Története
„Az Október a reformáció hónapja című programsorozat a tragikus 1948-as fordulat évét megelőző évtizedben a Reformáció Napján, tehát október 31-én és az azt megelőző napokon Országos Protestáns Napok címmel fontos és rangos társadalmi rendezvénysorozatként jelenítette meg a protestáns értékeket elsősorban zenében a Zeneakadémián, valamint előadásokban, kiállításokban, társadalmi rendezvényekben Budapesten és országszerte” - olvasható a rendezvény hivatalos honlapján, majd a történet így folytatódik:
„A magyarországi protestáns egyházakhoz kötődő programsorozat a diktatúra éveiben nem került megrendezésre. Megelevenedésére 1993-ban került sor, azóta növekvő népszerűséggel és intenzitással minden évben gazdagítja országunk spirituális, kulturális és oktatási közéletét immáron a fenti névvel a teljes októberi hónap folyamán.
Az Országos Protestáns Napok elnevezés a harmincas évek frazeológiájának tökéletesen megfelelt, hiszen mindenki értette, hogy mit kíván kifejezni. Természetesen azt az értékrendet, amelyet spirituális, liturgikus formában elsősorban a református és evangélikus egyház vallott magáénak. Az újkori programsorozat is eleinte ezt a nevet viselte, de aztán 2007-től új elnevezést kapott.
Az Október a reformáció hónapja név három fő üzenetet hordoz.
Általában utal arra a szellemi hagyatékra, amely a XVI. századi reformációban gyökerezik anélkül, hogy a köztudatban negatív mellékjelentést is tartalmazó protestáns szót kiejtené.
A reformáció kifejezéssel világossá teszi, hogy egyrészt vállalja mindazokat az egyházakat, amelyek hitükben és hitgyakorlatukban a XVI. századi Reformációhoz kötik magukat, másrészt azonban egy kis függetlenséget is fenntart az intézményes egyházaktól. Tehát nem az egyházaknak, mint intézményeknek az ünnepe, hanem a Reformációnak mint szellemiségnek az ünnepe.
Harmadsorban pedig egyszerűen azt fejezi ki, hogy harmincegy napos programsorozatról van szó.
A jelképről
A harmincas-negyvenes évek OPN-jének jelképében domináns szerepet töltött be a Szentírás, a kehely és a kenyér. Az Október a Reformáció hónapja rendezvénysorozat jelképe pedig egy kapu, amelyen egy kiszögezett stilizát/archaizált papírtekercs emlékeztet a Wittenbergi vártemplom kapujára és a kitűzött Lutheri tételekre. A jelkép fölső részén az aktuális évszám szerepel. A kapu dísze a csillag, körbe pedig szintén stilizált/archaizált betűkkel olvasható az Október a reformáció hónapja szöveg. A szándékunk szerint intenzíven használt plakát kerete megőrizte a kelyhet, a kenyeret és a könyveket, valamint az alfa és omega betűket. A plakát középső részének alsó ötödében a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának, a Magyarországi Református Egyháznak, a Magyarországi Metodista Egyháznak, a Magyarországi Evangélikus Egyháznak, a Magyarországi Baptista Egyháznak és a Magyar Pünkösdi Egyháznak a jelképei helyezkednek el, a felső ötödében pedig a fent említett kapus/tekercses szimbólum.
A jelenlegi használat szerint kétfajta színes plakát készül. Az egyikben az úgynevezett központi rendezvények legjelentősebb eseményei jelennek meg, például a megnyitó, a gála, az istentisztelet és az október 31-i megemlékezés. A másikban a szervező Ökumenikus Tanács és az említett öt protestáns egyház honlapcíme olvasható. A harmadik plakát-forma az úgynevezett biankó plakát, amely a mindenki általi kinyomtathatóság kedvéért fekete-fehér s középen üres – kivéve természetesen az évszámos szimbólum és az Október a reformáció hónapja felirat, sőt az éves főtéma is benne van – éppen azért, hogy oda minden helyi szervező a maga programját/programjait írhassa be és így egységes arculattal kerüljenek meghirdetésre, népszerűsítésre a programok országszerte.
Célkitűzés
A rendezvénysorozat fő célkitűzése az, hogy a reformáció vívmányait, értékeit túl a templomi liturgiai formációkon közkinccsé tegye. Emögött az a meggyőződés állt, hogy a XVI. századi reformáció – bár egyházi/teológiai kiindulással – messze meghaladta és meghaladja a szűkebb értelemben vett egyházi közösség határait. Komplex társadalmi jelentéssel és jelentőséggel bír, hiszen üzenete mondanivalót hordoz mind a magánélet, mind a közélet, mind pedig a gazdasági élet területei számára.
