkalmából az éghajlatváltozásról, a vidéki életről és a jövőről.

A szlovák államfő méltányolja az egyházak társadalmi szerepvállalását

Pozsony – Zuzana Čaputová szlovák államfő méltányolja az egyházak társadalmi szerepvállalását, különös tekintettel a koronavírus-pandémia nehéz időszakára. Az erről szóló bejegyzést azután tette közzé a közösségi oldalán, hogy 2020. július 30-án találkozott a katolikus és az evangélikus egyház, valamint a zsidó hitközségek képviselőivel.

Minden élet számít! De hogyan? – Az amerikai zavargások margójára

Képzeljük el, ahogyan egy bizonyos országba, megérkezve már szinte a repülőn a repülőn érezzük a szabadság illatát a levegőben. Majd képzeljük el, ahogyan ugyanebben az országban egy rendőr egy előállítás során nyolc percig térdel egy férfi nyakán, akinek halála végül tömeges zavargásokhoz és tüntetésekhez vezet. Az Egyesült Államokban történt tragikus haláleset a társadalom egyik legmegosztóbb kérdéséhez vezetett vissza: a rasszizmushoz. Valóban minden élet számít? És mit gondolunk erről keresztényként?

Petíció az életigenlő társadalomért és gazdaságért

Budapest – Száz közéleti személy támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége aláírásgyűjtést indított az életigenlő társadalom és gazdaság érdekében. Az aláírók gyökeres változásokat szorgalmaznak a koronavírus utáni időkre. Az első száz aláíró között van a Magyarországi Evangélikus Egyház részéről dr. Fabiny Tamás elnök-püspök, Béres Tamás egyetemi tanár és Koltai Zsuzsa, az Ararát Teremtésvédelmi Munkaág koordinátora. Az aláírást az Ararát Munkacsoport kollektívája támogatja és ajánlja.

A szeretet nem árt – Kapcsolati erőszak a koronavírus idején

Megélhetési szorongás, átalakuló családi ritmusok, egész napos összezártság a bántalmazóval. Sokan örülnének, ha csak a home office és az otthoni oktatás lenne a legnagyobb bajuk, azonban a bezártság és a kijárási korlátozások nem segítenek azoknak, akik eddig is bántalmazó kapcsolatban éltek. A családon belüli erőszakról és a járvány okozta változásokról Rácsok Balázzsal, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatójával beszélgettünk.

Mekkora pofon kell?

Tényleg azt akarjuk, hogy a járvány után visszarendeződjön az élet, és minden menjen ugyanúgy tovább? Mekkora pofon kell még nekünk, hogy megértsük, az az út nem visz előre?

Sosem volt még ilyen böjtünk – Mit tanulhatunk a járványból?

A koronavírus járvány miatt nagyon sok minden meg fog változni az életünkben. Még nem is sejtjük, még el sem akarjuk hinni, de fontos lenne, hogy rájöjjünk arra, ezek a változások akár pozitív irányba is befolyásolhatják életünket. Lehetséges, hogy olyan megoldásokat fogunk találni további életünkre, amik előremutatóak lesznek és megváltoztathatják eddigi gondolkodásunkat. Sokáig halogattunk dolgokat, de most a vírus miatt egy hirtelen lépéssel kénytelenek voltunk megtenni azt, amibe nem mertünk belevágni.

Isten online van – gyülekezet a digitális világban

A koronavírus nemcsak számos munkahelyet vagy az egészségügyet állítja komoly kihívások elé, de az egyházak számára is tartogatott jó pár megoldandó feladatot. A home office lehetőségével végül nemcsak a cégek, de különböző felekezetek is elkezdtek aktívan tevékenykedni az istentiszteletek megtartása érdekében. Egy példán keresztül mutatjuk meg, hogyan élhet egy gyülekezet a kényszerű karantén adta lehetőségekkel, de fontos a jövőre is koncentrálni. A most elért emberek később is velünk jönnek majd a templomba?

Oldalak

Feliratkozás RSS - társadalom csatornájára