A célkitűzés másik pillére az, hogy az országunkban nagyon sokfelé kisebbségben és szétszórtságban élő protestánsok/evangéliumi keresztyének egyfajta elvi és gyakorlati keretet kapjanak arra, hogy önmaguk szellemiségét minősítetten és ünnepélyesen kifejezzék, hogy egymással találkozzanak, hogy a protestáns értékeket népszerűsítsék, azt saját magukban is tudatosítsák és helyes értelemben öntudatukat is bátorítsák.
A programsorozatok szerezőinek és látogatóinak a derékhadát, nyilvánvalóan az egyházukban, gyülekezetükben aktív protestánsok adják. Mégis reméljük, hogy ezen túlmenően programjaink olykor vonzóak lehetnek azok számára is, akik az istentiszteletre hívó harangszóra már nem mozdulnak. Azt is reméljük, hogy ez egy út lesz számukra vissza abba a közösségbe, amelybe az előttük járók otthonra, táplálékra, az élet harcához munícióra találtak. Tehát a programsorozat missziós ambícióval bír mind kulturális, mind morális, spirituális értelemben.
Az idei programsorozat mottója: „Taníts engem az ismeretre és a helyes felismerésre!” (Zsolt 119,66a)
Központi rendezvények programtervezete
Megnyitó Ünnepség
Október 1-jén, csütörtök 18 órakor Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban.
Zenés istentisztelet.
Templom előtt szolgál a Bocskai István Református Oktatási Központ Egressy Béni Művészeti Szakközépiskola Fúvószenekara.
Igét hirdet és köszöntőt mond dr. Szabó István püspök, a Zsinat lelkészi elnöke.
A liturgiában részt vesz a református, evangélikus, baptista, metodista és pünkösdi egyház egy-egy főpásztora.
Református, evangélikus, baptista, metodista, pünkösdi gyülekezeti kórusok szolgálnak a zenés istentiszteleten.
Területi Női Találkozó
Október 3-án, szombaton 10:00 óra Győrben
Fő téma: Oktatás és Isten rendje
Nyitóáhítatot vezeti: Pálfi Zsuzsanna lelkész
Köszöntők: P. Tóthné Szakács Zita házigazda, a Bizottság elnöke
és dr. Fischl Vilmos, az Ökumenikus Tanács főtitkára
Előadók: Kovács Ildikó, baptista lelkészfeleség, Pálfi Zsuzsanna református lelkész, Csorbáné Farkas Krisztina evangélikus lelkésznő
Békési Ökumenikus Missziói Nap
Október 11-én, vasárnap 17 órakor a békési baptista imaházban
a reformáció hónap részeként ökumenikus istentiszteletet tartunk, melyen igét hirdet dr. Fekete Károly református püspök.
A tagegyházak missziói bizottságának lelkészei is szolgálnak az istentiszteleten
Reformációi Gála
Október 18-án, vasárnap Budapesten 17:00 órakor az Uránia Nemzeti Filmszínházban
A Gálaest házigazdája: Bényi Ildikó
A gazdag zenei programot a Mezőtúri Református Kollégium, a Vox Nova baptista férfikar, az Újpesti Baptista Harangzenekar valamit az Orosházi Evangélikus Gyülekezet zenei együttese az Alföld Kvartett biztosítja.
Köszöntőt mond Steinbach József püspök, az Ökumenikus Tanács elnöke.
Ünnepi előadásként dr. Trócsányi László igazságügy miniszter nyert felkérést bizonyságtételre „A reformáció és rend” címmel.
Ráth Mátyás díj átadása a Protestáns Újságírók Szövetsége által.
Reformációi Istentisztelet
Október 25-én, vasárnap 17:00 órakor a balatonalmádi Református templomban.
Igét hirdet Gáncs Péter, evangélikus elnök-püspök.
Az úrvacsorás istentisztelet liturgiájában az Ökumenikus Tanács tagegyházainak főpásztorai szolgálnak.
A zenei szolgálatot a helyi gyülekezet énekkara biztosítja.
Reformációi Megemlékezés
Október 31-én, szombat, Budapesten, 17:00 órakor a Reformációi Emlékparkban (Fasor).
Ünnepi beszéd elmondására dr. Szűcs Zoltán, az MBE Presbiteri Tanácsának elnöke nyert felkérést.
Imádságot Steinbach József az Ökumenikus Tanács elnöke mond.
Közreműködik az Üdvhadsereg fúvószenekar, vezetésével.
A megjelent egyházi vezetők áldást mondanak.